Megjelent az Areopágosz együttes Négy Égtáj Felől című lemeze

Szeretnénk, ha a zenénk által az ismeretlen (vagy félreismert) Isten sokak számára megismerhetővé válna, akár a keresztyén szubkultúrán kívül is – vallják a zenekar tagjai.

Akik most hallanak először az együttesről, azoknak mit kell tudniuk? Honnan ered az Areopágosz név és mire utal?

– Hitvalló keresztyénekből álló zenekar vagyunk, és nem titkolt célunk Jézus Krisztus evangéliumának képviselete társadalmunkban. Pál apostol areopágoszi beszéde inspirált minket a névválasztásban (Apostolok Cselekedetei 17. rész), ahol Pál az athéniaknak egy „ismeretlen Istenről” beszél, akiben „élünk, mozgunk és vagyunk”, és aki „nincs távol egyikünktől sem”. Szeretnénk, ha a zenénk által az ismeretlen (vagy félreismert) Isten sokak számára megismerhetővé válna, akár a keresztyén szubkultúrán kívül is. Stilisztikailag az indie, a folk és a kortárs gospel hangzásvilág áll legközelebb hozzánk.

Milyen történet húzódik meg a zenekar létrejötte mögött?

– Nyolcan alkotjuk a zenekart. Orcifalvi Ákos a dobosunk, Tímár Benjámin (többek között) basszusgitározik, az elektromos gitár riffekért pedig Croitor Dávid vonható felelősségre. Ehhez társul Kovács Anna csellójátéka, Pánczél Sára, Kiss András és Szabó Viktória vokálja, illetve jómagam (Koncsárd Balázs) akusztikus gitáron és billentyűs hangszereken.


Hirdetés

A zenekar 2020-ban alakult meg, akkoriban egy felekezetközi tanítványozói mozgalomban gyakran zenéltünk együtt dicsőítésben, és úgy láttuk, Isten hív arra, hogy elkülönítsünk időt, teret és energiát egy olyan projekt számára, amelynek keretében saját szerzésű dalainkat is közvetíteni tudjuk a világ felé. Egyértelmű volt a közös küldetéstudat, számomra nagyon markáns emlék, hogy az első néhány próbanapunkon jóval többet imádkoztunk együtt, mint amennyit zenéltünk, ez nagyon jó megalapozása volt a zenekar szellemi egységének.

Az első publikus megjelenésük a 2022-es kislemez volt „Pusztákon át” címmel. Mit jelent nektek az az EP? Kaptatok visszajelzéseket?

– A „Pusztákon át” a kezdeti megtöretés zenei produktuma volt. Az első két év a zenekar minden tagja számára személyesen nagyon nehéz, amolyan „puszta-időszak” volt. A dobosunk például egy ízületi probléma miatt egy egész évig nem tudott játszani a hangszerén.

Isten azonban a megtisztulásra és az iránta való szomjúság felélesztésére használta a zenekar életében ezt az időszakot, és úgy gondolom, az EP-n szereplő három dal is ezt a szívállapotot tükrözi.

Rengeteg visszajelzést kaptunk arról, hogy az emberek kapcsolódni tudtak a dalokban megfogalmazódó istenkereséshez és találáshoz. Azóta is rendszeresen éneklik ezeket a dalokat sok gyülekezetben, táborban, konferencián. 

A Négy égtáj felől című lemez. Forrás: Areopágosz együttes

Idén nyáron debütált a „Négy Égtáj Felől” című első nagylemezük, ami hét énekdallammal és dalszöveggel kidolgozott dalt és egy instrumentális szerzeményt tartalmaz. Mi volt a fő motiváció?

– Ahogyan elkezdtük számba venni a meglévő új dalainkat, szinte magától rajzolódott ki, hogy milyen üzenet mentén kell összeállnia az új lemeznek. A dalok nagy részében a lírai én maga Isten, Ő beszél. Az egész lemez mintha egy „Hol vagy, Ádám?” kiáltás lenne az Ő szívéből az ember felé. Benne van a dalokban az ember Istenkeresése is, de még inkább az Isten „emberkeresése”. Emellett különlegessége a lemeznek, hogy az első kislemezünk pusztás, száraz tematikája után itt visszatérő motívum a természet, az új élet, az édeni környezet. Isten megígérte, hogy a sivatagban folyókat fakaszt, ezt átéltük, és beleszőttük ezekbe a dalokba is.

Hogy képzeljük el egy Areopágosz dal születését?

– A dalaink általában Vikiben vagy bennem születnek meg, és ami olyan, hogy úgy érezzük, ez egy „areopágoszos” dal, azt megosztjuk a csapattal. Ha ráhangolódnak a dalra, és az beleillik a következő projekt ívébe, akkor elkezdünk dolgozni a hangszerelésen. Olyanra is volt példa az új lemezünk készítésekor, hogy én csak egy refrént tudtam felmutatni, aztán Benivel összeültünk, és megírtuk hozzá a többi részt. Ilyen módon megjelenik a csapatmunka már a dalok születésénél is.

Az én fülemnek nagyon kedves, hogy a megszokott dob, basszus, gitár, zongora konstrukció mellett a dalokban megjelennek vonóshangszerek is. Együtt találják ki a hangszerelést?

– Miután megegyezünk abban, hogy mely dalok kerüljenek fel a lemezre, összeülünk a csapattal, és elkezdünk ötletelni a hangszerelésen. Itt mindenki véleményt tud alkotni, itt dől el, hogy nagyjából milyen hangzást képzelünk el az adott dalnak. A hangszerelés oroszlánrészét ezután Beni, a basszusgitárosunk végzi, aki a kiinduló ötletekből teljes értékű hangszereléseket gyárt rengeteg munkával. Ő a csapatunk kreatív motorja. Amint a demók elkészülnek, elkezdődnek a felvételek, ahol újabb ötletek, megfejtések születhetnek, például gyakran a stúdióban jönnek létre alternatív groove-ok vagy gitártémák.

A biográfiájukban az áll, hogy elsődleges céljuknak tartjátok a generációjukhoz való kapcsolódást nem csak a keresztény szubkultúrában, hanem az egész társadalomban. Merre tart ez a generáció? Mik a legégetőbb kérdések, dilemmák?

– Azt látom, hogy generációnk egyik meghatározó életérzése és egyben legfőbb problémája a szorongás. Rengeteg mentális betegségnek, megkötözöttségnek az alapeleme a félelemnek ez a formája. Hiszek abban a bibliai alapelvben, hogy a „teljes szeretet kiűzi a félelmet”, és „aki fél, az nem lett teljessé a szeretetben”. A szorongás fokozott jelenléte a generációnkban ezek alapján jele lehet az agapé szeretet fokozott hiányának. Ez a szeretet vegytiszta formában pedig Isten maga.

Egy másik nagy kihívás szerintem az individualizmus és önközpontúság térhódítása a társadalmunkban. Az ember azonban nem arra lett kitalálva, hogy önmagáért éljen: akkor működik jól, ha másokért él. Ezt lopja meg a fogyasztói társadalmunk „mert te megérdemled” mentalitása.

Terveznek a lemez egyes dalaihoz valamilyen vizuális koncepciót társítani? Lesz új videóklip?

– Igen, néhány napon belül megjelenik YouTube-csatornánkon az album első dalához készített videoklip, Marton Lukács rendezésében. A jövőben szeretnénk még további vizuális projektekkel előrukkolni, illetve live felvételt készíteni néhány dalhoz.

Készülnek új dalok a háttérben, koncertdátum van már kilátásban?

– A terveink között szerepel egy saját szervezésű koncert, amelyen először lesznek hallhatók élőben az új lemez dalai. Ez jövő év elején esedékes, pontos dátumot és helyszínt a közösségi médiafelületeinket fogunk kommunikálni. Minden érdeklődőt bátorítunk, hogy Facebookon, Instagramon, YouTube-on kövessen minket, hogy értesüljön az új klipekről, koncertdátumokról, dalokról.

Címlapkép: Areopágosz együttes

'Fel a tetejéhez' gomb