Anglia még mindig keresztény nemzet? – Kemény kritikát fogalmazott meg egy katolikus érsek az eutanázia törvény miatt

Miután a brit parlament elfogadta az asszisztált öngyilkosság legalizálásáról szóló törvényjavaslatot, Philip Egan püspök azt mondta, hogy a keresztények élete egyre nehezebbé válik az Egyesült Királyságban.

Anglia egyik katolikus püspöke kemény kritikát fogalmazott meg a brit parlament legutóbbi szavazásával kapcsolatban, amely a törvényhozás útjának következő szakaszába terjesztette az End of Life törvényjavaslatot. Annyira felháborodott a törvényjavaslat elfogadásán, hogy kijelentette: „Nagy-Britannia többé nem keresztény ország”. Philip Egan püspök korábban már októberben kiadott egy lelkipásztori levelet, amelyben figyelmeztette a híveket a törvénytervezet veszélyére. A „Nem szabad ölni” címet viselő levél az öngyilkossági intézkedések segítését egyetlen gondolatban foglalta össze: ez egyszerűen segít valakinek öngyilkosságban. Óva intett a törvényjavaslat elfogadásától, és azt az atomfegyverek használatához hasonlította: „ha egyszer bevettük, már késő; csak eszkaláció van.”

A levél ezt követően négy világi okot fogalmazott meg az eutanáziával kapcsolatos törvények elleni fellépésre, elsőként, hogy az öngyilkosság lehetősége „elviselhetetlen nyomást” helyez a betegekre, idősekre és haldoklókra . Felvetette, hogy az ilyen helyzetben lévők dönthetnek úgy, hogy anyagi gondok miatt véget vetnek az életüknek, vagy nem nehezednek teherként a családjukra. 

„Lehet, hogy elkezdenek gondolkodni: „A legjobb lenne meghalni.” Más szavakkal, az elkerülhetetlen halálhoz való jog a halálra kényszerítés, majd a halál kötelessége lesz ” – írta Egan püspök.

A püspök arra is figyelmeztetett, hogy az eutanázia népszerűsítése alá ássa a palliatív ellátást és a gondozóotthonok szerepét. Véleménye szerint ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy valakit azonnal megölni „olcsóbb, hatékonyabb és sokkal kevesebb gondot jelent”, mint gondoskodni róla az utolsó napjaiban.

Az orvosok ellenzik

Ezt követően az egészségügyi dolgozókra fordította a figyelmet, akikre életek megszakításának terhét hárítják, ami ellentétes esküjükkel – vagyis az életek megmentésével. Azt írta, hogy ez nemcsak aláásná a közvélemény egészségügyi szakemberekbe vetett bizalmát, hanem a gyilkosságok segédeszközévé is tenné őket . Ezenkívül a nehéz ügyek elkerülhetetlenül a bírósági rendszerben csapódnak le, és az ügyvédekre és a bírákra hagyják, hogy a család és az orvosok jobb döntéseket hozzanak: 

„Nem csoda, hogy ezt a jogszabályt 10-ből több mint nyolc orvos és palliatív szakorvos ellenzi . Könnyű elképzelni egy olyan jövőt, amelyben az orvosok azt tanácsolják a betegeknek, hogy inkább öngyilkosságot keressenek, semmint kezelést” – írta Egan püspök.

Végül kifejezte aggodalmát amiatt, hogy az Egyesült Királyság ugyanazon a csúszós lejtőn halad majd, mint amit más nemzetek tapasztaltak az eutanáziatörvények elfogadása óta és a gyakorlat tovább mutat majd azon.

„Ha a jogszabályt – még a jelenlegi legszigorúbb korlátok mellett is – elfogadják, a jogosultsági küszöbök tovább kúsznak előre, hogy egyre több személyi kategóriát fedjenek le, mint például az elmebetegek, a depressziós vagy demenciában szenvedők, a súlyosan fogyatékosok, a beteg csecsemők stb. on. Nincsenek korlátok, és a rögzített biztosítékok nem működnek.”

A levelet nagyjából egy hónappal azelőtt hozták nyilvánosságra, hogy a brit parlament 2024. november 29-én megtartotta szavazását, amely 330 igen szavazattal és 275 ellenzés mellett jutott tovább az alsóházba.

Néhány nappal később Egan püspök ismét a hívekhez fordult, ezúttal a portsmouthi egyházmegye E-News összefoglalóján keresztül. Ebben a sokkal rövidebb üzenetben „rossz lépésnek” nevezte a törvényjavaslat passzusát, és megismételte a lelkipásztori levelében megfogalmazott pontokat. 

Úgy fogalmazott, hogy az Anglia és Wales által régóta vallott hagyományos keresztény értékektől való eltérés azt jelenti, hogy „Nagy-Britannia többé nem keresztény ország”, és figyelmeztetett, hogy a támogatott öngyilkossági törvények értelmében kereszténynek lenni a közeljövőben nehezebb lesz : 

„Mint az elmúlt korokban, egyre inkább kitűnünk a tömegből és társadalmunkban mások közül, akik gyökeresen másképp látják az emberi életet, annak méltóságát és értékét. Remélem, hogy Isten megadja nekünk azt a kegyelmet, hogy tanítványságunkat még hitelesebben éljük meg, hogy katolikus hitünk igazi szépsége még nyilvánvalóbbá váljon.”

Több egyházi méltósági is tiltakozott az eutanázia elfogadása ellen

Az eutanázia engedélyezése csúszós lejtőhöz vezet” – mondta Vincent Nichols bíboros a brit törvényt módosító parlamenti intézkedés előestéjén. A westminsteri érsek három pontban foglalta össze, miért veszélyes a törvény elfogadása. Véleménye szerint minden országban, ahol ilyen törvényt fogadtak el, folyamatosan bővülnek azok a körülmények, amelyekben az élet kioltása megengedett, így a támogatott öngyilkosság és az orvosi gyilkosság vagy az eutanázia egyre elérhetőbbé és elfogadottabbá válik. Nichols második megjegyzése az, hogy a „halálhoz való jog” a halál kötelességévé válhat.

Végül azt mondja: „Ha megfeledkezünk Istenről, az lekicsinyli emberségünket”.

„Az Istenben hívő emberek – a világ lakosságának túlnyomó többsége – számára az első igazság az, hogy az élet végső soron a Teremtő ajándéka. Életünk Istenből fakad, és Istenben fog teljesedni. … Ha figyelmen kívül hagyjuk vagy tagadjuk ezt az igazságot, akkor az emberiségünket elválasztjuk eredetétől és céljától. Lebegünk szabadon, elszakadva, egy olyan szférában, amelyből hiányoznak a szilárd horgonyok vagy a sors, és azt gondoljuk, hogy a kor, vagy akár a nap hangulatának megfelelően magunknak is megteremthetjük ezeket.”

Egy másik angliai püspök, a portsmouthi Philip Egan szintén nyilatkozatot adott ki a törvényjavaslattal kapcsolatban, mondván, hogy az asszisztált öngyilkosság legalizálása elviselhetetlen nyomást gyakorol a betegekre és az idősekre a Crux cikke szerint.

Hollandia volt az első, amely 2001 áprilisában legalizálta állampolgárai megölését, és látható, hogy ez hova vezetett. Kanada, amelynek a Medical Assistance in Dying (MAiD) programja csak 2016-ban indult, most vizsgálat előtt áll, mert a statisztikák rémisztő képet mutatnak: 2022-re ez lett az  ötödik vezető halálok. Idén Kanada arról számolt be, hogy 44 958 ember halt meg a MAiD programja révén. Ennyit az ígéretről, hogy a program korlátozott és  ritka lesz…

Belgium 2014 óta kínál eutanáziát minden életkorú, halálos betegségben szenvedő gyermek számára. (!)

A pápa kiáll az élet védelmében

Elődeihez hasonlóan a pápa soha nem szűnt meg az élet védelmét hirdetni. „Az eutanázia és az asszisztált öngyilkosság mindenki számára vereség” – írta a katolikus egyházfő a Twitteren, 2019. június 5-én, egy 17 éves holland tinédzser öngyilkosságát követően. Az eutanázia – magyarázza az 
Egészségügyi Dolgozók Új Chartája , amelyet 2017-ben adott ki a Szentszék – „abszurd és embertelen” cselekedet, az egyik „a halálkultúra legriasztóbb tünete”.
 Ez egy „gyilkosság, amelyet semmi vég nem igazolhat” – áll a dokumentumban.

Katolikus Egyház Katekizmusa világosan kimondja, amit az Egyház tanít:

Azok, akiknek élete leromlott vagy legyengült, különleges tiszteletet érdemel. A beteg vagy fogyatékos személyeket segíteni kell abban, hogy a lehető legnormálisabban éljenek.

Bármi is legyen az indítéka és az eszköze, a közvetlen eutanázia a fogyatékosok, betegek vagy haldoklók életének véget vet. Ez erkölcsileg elfogadhatatlan.

CCC 2276-2277

Ez nem tévesztendő össze a rendkívüli orvosi eljárásokkal, amelyek nem minősülnek „közvetlen eutanáziának”.

A megterhelő, veszélyes, rendkívüli vagy a várt eredménnyel aránytalan orvosi eljárások leállítása jogos lehet ; ez a „túlbuzgó” kezelés elutasítása. Itt az ember nem akar halált okozni; pusztán elfogadják, hogy valaki nem tudja megakadályozni azt. A döntéseket a betegnek kell meghoznia, ha kompetens és képes, vagy ha nem, akkor a törvényben feljogosított személynek kell eljárnia a beteg érdekében, akinek ésszerű akaratát és jogos érdekeit mindig tiszteletben kell tartani.

CCC 2278

Ezenkívül nem szabad megtagadni a haldokló egyén „rendes gondozását”.

Még ha azt gondoljuk is, hogy a halál közeledik, a beteg ember szokásos ellátását nem lehet jogosan megszakítani. A fájdalomcsillapítók alkalmazása a haldoklók szenvedésének enyhítésére, még a napjaik megrövidítésének kockázatával is, erkölcsileg megfelel az emberi méltóságnak, ha a halált nem akarják sem célnak, sem eszköznek, hanem csak előre látják és tolerálják, mint elkerülhetetlen palliatív hatást. a gondoskodás az érdektelen jótékonyság egy speciális formája. Mint ilyen, ösztönözni kell.

CCC 2279 

Ferenc pápa többször is felszólalt az eutanázia ellen. A Szentatya  gyakran ragaszkodott  ahhoz, hogy amikor az idősekről vagy betegekről valóban gondoskodnak, elpárolog a halál gyorsítása iránti vágy.

El kell kísérnünk az embereket a halál felé, de nem provokálnunk kell a halált, és nem kell elősegítenünk az öngyilkosság semmilyen formáját. Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a gondozáshoz és kezeléshez való jogot mindig elsőbbségben kell részesíteni, hogy a leggyengébbeket, különösen az időseket és a betegeket soha ne dobják el. Az élet joga nem a halál, amelyet üdvözölni kell, nem pedig igazgatni. És ez az etikai elv mindenkire vonatkozik, nem csak a keresztényekre vagy a hívőkre.

A Szentatya azt mondta, hogy „az idősek halálának felgyorsítása” „valódi társadalmi probléma”, különösen az idős szegények tekintetében. Lamentált, amikor a kelleténél kevesebb gyógyszert kapnak, mert szegények.„Ez nem emberi és nem keresztény.”-fogalmazott.

A katolikus egyház az eutanáziát a gyilkosság egyik fajtájaként sorolja be, amikor az egyén szándékosan megöl valakit, aki nem akar tovább élni.

Magyarországon mind az asszisztált öngyilkosság, mind az eutanázia bűncselekménynek minősül. A Btk. rendelkezései alapján a törvény büntetni rendeli azokat is, akik közreműködnek a gyógyíthatatlan betegek eutanáziájának megszervezésében. Hazánk jelenleg egyetlen legális lehetőséget biztosít annak érdekében, hogy az ember élete végéről maga dönthessen. Ez a lehetőség az életmentő, illetve életfenntartó ellátás visszautasításának joga, amelynek szabályait az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény biztosítja. Az ellátás visszautasításához való jog az Alaptörvényben biztosított élethez és emberi méltósághoz való jogra, azon belül a méltósághoz való jogból eredeztethető önrendelkezési jogra vezethető vissza, amelyet az Alkotmánybíróság széles körű védelemben részesít.

Forrás: Aleteia.com, Crux.com

'Fel a tetejéhez' gomb