Lazítanának a japán munkakultúrán, mert nem kedvez a gyermekvállalásnak

Japánban is komoly problémát jelent, hogy egyre kevesebben vállalnak gyermeket – rekord alacsonyra esett ugyanis a termékenységi ráta az országban. Tokióban most négynapos munkahét bevezetésével szeretnék ösztönözni és segíteni a dolgozó édesanyákat.

A tokiói városvezetés jövő áprilistól hetente három szabadnapot biztosítana alkalmazottainak, ezzel is ösztönözve őket a gyermekvállalásra. Ezen felül az 1-3 osztályos gyermeket nevelő szülők korábban hazamehetnek a munkából – ezért cserébe viszont kevesebb fizetés jár nekik – olvashatjuk a CNN oldalán.

Japánban az elmúlt időszakban folyamatosan csökkent a termékenységi arányszám, még úgy is, hogy a kormány folyamatosan próbálja a fiatalokat házasságkötésre és gyermekvállalásra ösztönözni. Júniusban rekord alacsony szintet mértek az országban: 2023-ban mindössze 727 277-en születtek, így a termékenységi ráta 1,2-re csökkent. (Ahhoz, hogy a népesség ne fogyjon, hanem legalább a jelenlegi szinten megmaradjon, ennek a számnak legalább 2,1-nek kellene lennie, ez akkor valósulna meg, ha egy családban minimum két gyermeket vállalnának.)

A japán kormány az utóbbi időben rájött, hogy „itt az idő, most vagy soha”, meg kell oldani a komoly demográfiai válságot, és több intézkedést is hozott a családalapítás segítésére: például bevezette a férfiaknak járó apasági szabadságot valamint célul tűzték ki a munkakörülmények javítását is.

Szociológusok szerint ugyanis Japánban a probléma javarészt az ország munkakultúrájában keresendő: nagyon komoly nyomás nehezedik a munkavállalókra, ráadásul a megélhetési költségek is egyre emelkednek.

Sokszor a munkavállalók agyondolgozzák magukat és nem ritka a 12 órás munkanap sem. Ezek az emberek gyakran szenvednek különböző egészségügyi problémáktól, nem véletlen, hogy Japánban külön kifejezés van arra a jelenségre, amikor valaki szó szerint „halálra dolgozza magát”.

„Karoshi” azt jelenti, hogy valaki belehal a túl sok munkába. Ezért aztán a nőknek sokszor választaniuk kell a karrierjük vagy a gyermekvállalás között, ugyanis ez a durva munkakörnyezet különösen ijesztővé teszi a terhességet és a kisbabás időszakot.

 

A négyórás munkahetet már több nyugati országban próbálgatják, ráérezve arra, hogy a munka-magánélet egyensúlya komoly hatással van az egyén teljesítőképességére, de Japánban ez óriási lépés, hiszen az ottani vállalatok még mindig a munkahelyen eltöltött órák számában mérik a dolgozók céghez való lojalitását.

Tokió nem az egyetlen hely Ázsiában, ahol megpróbálják csökkenteni a családosokra nehezedő terheket: nemrég Szingapúrban is olyan iránymutatásokat fogadtak el, amelyek értelmében minden cégnek figyelembe kell vennie az alkalmazottak rugalmas munkavégzésre vonatkozó kérését. Ez magában foglalhatja a négynapos munkahetet vagy a rugalmas munkaidő kérvényezését.

Vezetőkép forrása: Pixabay

Forrás:
CNN
'Fel a tetejéhez' gomb