Amerikai választás 2024: a republikánusoknak megvan a szenátusi többség, Trump szerint győzött az amerikai nép, Biden nem nyilatkozik (Cikkünk folyamatosan frissül!)

Bezártak a szavazóirodák közép-európai idő szerint kedd éjfél után nyolc amerikai államban, köztük a politikai „csatatérnek” számító Georgiában, amelyet Florida és Georgia mellett Trump húzott be. Ritkul a tömeg Harris eredményváróján, eközben sorra mondják le az amerikai nagykövetségek az eredményváró bulikat több európai nagyvárosban – így például Brüsszelben -, mert rettegnek Donald Trump győzelmétől.

A szavazásra jogosultak az új elnökről, a képviselőház összetételéről és a szenátusi helyek mintegy harmadáról voksoltak. A két elnökjelölt a republikánus Donald Trump és a demokrata párti Kamala Harris. Georgia mellett elsőként Indiana, Dél-Karolina, Kentucky, Virginia, Észak-Karolina, Ohio és Nyugat-Virginia államokban fejeződött be a voksolás. A szavazás a következő órákban keletről nyugat felé haladva fokozatosan ér véget, végeredmény csak később várható. Korábbi közlések szerint a 240 millió választásra jogosult csaknem egyharmada már a szavazás napja előtt leadta voksát személyesen vagy levélben.

Trump győzelmi mámorban:


A legfrissebb eredmények szerint országosan Trump eddig 70,3 millió szavazatot szerzett, míg Kamala Harris 65,8-at. Trump összesen 286 elektort szerzett biztosan, Harris 226-ot.


Hirdetés

Rettegnek Trump győzelmétől, sorra mondják le az amerikai nagykövetségek az eredményváró bulikat, ritkul a tömeg Harris eredményváróján

Több európai amerikai nagykövetség – többek között Brüsszelben, Londonban, Párizsban és Berlinben – lemondta az eredményváró partikat, mivel nem akarják végig nézni Donald Trump győzelmét – írta a Fox News. 

Nem hiszem, hogy bárkinek kedve lenne végig nézni Trump győzelmét”

– mondta egy Európában dolgozó magas rangú diplomata, hozzátéve, hogy rossz tapasztalataik vannak 2016-ból. A londoni nagykövetség azt közölte, hogy „nagyra értékelik”, az amerikai elnökválasztást övező kiemelt figyelmet, ugyanakkor a választás nem ér véget még aznap éjszaka, mivel a szavazatok összeszámolása hosszabb időt is igénybe vehet. Eközben egyre rosszabb a hangulat Kamala Harris eredményváróján is, legalábbis a New York Times beszámolója szerint. A Howard Egyetemen megrendezett eseményen elkezdett ritkulni a tömeg az eredmények érkezése után. A NYT beszámolója szerint ha Kamala Harris kijönne beszédet mondani, azt egy félig kiürült teremben tenné.

Georgiát és Floridát behúzta Trump

Floridában Trump a magas feldolgozottságon alapuló részeredmények szerint a szavazatok több mint 56 százalékát szerezte meg, míg ellenfele, a demokrata párti Kamala Harris nem egészen 43 százaléknyit. A választás napján mindkét jelölt derűlátónak mutatkozott győzelmi esélyeit illetően.

A választás az előzetes nyilatkozatok szerint a politikai „csatatérként” számontartott államokban dől el. Ezek közül a szerda hajnali órákban a 16 elektori szavazattal bíró Georgia államban volt a legelőrehaladottabb a szavazatszámlálás: közel 80 százalékos feldolgozottságnál Donald Trump nem egészen 52 százalékon, Kamala Harris valamivel több mint 47 százalékon állt. A New York Times szerint komoly republikánus diadal várható Észak-Karolinában is. A csatatérállamban 89 százalékos feldolgozottságnál Trump 50,7-47,8 százalékos arányban vezet.

Trump győzhet Pennsylvaniában

A Fox News előrejelzése szerint Donald Trump megnyeri a kulcsfontosságú Pennsylvaniát. Innentől csupán három elektori szavazatra van az elnökségtől.

Republikánus lesz a szenátusi többség a jövőben

A republikánusok kerülnek többségbe az amerikai szenátusban, miután a kedden tartott részleges kongresszusi választáson két helyet is elnyertek a demokrata párttól – derül ki a szerda hajnalban nyilvánosságra hozott, magas feldolgozottságú választási részeredményekből. Nyugat-Virginia állam részéről Jim Justice kormányzó, Ohióban pedig Bernie Moreno üzletember veszi át a szenátori megbízatást olyan posztokon, amelyeket eddig demokrata pártiak birtokoltak. Justice 95 százalékos feldolgozottságnál 68,8-27,7 százalék arányban vezetett demokrata kihívójával, Glenn Elliott-tal szemben, Moreno pedig 92 százalékos feldolgozottság szerint 50,4-46,2 százalék arányban múlta felül Sherrod Brown eddigi szenátort. A 100 tagú amerikai szenátusban eddig 51-49 arányban a demokraták voltak többségben. A mostani választáson a mandátumok nagyjából egyharmadáról döntöttek.

Ez már a zsákban van

Orbán Viktor a Facebook-közösségi oldalán megosztott bejegyzésében arról ír, „úton egy gyönyörű győzelem felé.

A Fox News máris bejelentette, Trump nyerte az elnökválasztást

A csatorna összesítése szerint a volt elnöknek legkevesebb 277 elektori szavazata van az államokban összesített szavazatok alapján, míg a demokrata párti elnökjelölt, Kamala Harris 226 elektor támogatását szerezte meg. Az elnökké választáshoz 270 elektori szavazat szükséges.

A CNN hírtelevízió összesítése szerint Trump egyelőre 246 elektori voksra számíthat, míg demokrata párti ellenfele 187 elektor támogatását szerezte meg a szerda reggeli állás szerint. Ugyanennyi elektori támogatást jelez mindkét jelöltnek a BBC brit közmédia, amelynek eredményösszesítése szerint a volt elnök magas feldolgozottság mellett vezet az úgynevezett csatatérállamok többségében.

Trump: fantasztikus győzelem az amerikai népnek

Fantasztikus győzelem ez az amerikai embereknek – nyilatkozta Donald Trump eredményváró ünnepségén, ahol hozzátette,

„erős, biztonságos Amerika a cél, az ország aranykora”.

J. D. Vance, akit Trump megválasztott alelnökként konferált föl, a korábbi republikánus elnökre utalva úgy fogalmazott, hogy „tanúi vagyunk minden idők legnagyobb politikai visszatérésének!”

„Sok ember azt mondta nekem, hogy Isten okkal kímélte meg az életemet! Ez az ok pedig az volt, hogy megmentsem az országot, és helyreállítsam Amerika nagyságát!”

– fogalmazott beszédében Donalt Trump, akit – mint az ismeretes – meg akartak ölni a kampány során.

Orbán Viktor Trumpról: Fényes győzelmet látok, a nyugati politikatörténet talán legnagyobb visszatérését

Börtönnel fenyegették, elvették a vagyonát, meg akarták ölni, szembefordult vele a teljes médiavilág Amerikában, és mégis győzött.

– mondta a magyar kormányfő Trumpról szólva az alábbi, a közösségi oldalára feltöltött videóban.

Szijjártó Péter: Minden eddiginél jobb esély van arra, hogy Ukrajnában majdnem ezer nap után végre újra béke legyen!

A politika tapasztalati műfaj. Donald Trump első elnöksége alatt csúcson voltak a magyar-amerikai politikai kapcsolatok, a világ biztonságát fenyegető konfliktusok megoldásának terén a párbeszéd és a tárgyalások kerültek előtérbe – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerda reggel a Facebook oldalán.

Hozzátette: az amerikai választók döntése nyomán jó reményünk lehet arra, hogy a magyar-amerikai politikai együttműködés újra csúcsformába kerül, hiszen hasonlóan gondolkodunk a békéről, az illegális bevándorlásról és a családok védelméről.

S minden eddiginél jobb esély van arra, hogy Ukrajnában majdnem ezer nap után végre újra béke legyen! – zárta bejegyzését a külügyminiszter.

A béke és a keresztények barátjának nevezte Donald Trumpot a KDNP ügyvezető alelnöke

Latorcai Csaba, a Kereszténydemokrata Néppárt politikusa, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára közösségi oldalán fejezte ki gratulációját Trump választási eredménye okán.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az X-alkalmazásban gratulált Donald Trumpnak a választási győzelméhez, és azt üzente: várakozással tekint az erős Amerikai Egyesült Államok korszaka elé. Kifejezte, hogy igazságos békét remél Ukrajna számára.

A legfrissebb eredményeket ide kattintva tudja megnézni.

Trump győzelme egyúttal a szabad vallásgyakorlást is jelentené, hiszen Kamala Harris nyíltan egyházellenes politikát képvisel.

Forrás: MTI/X.com./Fox News

'Fel a tetejéhez' gomb