Több ezer német nyugdíjas költözött Magyarországra a kormány bevándorlásellenes politikája miatt

A Németországból Magyarországra menekülő nyugdíjasokról közölt riportot a Reuters.

Az utóbbi években egyre több német nyugdíjas dönt úgy, hogy Magyarországot választja új otthonául. A költözés hátterében több tényező is áll, amelyek közül kiemelkedő szerepet játszik a magyar kormány bevándorlás-ellenes politikája, valamint az alacsonyabb megélhetési költségek és ingatlanárak – minderrről a Reuters beszámolójában írnak részletesebben.

A német nyugdíjasok számára Magyarország vonzó célponttá vált, mivel itt a megélhetési költségek és az ingatlanárak jelentősen alacsonyabbak, mint Nyugat-Európában. Az idősek számára ez lehetőséget biztosít arra, hogy nyugdíjukból jobb életminőséget élvezzenek. Például egy német pár, akik Észak-Németországból költöztek Magyarországra, elmondták, hogy míg Németországban a túlélésért küzdöttek volna, addig Magyarországon kényelmes életet élnek. Nem elhanyagolható szempont, hogy a Reutersnek nyilatkozó házaspár indokai között súlyozva szerepelt az, hogy a Németországban tapasztalható politikai és társadalmi változások miatt „másodrendű állampolgárokká” váltak. Kifejtették: a 2015-ös menekültválság következményeként sokan frusztrálttá váltak a bevándorlás kezelésével kapcsolatban, és úgy vélik, hogy a helyzet évről-évre romlik. Magyarországon pedig Orbán Viktor kormánya keményvonalas bevándorlás-ellenes politikát folytat, aminek következtében biztonságban érzik magukat. A német nyugdíjasok számára a Balaton környéke különösen népszerű célpont, mivel a helyi közösségekben élő emberek „barátságosak és segítőkészek”.

Andre Iwan és felesége néhány hónappal ezelőtt költözött Kelet-Németországból, a Balaton közelében fekvő Szőlösgyörökre, ahol még 1998-ban vásároltak telket, azzal az akkor még meglehetősen homályos tervvel, hogy ide vonulnak vissza. A Németországban az utóbbi időben bekövetkezett politikai és társadalmi változások felgyorsították a költözést. A házaspár elsősorban a magas adókra panaszkodik, valamint arra, hogy a bevándorlás miatt „másodrendű állampolgárokká” váltak.

Az elmúlt évek politikai intézkedéseivel – különösen Angela Merkel 2015-ös menekülthullámával – látható volt, hogy a helyzet évről évre csak rosszabbodik – állítja Andre Iwan, aki építésvezetőként dolgozott. Angela Merkel volt kancellár 2015-ben több mint egymillió, háború és szegénység elől menekülő – többségében szíriai – migráns előtt nyitotta meg Németország határait. Bár döntését külföldön sokan méltatták, a lépés Németországban ellentmondásosnak bizonyult.

A jövőben várhatóan tovább nő a Németországból Magyarországra költöző idősek száma. A kutatások azt mutatják, hogy hazánk célországgá vált a kedvező lakhatási lehetőségek mellett a politikai stabilitás és az alacsonyabb megélhetési költségek miatt.

A német kormány kijelentette, hogy a migránsok létfontosságúak a munkaerő és a gazdaság számára, bár ígéretet tett arra, hogy szigorúbban lép fel az illegálisan érkezőkkel szemben. 2022-ben mintegy 22 100 német élt Magyarországon. Az érkezők száma 2021-ben tetőzött, amikor 4036-an érkeztek a hivatalos magyar adatok szerint. Körülbelül fele 60 év feletti ember.

Forrás: Reuters.com, Fotó: Reuters.com

 

 

'Fel a tetejéhez' gomb