„A zászlót vinni kell” – megjelent a Wittner Mária életművének emléket állító könyv

A tavalyelőtt elhunyt ’56-os legenda tiszteletére méltó emlékkötet látott napvilágot a Patrióták műhelyében, amely több mint 300 oldalon keresztül, gazdag színes képmelléklettel állít emléket Wittner Máriának és az általa képviselt eszmének.

A Patrióták közleménye kiemeli, a szabadságharcostól származó szállóige után „A zászlót vinni kell” címet kapott kötet előszavát Kövér László, az Országgyűlés elnöke írta.  A kötet első felében az idén márciusban Budapesten megtartott emlékülés tanulmányai kaptak helyet, melyek az 1956-os hős életét és az általa fontosnak tartott ügyeket járják körül. Ferencz Orsolya országgyűlési képviselő megnyitó beszédét, valamint Németh Szilárd országgyűlési képviselő fővédnöki köszöntőjét követően Dr. Bank Barbara történész tanulmánya következik, amely a Wittner Mária fogságai címet kapta, és a szabadságharcos 1957 és 1970 között politikai fogolyként töltött korszakát dolgozza fel. Frölichné Lendvai Beatrix írása Wittner Mária valóra vált álma, a XVI. kerületi Tóth Ilonka Emlékház megszületéséről szól, míg Hajagos Csaba történész „Tűzvonalban” című munkája az ’56-os hős szabadságharc alatti tevékenységét foglalja össze. Hetzmann Róbert, a Patrióták elnöke írásában Wittner Mária kommunista utcanevek megváltoztatásáért tett erőfeszítéseiről emlékezik meg.

Az emlékkönyv szerzője továbbá Koltay Gábor filmrendező, aki 217 nap című, Wittner Máriáról készülő életrajzi filmjével kapcsolatos gondolatait osztja meg az olvasóval. A kötetben Dr. Máthé Áron történész, a NEB elnökhelyettesének tanulmánya is olvasható, amely a Kommunista propaganda 1956-ról: a fasizmus értelmezése és alkalmazása címet viseli. A márciusi konferencia előadásaira épülő fejezet Dr. Zinner Tibor jogtörténész Mária, egy „pesti lány” című tanulmányával zárul, amely az Emlékfoszlányok iratok és beszélgetések alapján alcímet kapta.

Az emlékkötetben közölt írásokat egy különleges, Wittner Mária rendszerváltás utáni, rendkívül változatos és jelentőségteljes közéleti szerepvállalását bemutató képmelléklet követi, amely szimbolikusan 56 felvételt tartalmaz – az első kép 1989-ben, az utolsó 2022-ben készült. A kötet függelékében a „Készültem az útra” című, Wittner Máriára emlékező vándorkiállítás betördelt anyaga kapott helyet.

Forrás: Patrióták


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb