Orbán Balázs szerint a világ nyugati része újrarendezi a dolgokat, jövőre beköszönt a szuverenitás kora

Új időszak köszönt be 2025-ben, ami a szuverenitás koraként jellemezhető – mondta a miniszterelnök politikai igazgatója a Budapest Global Dialogue című rendezvény kerekasztal-beszélgetésén pénteken Budapesten.

A Magyar Külügyi Intézet és az Observer Research Foundation konferenciáján Orbán Balázs hangsúlyozta: 2024 egy régi korszak végét jelenti, amikor világossá vált, hogy a neoliberalizmus nem fenntartható sem az Európai Unióban (EU), sem az Egyesült Államokban.

A világ nyugati része újrarendezi a dolgokat – jelentette ki, hozzátéve: reményei szerint 2025 legnagyobb eredménye az lesz, hogy lezárul az egész világnak súlyos károkat okozó orosz-ukrán háború.

Szavai szerint a háború lezárásához „a politikai lendület már ott van”, mert új erők jelentek meg az EU-ban, az amerikai adminisztrációban, illetve Indiában és Kínában is elkötelezettek a béke mellett.

„Mi optimisták vagyunk, úgy gondolom, meg tudjuk győzni a háborúban álló feleket, hogy találjanak módot a békére”

– fogalmazott.

Orbán Balázs az amerikai választások kapcsán kiemelte: az eredmény döntő indokai belpolitikai okok voltak, például a migrációs politika, a közbiztonság, az igazságszolgáltatás helyzete és a gazdaság stagnálása. „A választók ezekben a kérdésében egy radikálisan másik megközelítésre szavaztak, mert szeretnék visszaszerezni az ellenőrzést a hazájuk felett” – állapította meg, hozzáfűzve: az Amerikában bekövetkező változásoknak hatásuk lesz a világ többi részére is.

Orbán Balázs úgy vélekedett: Európa jelenleg azért van bajban, mert az elmúlt években nagyon rossz döntések születtek. Úgy folytatta, ha az Egyesült Államok, Kína és Európa egyaránt erős lenne, az stabilizáló hatással bírna, és jó lenne a világnak.

A politikai igazgató kijelentette: minden közép-európai ország készen áll arra, hogy együttműködjön Európa megmentésében. Hozzátette: az unió soros elnökeként Magyarország igyekszik meggyőzni az európai vezetőket, hogy koncentráljanak a versenyképességre.

Max Abrahms, az amerikai Northeastern Egyetem professzora a beszélgetésben arra hívta fel a figyelmet, hogy az Egyesült Államok el fog mozdulni a „liberális internacionalizmustól”, és a külpolitikája sokkal inkább tranzakcionális, azaz „ügyleti” lesz.

Hozzátette: ez azt jelenti, hogy nem egységes, hanem országonként, régiónként eltérő lesz az amerikai külpolitika. Véleménye szerint ez a fordulat nemcsak az Egyesült Államok, hanem minden ország számára előnyös lehet.

Velina Tchakarova osztrák geopolitikai elemző közölte: arra számít, hogy kedvező változások következnek be az amerikai-uniós kapcsolatokban. Szerinte „keresztúthoz érkeztünk”, aminek jelenleg Európa az egyik vesztese, ezért változtatni kell Európa módszerén.

Az elemző úgy vélte: nagy kérdés, hogy az európaiak miként tudják a biztonsági kérdéseket megoldani, figyelembe véve az iparral és az éghajlatváltozással kapcsolatos kihívásokat.

Vezetőkép: Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója. Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Forrás:
MTI
'Fel a tetejéhez' gomb