Meg kell védeni az unió külső határait – jelentette ki Kaja Kallas uniós főképviselő-jelölt
Az unión belüli szabad mozgáshoz való jog az Európai Unió egyik legfontosabb értéke, megőrzése érdekében meg kell védeni az unió külső határait – jelentette ki kedden Brüsszelben Kaja Kallas észt uniós jelölt, aki támogatása esetén Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője lehet.
Az Európai Parlament illetékes szakbizottságai előtt tartott meghallgatásán Kaja Kallas – akit az uniós vezetők júniusban választottak a főképviselői posztra – azt mondta: a külső uniós határok védelme fontos, az ugyanis „az nem működik, hogy az EU-n belül és kívül is nyitottak legyenek a határok”.
Az együttműködések megerősítésére van szükség, hogy „megvédjük a külső határainkat és megelőzzük újabb életek feláldozását” – fogalmazott Kallas, majd hozzátette: hatékonyabb fellépésre van szükség az embercsempészek ellen.
Kijelentette:
Ukrajna győzelme prioritás az Európai Unió számára. Ukrajna győzelme érdekében mindent, úgy a katonai, mint a humanitárius segítséget meg kell adni Kijev számára egészen addig, amíg arra szükség van. Ukrajnának csatlakoznia kell az Európai Unióhoz, ugyanis Ukrajna az európai biztonságért, az európai elvekért harcol.
Szavai szerint „nem ismer senkit sem, aki a háború pártján állna”, nincs háborúpárti ukrán sem, mindenki békét akar – mondta. Kiemelte ugyanakkor: a rövidtávú békét hozó egyezmények további háborúkhoz vezetnek, ahogy az a 2014-ben kirobbant kelet-ukrajnai konfliktus békés rendezését célzó minszki egyezmény esetében is volt. Egyértelmű jelzést kell küldeni Oroszországnak, hogy a háború eszközét nem lehet alkalmazni a demokratikus világban – tette hozzá.
Kallas szerint az unió Oroszországgal szemben bevezetett szankciói működnek. Mint mondta, az EU további szankciókat fog bevezetni az ukrajnai háborút kirobbantó agresszorral szemben. Az EU azon fog dolgozni, hogy megszüntesse a szankciók kijátszását lehetővé tevő kiskapukat – mondta. Közölte továbbá: az orosz gazdaság megsínyli az uniós szankciókat, egyebek mellett azért, mert az EU már nem vásárol gázt Oroszországtól.
Kiemelte: az Európai Unió saját érdeke, hogy a bővítés megvalósuljon. A bővítés erősebbé teszi az uniót, stabilitást, jólétet és szabadságot garantál úgy az unión belül, mint a csatlakozó országokban – hangoztatta.
A Közel-Keleten kiújult konfliktussal kapcsolatban Kallas azt monda: azonnali tűzszünetre és a túszok feltétel nélküli szabadon bocsájtására van szükség. Az EU-nak fel kell szólítania a feleket, hogy gyakoroljanak önmérsékletet, elő kell mozdítania a humanitárius segítségnyújtást és támogatnia a kétállami megoldást, azaz Izrael mellett a palesztin állam létrehozását – hangsúlyozta.
Az EU támogatásának meg kell maradnia a megreformált Palesztin Nemzeti Hatóság számára, és el kell ismertetnie Izrael létezését a teljes régióban – mondta.
Kínával kapcsolatban egyebek mellett úgy vélekedett: ha Peking nem támogatná Oroszországot, Moszkva nem tudná ilyen szinten folytatni háborúját Ukrajnával szemben. Kínának éreznie kell, hogy együttműködésének Oroszországgal magas ára van – szögezte le.
A jelölt hangsúlyozta: az uniónak többet kell fektetnie a védelembe, fokoznia kell a felkészültséget az új biztonsági kihívásokkal szemben, továbbá szemlétváltásra van szükség a társadalom minden rétégében, ami azt is jelenti, hogy késznek kell lenni az unió teljeskörű védelmére.
„Le kell és le is tudjuk győzni az összes fenyegetést” – fogalmazott Kallas. A fenyegetések között a biztosjelölt a kibertámadásokat, a demokratikus folyamatok elleni külső beavatkozásokat sorolta.
Hangsúlyozta továbbá, hogy egy instabil világban erős szövetségekre van szükség. A transzatlanti kapcsolat gazdasági és biztonsági partnerséget jelent, és jólétet szavatol az Atlanti-óceán mindkét partján – mondta.
Az EU-nak minkét fél számára előnyös együttműködésre kell törekednie mind az Egyesült Államokkal, mind az Egyesült Királysággal, továbbá Indiával, az indiai-csendes-óceáni régió, Afrika, valamint Latin-Amerika országival.
„Mindent meg fogok tenni, hogy megerősítsem az Európai Unió pozícióját a világban” – fogalmazott Kallas.
Kérdésre válaszolva megjegyezte: az EU-n belül nem mindig egyszerű a külügyeket érintő közös pozíció kialakítása, az uniós tanács asztala körüli kompromisszum jegyében figyelembe kell venni az egyes véleményeket és aggályokat. Fontosnak nevezte, hogy az EU geopolitikai szereplő legyen, amelynek érdekében közös, minden tagország által képviselt és védett pozícióra van szükség – hangoztatta.
A béke nem csak azt jelenti, hogy nincs háború, hanem folyamatos munkát jelent az értékek, különösen az igazságosság, a demokrácia és az emberi jogok megőrzése érdekében
– tette hozzá beszédében az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselőnek jelölt Kaja Kallas.
Címlapkép: Kaja Kallas észt miniszterelnök nyilatkozik az Európai Unió kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójának nyitó ülésére érkezőben 2023. március 23-án. Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq