Tegyünk lépéseket azért, hogy soha többet ne fordulhasson elő ilyen megtorlás! – Szili Katalin Beregszászon emlékezett a sztálini áldozatokra

Felelősséggel tartozunk az ártatlan áldozatoknak, valamint a jelen és a jövő generációinak is, hogy soha ne ismétlődhessenek meg ezek a szörnyűségek, ezért mindent meg kell tenni a béke és a megbékélés érdekében – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a kárpátaljai magyar férfiak elhurcolása 80. évfordulója alkalmából rendezett emlékkonferencián.

A sztálini megtorlások kárpátaljai kezdetének 80. évfordulója alkalmából tartott emlékkonferencia megnyitóján Tóth Mihály, a Szolyvai Emlékpark-bizottság elnöke elmondta, hogy az orosz-ukrán háború kitörését követően ez a GULÁG-GUPVI kutatók harmadik tudományos fóruma a beregszászi Európa-Magyar Házban. A béke irányába mutató pozitív jelzésként értékelte, hogy a konferenciasorozat záróeseményén személyesen is részt vettek külföldről érkezett előadók, amire a háború kitörése óta nem volt példa.

Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó üdvözlő beszédében arra emlékeztetett, hogy 1944 novemberében a kárpátaljai magyar és német lakosságot megfosztották a 18 és 50 év közötti férfiaktól. Azzal az ígérettel, hogy háromnapos munkára viszik őket, a kollektív bűnösség alapján elhurcoltak embereket, megnyomorítottak életeket és családokat szerte a Kárpát-medence magyarok lakta területein – fogalmazott.

Az utódok feladata az emlékezés, „de ne csak emlékezzünk, hanem tegyünk lépéseket azért is, hogy soha többet ne fordulhasson elő ilyen megtorlás” – jelentette ki Szili Katalin.

„Számunkra a béke a legfontosabb, és az, hogy tanuljunk azokból a történelmi eseményekből, amelyek beárnyékolják a 20. századot” – mondta. Kiemelte: ha egy ország az Európai Unió tagjelölti státuszával rendelkezik, akkor az ott élő nemzeti kisebbségi közösségeknek „meg kell adni azokat a jogokat, amelyek a nyelvhasználatot, az identitás megőrzését, a kultúra megőrzését, a hagyományok megőrzését jelentik”.


Hirdetés

Szili Katalin a megbékélés egyik legfontosabb feltételének nevezte a 80 évvel ezelőtt történtek teljes feltárását. Szavai szerint

„ezzel tartozunk azoknak az ősöknek, akik csak és kizárólag azért adták életüket, mert a magyar közösséghez tartoztak. Ugyanakkor felelősséggel tartozunk azért is, hogy a következő nemzedékeknek ezt a tudást átörökítsük, megismertessük vele, hogy soha többé ne következhessen be, hogy ártatlan embereket elhurcolnak. Ez egy felkiáltójel kell, hogy legyen mindig az életünkben, az egymásért való felelősségvállalásban”

– jelentette ki a miniszterelnöki főtanácsadó.

A konferencia az elhurcoltak emléktáblájának megkoszorúzásával ért véget.

Címlapkép forrása: Facebook/Dupka György

Forrás:
MTI
'Fel a tetejéhez' gomb