Igazi kincset, egy középkori Pietà-szobrot mutattak be Gyergyószentmiklóson


Hirdetés

A székelyföldi térség legrégibb, a 15. század elején készült Pietà-szobrát mutatták be Gyergyószentmiklóson. Az ábrázolás vasárnapig tekinthető meg a Szent Miklós-templom búcsúja és a városnapok keretében.

A középkori műkincs vasárnapig a székelyföldi város római katolikus templomának Mária-kápolnájában látható, utána folytatódik a kutatása, restaurálása – közölte a Szent Miklós-plébánia.

A helyi sajtó közlése szerint az egykori Fájdalmas Szűz-kápolna szobra régóta a templom tulajdona, de csupán a közelmúltban derült ki, hogy régebbi és értékesebb, mint hitték.

Mihály Ferenc szovátai farestaurátor két éve a templom felújításához szükséges előtanulmány készítésekor vette számba a faberendezést és figyelt fel a középkori hársfaszoborra. Tavaly egyháztörténeti kiállításon is bemutatták.

Mihály Ferenc a szoborral kapcsolatos kutatásait elsőként az Erdélyi Magyar Restaurátor Továbbképző Konferencián ismertette, kedden pedig Gyergyószentmiklóson is bemutatta. A Hargita Népe beszámolója szerint a restaurátor elmondta:


Hirdetés

az alkotás a Fájdalmas anyát ábrázolja, amikor Krisztust leveszik a keresztről, és elsiratja fiát. Felidézte: a Pietà-ábrázolások és az ezekhez kapcsolódó kultusz a szerzetesek révén jutottak el Európa keleti-északkeleti részére, ezek készítése az 1380-1420 közötti időszakra tehető.

A Kárpát-medencében kevés ilyen ábrázolás maradt fenn, Székelyföldön Csíkmenaságon és Csíkszenttamáson található egy-egy alkotás ebből az időszakból. Mivel a térségben nem volt jelentős központ, mely szellemi és anyagi hátteret biztosított volna a szobor elkészültéhez, a szakemberek szerint külföldről hozhatták.

Mihály Ferenc a restaurálási folyamatról elmondta, hogy az idők során az alkotást hat-nyolc rétegben festették át, először természetes anyagokkal, majd olajfestékkel. Ezeket a rétegeket egyenként eltávolítják és ezáltal a szobor történetéről is további információkat tudnak meg.

„A jelenleg látható réteg bronzporos olajfesték, amelyet a 20. században alkalmaztak. Arra törekszünk, hogy minél több látszódjon majd abból, amilyenre készítették és minél kevesebb a mi munkánkból”

– idézte a szakembert online kiadásában a Hargita Népe.

Elhangzott: a restaurálási folyamat során az írott források felkutatásához Bernád Rita, a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár igazgatója nyújt segítséget, a munkálatokat Madas Edit irodalom- és művelődéstörténész, az Országos Széchényi Könyvtár kutatója támogatja.

Dávid György főesperes-plébános bejelentette: az egyházközség szeretne hozzájárulni a város történelmének megismertetéséhez, megmutatni „a keresztény lelkületből fakadó kulturális megnyilvánulásokat”, és ezáltal tudatosítani a városlakókban, hogy elődeik 600-700 évvel ezelőtt értéket teremtettek, amelyekre büszkék lehetnek.

A restaurálási munkálatok várhatóan egy évig tartanak, ezután a Pietà-szobor a Szent Miklós-templomban, a Mária-oltáron lesz látható.

Címlapkép forrása: Facebook/Fény TV


Hirdetés

Forrás:
MTI
'Fel a tetejéhez' gomb