És akkor Zuckerberg a Meta igazgatósági tagjának felkérte az UFC vezérét, Trump jó barátját…

Kiszabadulhatnak a digitális karanténból a jobboldali felhasználók?

A Meta igazgatósági tagja lett Dana White, az UFC vezérigazgatója és Donald Trump közeli barátja – írja a CNBC. A bejelentés már csak azért is pikáns, mivel a Meta eddig finoman szólva sem támogatta Donald Trumpot: emlékezetes, hogy 2021-ben minden fiókját felfüggesztették határozatlan időre, végül két év elteltével állították helyre azokat. Jó kérdés, hogy a jövőben miként alakul a két rivális, Elon Musk és Mark Zuckerberg kapcsolata, akik Trump támogatóiként most egy csapatba kerültek? Holott nemrég még ketrecharcot vívtak volna egymással…

A Meta igazgatósági tagjai közé választották Dana White mellett Charlie Songhurst, aki korábban a Microsoft ügyvezetője és befektetője volt, illetve John Elkannt, az olasz Agnelli család által irányított Exor holding vezérigazgatóját, akinek egyebek mellett a Ferrariban és a Christian Louboutinban is jelentős érdekeltsége van.

Dana White, az Ultimate Fighting Championship elnöke, aki Donald Trump megválasztott elnök támogatója, személyes barátja is csatlakozik a Meta Facebook és Instagram anyavállalat igazgatótanácsához – ezzel a bejelentéssel kiemelten foglalkozik az amerikai média. Mint írják, Zuckerberg az elmúlt években közelebb került a UFC-vezérigazgatóhoz – leginkább a harcművészetek miatt, ami a Meta-főnök hobbija –, a hír mégiscsak komoly jelzésértékkel bír – vélekednek.

Az UFC-vezér már régóta jó kapcsolatot ápol Trumppal, White a 2016-os és 2020-as kongresszuson is felszólalt mellette. Zuckerberg azonban úgy tűnik, megpróbálja a Metát stabil pozícióba helyezni a második Trump-elnökség idejére: sajnálatát fejezte ki a konzervatívok körében népszerűtlen korábbi tartalmi döntések miatt, és dicsérte Trump válaszát az ellene elkövetett merénylet után. A múlt hónapban a Meta megerősítette, hogy a cég 1 millió dollárt adományozott Trump beiktatási alapjába és Zuckerberg volt egyike azoknak a technológiai vezetőknek, akik a győzelmet követően meglátogatták Trumpot a floridai Palm Beach-i nyaralójában.

Fotó: AP Photo/Alex Brandon

Kiszabadulhatnak a digitális karanténból a jobboldali felhasználók?

A konzervatív felhasználókat is radikálisan érintheti a váltás, akik abban bíznak, hogy végre nem kell tartaniuk attól, hogy korlátozzák bejegyzéseiket vagy törlik profiljukat a „tényellenőrök” vagy algoritmusok, ha a liberális mainstreammel ellentétes tartalmakat tesznek közzé. (Itt halkan jegyzem meg: kíváncsian várom, vajon Meta-hátszél nélkül a Tisza-vezér mekkora elérést produkál majd…?)

Jó kérdés az is, miként alakul a jövőben a nagy riválisnak számító Elon Musk és Mark Zuckerberg kapcsolata, hiszen a Musk által felvásárolt Twitter (immáron X.com) és a Meta konkurens vállalatként vannak jelen a piacon. A világ négy leggazdagabb emberei közül ráadásul ők ketten foglalkoznak a mesterséges intelligencia fejlesztésével, felhasználásával elhivatottan.

Elon Musk kontra Mark Zuckerberg: A ketrecharc, ami soha nem történt meg

Korábban igazi bulvárszenzációként számoltak be arról a médiában, hogy törölték a várva várt ketrecmérkőzést Elon Musk és Mark Zuckerberg technológiai milliárdosok között. Mindkét vezérigazgató egymást hibáztatta a csata elmaradásáért, de egyikük sem volt hajlandó konkrét időpontot vagy helyszínt vállalni. A tervezett összecsapás egy közösségi média eszmecseréből indult ki, és gyorsan felkeltette a közvélemény figyelmét. Musk, a Tesla és a SpaceX vezérigazgatója, valamint Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója kezdetben úgy tűnt, hogy akár fizikai konfrontációtól sem riadnának vissza. A UFC elnöke, Dana White a hírek szerint még a lehetséges harcról szóló megbeszéléseket is közvetítette.

A kezdeti izgalmak ellenére a mérkőzés elmaradt. Zuckerberg azt állította, hogy Musk nem gondolta komolyan a harcot, míg Musk azt javasolta, hogy streamelje az eseményt az X platformján (korábban Twitter).

A technológiai titánok ketrecharcának ötlete széleskörű közfigyelmet keltett, így nem meglepő, hogy most is leginkább az foglalkoztatja az embereket, miként alakul majd az együttműködés közöttük. Már az is komoly vitát generált, hogy vajon miért éppen Trump barátját választották be a Meta igazgatótanácsába?

Nos, Zuckerberg számos UFC eseményen vett részt, rajongója a küzdősportoknak, így Dana White-nak is, akit nem csupán sportemberként tart igazi kiválóságnak. Szavai szerint „White az UFC-t  az egyik legértékesebb, leggyorsabban növekvő és legnépszerűbb sportvállalattá építette ki világszerte. Csodáltam őt, mint vállalkozót, és azt a képességét, hogy egy ilyen népszerű brandet tud felépíteni”.

Az új igazgatótanácsi tagokkal kapcsolatban Zuckerberg úgy nyilatkozott: „Dana, John és Charlie olyan mélyreható szakértelmet és új perspektívát adnak a céghez, ami segít megbirkózni a mesterséges intelligencia, az okoseszközök és az emberi kapcsolatok jövője előtt álló hatalmas lehetőségekkel” .

Charlie Songhurst egyébként tagja volt annak a négytagú mesterségesintelligencia-tanácsadó csoportnak a Metánál, amit tavaly májusban hívtak össze, hogy útmutatást adjon a „stratégiai lehetőségekről” a vállalat ütemtervével kapcsolatban.

Mint ismert, a Meta tavaly jelentette be, hogy a felhasználók MI-asszisztenseket hozhatnak létre maguknak, de már most meggondolta magát, legalább is ami a saját MI-asszisztenseit illeti: a The Guardian szerint törölni fogja azoknak MI-karaktereknek a Facebook- és Instagram-profiljait, amiket több mint egy éve hozott létre. Azért jutott erre a döntésre, mert a felhasználók most újra felfedezték ezeket a karaktereket, és beszélgetni kezdtek velük, ami nem mindig sült el túl jól. Az MI-profilok közé tartozott Liv, aki bemutatkozásában úgy írt magáról, hogy „két gyerek büszke, fekete queer anyukája és párkapcsolati coach”, akihez bátran forduljanak bizalommal. A felhasználók azt is megjegyezték, hogy ezeket a profilokat nem lehet blokkolni, ami a Meta szóvivője, Liz Sweeney szerint hiba volt, majd azzal védekezett, hogy a fiókokat emberek kezelték, és egy 2023-as mesterségesintelligencia-kísérlet részét képezték.

Azonban Musk és Zuckerberg rivalizálása a mesterséges intelligencia és a virtuális valóság területeire is kiterjed, ahol mindkét vezérigazgató jelentős fejlesztésekkel próbálkozik. Nyilvános vitáik pedig a technológia és a társadalmi kapcsolatok jövőjével kapcsolatos eltérő elképzeléseikre is rávilágítottak.

Úgy tűnik, mégis sikerült közös nevezőre jutniuk, mégpedig Donald Trump támogatásával. 

Cikkünk megírásához a CNBC, a Meta, a The Guardian, valamint a közösségi oldalakon található tartalmakat használtuk forrásként.

Vezetőkép: Getty Images

'Fel a tetejéhez' gomb