Szíria: minden a milliárdos gázüzletről szól?

Azt javaslom, egy pillanatra felejtsük el, amit az olykor egymással is harcoló „dzsihadista” csoportokról, mint a szíriai események főszereplőiről olvastunk. Részint azért, mert a dzsihád, a káfirok (tehát a nem muszlimok) elleni háborút jelenti, viszont Szíria lakosságának 90 százaléka muszlim.

A valósághoz közelebb járunk ha elfogadjuk azt, hogy ezek a különböző néven létrehozott „seregek” valójában zsoldosok, akik mindig azokért vagy azok ellen harcolnak, akiket a támogatójuk megnevez. Példaként itt egy mai hír amely szerint mintegy száz francia zsoldos tartózkodik Szíria északnyugati részén. Közülük harmincan éppen abban a seregben harcolnak (Hajat Tahrir as-Sham (HTS)) amelynek 42 éves vezetője Abu Mohammed al-Jolani ma már látványosan elhatárolódik az al-Kaidától (2016-ban még a tagja volt), és a Damaszkuszban tartott „győzelmi felszólalásából” arra lehet következtetni, hogy szívesen vállalna valamilyen politikai szerepet a majdani demokratikus választások után… Ez egyébként zseniális húzás, mert ha így lesz, akkor már senkit sem fog érdekelni, hogy vezetése alatt a HTS, mint terrorista szervezet miket követett el. Tegnapi hír, hogy az Egyesült Királyságban a jelenlegi miniszterelnök Keir Starmer még „nem döntötte el”, hogy leveszik-e a bejegyzett terrorista szervezetek listájáról a HTS-t…Hát persze: lehet még belőlük felszabadító hadsereg, csak nézőpont kérdése…

Egyébként: miből fizeti zsoldosait a HTS? Nos, a működési területén adókat szed be magánszemélyektől és vállalkozásoktól és több, milliárdos támogatója is van a Perzsa-öböl menti olajországokból. A bevételeit csempészettel és zsarolással egészíti ki.  

Ennyi tartozik még a felszínhez, legalábbis egyelőre. De valójában miért és miért éppen most döntötték meg Asszad rendszerét?

Ezt a kérdést már kilenc évvel ezelőtt (!) feszegette cikkében az ausztrál News.com.au. Akkor azt írták, hogy a szíriai polgárháború igazi oka, a nagyhatalmak harca, két milliárd dolláros gázvezetékért, illetve ezek nyomvonaláért.

A polgárháború előtt a Katar és Irán által javasolt két versengő vezeték célja az volt, hogy Szírián keresztül szállítson gázt Európába.

Katar (az USA legnagyobb szövetségese a térségben) tervei egy csővezeték építését tartalmazták a Perzsa-öbölből Szaúd-Arábián, Jordánián, Szírián és Törökországon keresztül. Azt remélték, hogy a vezeték olcsóbb hozzáférést biztosít Európához, de Aszad szíriai elnök megtagadta az engedélyt, hogy a vezeték áthaladjon a területén. Sokan úgy vélik, hogy Oroszország nyomást gyakorolt rá, hogy utasítsa el a vezetéket, hogy megvédje saját üzletét.

Időközben Irán, amely a Perzsa-öböl gázmezőjének másik, kisebb részét birtokolja, úgy döntött, hogy benyújtja saját rivális tervét egy 10 milliárd dolláros csővezetékről Európába Irakon és Szírián keresztül, majd a Földközi-tenger alatt. Ezek a tervek nyilvánvalóan Oroszország áldását élvezték, valószínűleg azért, mert nagyobb befolyást gyakorolhatott Iránra, amely Katarral ellentétben nem adott otthont amerikai légibázisnak.

Aszad 2012-ben aláírta az iráni tervet amelyet 2016-ban kellett volna befejezni, de végül (mit tesz Isten?…) az arab tavasz és a polgárháború miatt elhalasztották. A sikertelen gázvezeték-ajánlattevő Katar 2011 és 2013 között 3 milliárd dollárral támogatta az Aszad-ellenes lázadó csoportokat. Szaúd-Arábiát is azzal is vádolták, hogy finanszírozta a terrorista csoportokat míg Irán – a saját érdekeinek megfelelően – az Aszad rendszert támogatta pénzzel és fegyverekkel.

Nagyon érdekes, hogy Julian Assange, a Wikileaks alapítója a Deutsche Welle-nek adott interjújában elmondta, hogy Donald Trump és a CIA 2017 óta hadilábon állnak egymással, pontosan a Szíriával kapcsolatos politikájuk miatt.

Assange elmondta, hogy a CIA fő prioritása, és az ügynökség költségvetésének legnagyobb tétele Aszad megdöntése volt. Trump azonban úgy döntött, hogy az ISIS felszámolása ennél fontosabb és Oroszországgal, valamint az Aszad-kormánnyal együtt kezdte meg ezt a harcot. Ez a döntése akut konfliktust okozott és ezért a CIA ellenezte Trump újraválasztását. Most, hogy Trump már fél lábbal a Fehér Házban volt, a CIA sietett megdönteni Aszadot, attól tartva, hogy Trump továbbra is ellenáll ennek.

Az Aszad rendszer megbuktatása után Szíria új urai dönthetnek arról, hogy a két gázvezeték közül melyiket engedik át a földjükön. Azzal, hogy Oroszországnak jelenleg sokkal fontosabb az ukrajnai területek annektálása és kiszorult a szíriai pozícióiból, nem kétséges, hogy a két gázvezeték közül a katari verzió fog megvalósulni.

Éppúgy, ahogy azt a CIA annak idején elképzelte.

Vezető kép forrása: @DDGEPOLITICS

'Fel a tetejéhez' gomb