Elkezdődött a Katolikus Karitász új, menekülteket segítő programja

A több mint 1000 napja tartó ukrajnai háborús helyzet következtében milliók kényszerültek elhagyni otthonukat.  A kezdeti időszakban kialakított Segítő Pontokon nyújtott gyorssegélyezés, valamint sok más szolgáltatás és akció mellett a Katolikus Karitász Integrációs Központja 2022 júniusa óta biztosít fejlesztő programokat, támogatást mindazoknak, akik Magyarországon találtak menedéket. Megsegítésükre a szervezet 2024 novemberétől, Magyarország Kormánya és az Európai Unió társfinanszírozásával 337,56 millió forint európai uniós, új programot indított el, „A Katolikus Karitász Integrációs Központ támogató szolgáltatásai” címen. A program célja a hazánkba érkezett menekültek integrációjának előmozdítása.

2024. november 1-jével a Katolikus Karitász, az MMIA Program Plusz keretei között, megkezdte legújabb projektjét, melynek fókuszában a hazánkban jogszerűen tartózkodó, otthonukat elhagyni kényszerült harmadik országbeli családok, egyének támogatása áll.

A projekt ünnepélyes megnyitójára 2024. december 2-án került sor a humanitárius szervezet budapesti székházában, ahol megszólalt Écsy Gábor, a szervezet országos igazgatója, József Imre szociális ágazati vezető, Szalma Balázs szakmai vezető és Tolvaj Krisztina, a SIMPACT Közhasznú Nonprofit Kft. munkatársa is.

A megnyitó keretei között az érdeklődőknek lehetősége adódott megtekinteni a szervezet Integrációs Központját, mélyebb betekintést nyerve így a Karitász menekülteket segítő mindennapos tevékenységeibe.

Az eseményen Écsy Gábor, a Katolikus Karitász országos igazgatója arról a szerepvállalásról beszélt, melyet a szervezet az ukrajnai krízis kezdete óta betölt. Az országos igazgató kiemelte:

„A Katolikus Karitász elkötelezettsége nem új keletű. A háború kitörése óta több mint 42 ezer embernek nyújtottunk támogatást, legyen szó lakhatásról, megélhetésről, egészségügyi szolgáltatásokról vagy közösségi programokról. Az Integrációs Központ, amely 2022-ben nyitotta meg kapuit itt, a Bartók Béla úton, immár több mint 3000 családnak adott lehetőséget arra, hogy biztonságban és reménnyel telve kezdjenek új fejezetet az életükben.”

József Imre, a szervezet szociális ágazati vezetője röviden bemutatta a Katolikus Karitász több évtizedes menekültügyi tevékenységét, mely egészen az 1989-es romániai forradalom idejéig nyúlik vissza. Előadásában ismertette a Karitász szerepét az Ukrajnából menekülők segítésében, reflektálva a kezdeti nehézségekre is:

„2022-ben nem gondoltuk, hogy Európa újra fegyverropogástól lesz hangos, és hogy egy újabb hatalmas humanitárius válságot kell kezelnünk.” Előadása végén a szociális ágazati vezető összefogásra hívott, hangsúlyozva: „Tudom, hogy mindannyiunknak nagy nehézségeink vannak, és sokszor belefáradunk a hétköznapokba. Mégis arra buzdítanék mindenkit, hogy tárjuk ki mi is a szívünket és forduljunk azon embertársaink felé, akik ezer napja élnek a háború borzalmaiban és ezer napja próbálnak egy idegen országban boldogulni.”

A rendezvény során Tolvaj Krisztina, a SIMPACT munkatársa felvázolta a Karitász munkatársai és támogatottjai körében, 2024 nyarán végzett kutatás eredményeit, melyek rávilágítanak a szervezet menekültügyi programjának indokolt szükségességére és hiánypótló jellegére. Hangsúlyozta:

„A kutatás alátámasztotta, hogy mekkora szükség van az Integrációs Központ munkájára, hiszen itt nagyrészt szétesett családokról, egyedülálló, többgyermekes anyukákról van szó, akik máshová nem tudnak fordulni.”  

Szalma Balázs, az Integrációs Központ szakmai vezetője és a program felelőse kiemelte: a felmérés eredményei kulcsfontosságúak a Központ további tevékenységeinek kialakítása során.

A most induló projekt 2025 őszéig fog tartani, és legalább 280 menekült mindennapjait fogja megkönnyíteni. A komplex lakhatási és megélhetési támogatást, munkaerőpiaci tanácsadást, nyelvoktatást, pszichológiai segítségnyújtást, interkulturális kompetenciafejlesztést és gyermekprogramokat is magában foglaló projekt célja egyértelmű: megteremteni a stabilitást azoknak, akiknek lába alól kihúzta a háború a talajt.

A Karitász munkatársai folyamatos kíséréssel, személyes, embertől emberig érő szeretettel segítik a program támogatottjait mindennapjaik során, támaszt és elengedhetetlen segítséget nyújtva a menekülteknek az önfenntartás felé vezető úton.

Címlapkép: Katolikus Karitász/Vermes Tibor

Forrás:
MTI
'Fel a tetejéhez' gomb