Bóka János: az új Európai Bizottság a változatlan politikája EU lassú gazdasági agóniáját jelenti
Az uniós parlamenti választásokon a polgárok a változás mellett tették le a voksukat, azonban úgy tűnik az új Európai Bizottság a változatlanság politikáját folytatja, ami gazdasági szempontból az Európai Unió lassú agóniájának a folytatását jelenti – mondta az európai uniós ügyekért felelős miniszter szerdán Strasbourgban.
Bóka János hangsúlyozta:
„Magyarország a magyar uniós elnökséggel együtt azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a változás hangja legyen az Európai Unióban, és életben tartsa a változás reményét”.
A miniszter szerint az új bizottság ezzel ellentétben azt a gyakorlatot fogja folytatni, ami félreértelmezi az európai intézmények és tagállamok közötti kapcsolatot, és az erőforrásokat továbbra is politikai nyomásgyakorlásra kívánja felhasználni a tagállamokkal szemben.
„Magyarország ezzel szemben kíván fellépni, az európai polgárok érdekeit képviselendő. Ehhez új politikai többséget kell létrehozni Európában, és az európai intézményekben is. Ennek az első lépései már megtörténtek, ezért tovább kell dolgozni, további konfliktusokat kell felvállalnunk, de ezek elől mi sohasem szoktunk meghátrálni”
-emelte ki a miniszter. A miniszter mindazonáltal üdvözölte Ursula von der Leyen bejelentését az európai versenyképességi iránytű elfogadásáról, de hozzátette, hogy a bizottság elnöke volt az, aki az elmúlt öt évben a teljesen elhibázott zöld átmenetet levezényelte.
„Ugyanazok a politikai frakciók adják a bizottság mögött a támogatást az Európai Parlamentben, amelyek az alapvetően elhibázott európai gazdaságpolitika hátországát adták. Ezért az én várakozásaim visszafogottak e tekintetben”
-fogalmazott. Bóka elmondta, hogy az Európai Bizottság szinte valamennyi új tagjával egyeztetett már időpontot a „közös ügyek rendezésére”, ami magában foglalja az uniós forrásokhoz, az Erasmus és a Horizont programokhoz való hozzáférést. A versenyképességi megállapodásról szóló Budapesti Nyilatkozattal kapcsolatban elmondta: ez nagy jelentőségű kezdeményezés, amely meghatározza az uniós intézmények számára a prioritásokat az elkövetkező fél évben.
„Fontos, hogy a nyilatkozat elfogadása után most már a végrehajtás stádiumába lépjünk”
-hívta fel a figyelmet.
Fotó: MTI