Óriási a felháborodás: Hillary Clinton és Soros György is megkapta a legmagasabb amerikai polgári kitüntetést

A Nyílt Társadalom Alapítvány büszkén jelenti be, hogy Soros György ma megkapta az Elnöki Szabadságérmet, a legmagasabb polgári kitüntetés az Egyesült Államokban – olvasható közleményükben.

Óriási felháborodás kíséri az idei díjátadót, az Elnöki Szabadságérmet ugyanis olyan személyeknek ítélték oda, akiknek megítélése igencsak megosztó világszerte. Leginkább George Soros és Hillary Clinton miatt palávereznek az amerikai közösségi oldalakon, az USA-ban ugyanis nem túl népszerűek eddigi tevékenységük alapján. George Soros díját egyébként fia, Alex vette át.

Clintont, az egykori külügyminisztert és kétszer is megbukott elnökjelöltet, valamint Sorost, a milliárdos demokrata megadonort tüntette ki ezúttal Joe Biden, méghozzá évtizedes „tisztességes” és „példamutató” adományozásai miatt.

A Fehér Ház szerint Soros jótékonykodása „világszerte megerősítette a demokráciát, az emberi jogokat, az oktatást és a társadalmi igazságosságot”. A jobboldali portálok azonban hangot adtak annak is, hogy Soros nemcsak jótékonykodott, de visszaélt pénzügyi helyzetével, amit politikai befolyásolásra használt. Megemlítik, hogy olyan progresszív kerületi ügyészeket finanszírozott, akik könnyelműen foglalkoztak a bűnözéssel, így engedve teret a demokraták által irányított államokban a megnövekedett bűntényeknek.

A döntést példanélkülinek tartja az amerikai közvélemény jelentős része. A közösségi oldalakon arról írnak: „abban az időben, amikor békére volt szükségünk, globális háborúk voltak Abban az időben, amikor biztonságra volt szükségünk, illegálisok milliói és terroristák ezrei érkeztek az országba  Abban az időben, amikor ésszerű kiadásokra volt szükségünk, 10 billió adósságunk volt  Abban az időben, amikor józan észre volt szükségünk, rendkívüli ébrenlétet és fehérellenes DEI-politikát kaptunk A lista folytatódik és folytatódik! Most a sok pusztítás és káosz után kapunk egy pofont a gonosz Joe-val, hogy átadja az Elnöki Szabadságérmet „a politika, a sport, a szórakoztatás, a polgárjogok, az LMBTQ+ érdekképviselet és a tudomány 19 leghíresebb nevének” – idézet tőlük. Nem jöhet elég hamar január 20!” – fogalmaznak bejegyzéseikben.

🚨BREAKING: Joe Biden is now officially going to award the Presidential Medal of Freedom to George Soros and Hillary Clinton ⚠️

It can’t be overstated how evil this administration is‼️

At a time we needed peace, we got global wars 🚨

At a time we needed security, we got… pic.twitter.com/8OaJwTAZC9

— Matt Wallace (@MattWallace888) January 4, 2025

Hillary Clinton és George Soros évtizedek óta szoros kapcsolatban állnak egymással.

A Soros-féle szervezeteket felölelő Open Society azonban hírlevélben méltatta az említett tőzsde spekulánst, életútjából kiemelve, hogy „a nácik által megszállt Magyarországot, majd a kommunista elnyomást túlélő Soros több mint 32 milliárd dollárral járult hozzá a szabadság és az igazságosság előmozdításához világszerte. Korai tapasztalatai alakították élethosszig tartó küldetését, hogy támogassa a nyitott társadalmat és az elnyomás elleni küzdelmet számos helyen – legyen szó a rohingya kisebbség melletti kiállásról, humanitárius segélyek küldéséről az ostromlott Szarajevóba, vagy az európai romák elleni diszkrimináció elleni küzdelemről.” Majd azzal folytatták, hogy 1979-től kezdve a dél-afrikai diákok ösztöndíjaival Soros úttörő szerepet játszott a jótékonyság új, ma már széles körben elfogadott megközelítésében, amely a helyi közösségekkel való közvetlen együttműködést jelenti.

Hozzáteszik:

A kommunizmus bukására számítva megalapította első alapítványát Magyarországon, és terjeszkedett a demokratikus reform támogatására Kelet-Európában. A következő évtizedben az alapítványok több mint 100 országban működtek az emberi jogok és az igazságszolgáltatás előmozdítása érdekében. Támogatta az oktatást, megalapította a Közép-Európai Egyetemet, abban a hitben, hogy a kritikus gondolkodás a nyitott társadalom sarokköve. Az információkhoz és ötletekhez való nyilvános hozzáférés szélesítése mindig is központi szerepet játszott jótékonysági tevékenységében és filozófiájában – ezt vita, művészetek és kultúra révén népszerűsítette. Erőfeszítései közé tartozik az ösztöndíjak, ösztöndíjak, fordítások és dokumentumfilmek létrehozása.

Az Open Society úgy fogalmaz: az Egyesült Államokban Soros előmozdította a faji igazságszolgáltatást, a közegészségügyi adatokon alapuló drogpolitikai megközelítésekbe fektetett be, forradalmasította az életvégi ellátást, és hozzájárult a modern amerikai történelem egyik legjelentősebb polgárjogi győzelméhez – a 2015-ös mérföldkőnek számító Supreme-hoz. A házassági egyenlőséget biztosító bírósági ügy mind az 50 államban.

„Mint bevándorló, aki Amerikában találta meg a szabadságot és a jólétet, mélyen megérintett ez a megtiszteltetés” – jegyezte meg Soros György. „Elfogadom annak a sok embernek a nevében szerte a világon, akikkel a Nyílt Társadalom Alapítványok közös ügyet folytattak az elmúlt 40 évben.”

Ma a Nyílt Társadalom Alapítványok olyan civil társadalmi csoportokat és projekteket támogatnak, amelyek a növekvő kihívások ellenére világszerte fenntartják a demokráciákat. Soros az elmúlt években reagált a globális válságokra a COVID-19-től az orosz ukrajnai invázióig, miközben figyelmeztetett a digitális platformok és a szélsőségesség fenyegetéseire.

Az érem Soros György élethosszig tartó elkötelezettségét jelzi az emberi jogok, a méltányosság és az igazságosság előmozdítása mellett” – mondta Binaifer Nowrojee, a Nyílt Társadalom Alapítvány elnöke. „George mindig bátor a nyitott társadalomért folytatott harcban, félelem és kegy nélkül. Soha nem érdekelte a saját hangjának népszerűsítése, hanem az, hogy szövetségese legyen azoknak, akiket kirekesztettek vagy nem hallanak meg.”

A Nyílt Társadalom Alapítvány elnöke, Alex Soros édesapja nevében vette át az Elnöki Szabadságérmet.

 

A kitüntetésben részesülő főbb filantrópok közé tartozik José Andrés spanyol amerikai szakács, akinek a World Central Kitchen jótékonysági szervezete a világ egyik legelismertebb élelmezési segélyszervezete lett, valamint Bono, a U2 rockbanda frontembere és a társadalmi igazságosság aktivistája. Az elismert sport- és szórakoztató sztárok között van a profi focista, Lionel Messi; a már visszavonult Los Angeles Lakers kosárlabda-legenda és üzletember, Earvin “Magic” Johnson; Michael J. Fox színész, aki a Parkinson-kór kutatásának és fejlesztésének szószólója; és William Sanford Nye, akit a diákok nemzedékei “Bill Nye, a tudományos srácként” ismertek. A további díjazottak között feltűnik Jane Goodall természetvédő; a Vogue Magazine főszerkesztője, Anna Wintour; Ralph Lauren amerikai divattervező; Az Amerikai Filmintézet alapítója, George Stevens Jr.; Tim Gill vállalkozó és LMBTQ+ aktivista; valamint David Rubenstein, a The Carlyle Group globális befektetési cég társalapítójának neve is.

Vezetőkép: Biden elnök szombaton a Fehér Házban rendezett ünnepségen átadja az Elnöki Szabadságérmet Hillary Clinton volt külügyminiszternek, Soros György baloldali milliárdosnak és 17 másik személynek.  (Shannon Finney/Getty Images, balra, Sergione Infuso/Corbis a Getty Images, jobbra lent, Fabrice Coffrini/AFP a Getty Images, jobbra fent, Getty Images

'Fel a tetejéhez' gomb