A nemzetiségiek közti jó kapcsolat közösséget teremt – jelentette ki Soltész Miklós Gyulán

Ha a nemzetiségiek között jó a kapcsolat, az barátságot hoz, ami közösséget teremt – mondta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára a Békés vármegyei nemzetiségi díjak átadásán csütörtökön, Gyulán.

Soltész Miklós kifejtette, a nehézségek ellenére 2024-ben is sok mindent meg tudtak valósítani, például kisebb iskolai és kulturális intézményi beruházásokat, egyházi épületek megújítását. Ezek nemcsak az adott nemzetiséget, hanem a teljes közösséget szolgálják – jegyezte meg.

Hozzátette, pénteken elfogadják az Országgyűlésben a jövő évi költségvetést, amely sok mindent fog biztosítani a családok, pedagógusok mellett a nemzetiségiek számára is. Pályázati felhívás jelenik meg december 23-án is – hívta fel a figyelmet, hozzátéve, hogy ez „szolgálni fogja azokat a közösségeket, amelyeket önök is szolgálnak”.

Az államtitkár a soros magyar uniós elnökség egyik legnagyobb vívmányának nevezte a schengeni határok eltörlését, amely szavai szerint a románok, bolgárok mellett az erdélyi és partiumi, valamint az anyaországi magyaroknak is jót jelent. A kamionok nem ritkán órákat vagy napokat voltak kénytelenek várakozni, ami most megszűnik – jegyezte meg.

Soltész Miklós a díjazottakról szólva elmondta, óriási dolog a fiatalokhoz a sporton vagy a közösségteremtésen keresztül úgy szólni, hogy az „neveljen, gondozzon, erősítse a családot és a nemzetiségi kultúrát is”.


Hirdetés

Közölte, a Kárpát-medence kicsiny, de gyúlékony terület, könnyen ki tudnak robbanni konfliktusok, pusztító testvérháborúk, amilyen most is zajlik. „A mi feladatunk békét teremteni és a közösséget szolgálni” – húzta alá.

Molnár Sándor (Fidesz-KDNP), a Békés Vármegyei Önkormányzat elnöke elmondta, a Kárpát-medencét a népek olvasztótégelyének szokás nevezni, ami fokozottan igaz Békés vármegyére. Véleménye szerint attól vált ilyen színessé, értékessé a kultúra, a történelem és a gasztronómia, hogy az itt élő nemzetiségek is „hozzáadták a magukét”.

A helyi és vármegyei értéktárakban mintegy 1500 érték szerepel, amely kimagasló az országos átlaghoz képest, „és szinte mind kötődik valamely nemzetiséghez” – jegyezte meg. Hozzátette, sok helyen alakultak területi nemzetiségi önkormányzatok, amelyekkel a napokban kötöttek együttműködési megállapodást.

Görgényi Ernő (Fidesz-KDNP), Gyula polgármestere szerint „Gyula az évszázadok óta tartó békés nemzetiségi és vallási-felekezeti együttélés egyik legszebb példáját mutatja”. Hozzátette, nemrég ünnepelték, hogy a városban 300 éve telepedtek le a németek; a románság történelme pedig még korábbra, Karácsonyi János írása szerint 1659-re nyúlik vissza.

Görgényi Ernő kiemelte, Erkel Ferenc német származású volt, mégis a magyar kultúra egyik legnagyobb alakjává vált. Pomucz György pedig román származása ellenére lett a magyar szabadságharc egyik kiváló katonája. Az itt élő nemzetiségek tehát úgy őrizték meg kultúrájukat, hagyományaikat, hogy közben kiváló magyarok is lettek – fogalmazott.

A Békés vármegyei nemzetiségi napi díszünnepségen átadták a vármegyei nemzetiségi díjakat.

A roma nemzetiség kitüntetettje Rádai Imre lett, aki Battonya város alpolgármestere, a Békés Vármegyei Kormányhivatal gyámügyi osztályán dolgozik, emellett a magyar Taekwon-do válogatott tagja, hatszoros magyar bajnok, négyszeres Európa-bajnoki bronzérmes, egyszeres ezüstérmes, valamint világbajnoki bronzérmes sportoló. 2002-ben megalapította a Barátság Sportegyesületet, amelynek jelenleg 48 tagja van, főleg roma gyermekek. Vallja, hogy a sport kitörési pont lehet a mélyszegénységben élő gyermekek számára.

A német nemzetiség kitüntetettje az 1992-ben alakult Eleki Németek Egyesülete lett, amelynek tagjai nemcsak gyűjtik, hanem újjá is élesztik a hagyományokat, az eleki népszokásokat: ilyen például a Húshagyó keddi farsangi felvonulás, az országosan is egyedülálló „Böjt közepe” megtartása, vagy a közös májusfa állítása és annak kitáncolása. Az egyesület kapcsolat tart az Elekről elszármazottakkal, német testvértelepülésekkel; továbbá összegyűjtötték azokat az írásos és tárgyi értékeket, berendezési tárgyakat, ruhaneműket, amelyek ma közösségi házukat és ezzel együtt a település egészét, valamint Békés vármegyét gazdagítják.

A szlovák nemzetiség kitüntetettje 2024-ben Krajcsovicz Andrásné, a Békés Vármegyei Szlovák Önkormányzat októberben leköszönt elnöke lett, aki két cikluson keresztül szervezte a Haluska napot, a szlovák bált, valamint a Szlovák Fórumot.

A román nemzetiség kitüntetettje a szintén 1992-ben alakult Méhkeréki Románok Egyesülete lett, melynek tagjai elkötelezetten tesznek a román nemzetiségi nyelv, kultúra és hagyományok ápolásáért; segítik a méhkeréki néptánc hagyományok megőrzését. 2020-ban hiánypótló feladatként felvállalták egy ifjúsági információs pont létrehozását és működtetését, ahol jelenleg a helyi fiatalok maguk szerveznek közösségi programokat, de az egyesület szándéka, hogy a jövőben identitáserősítő programokkal töltsék meg az helyet.

Vezetőkép forrása: Facebook/Soltész Miklós

Forrás:
MTI
'Fel a tetejéhez' gomb