Menekülnek a keresztények Szudánból, humanitárius katasztrófától tartanak az egyházi vezetők

A szudáni polgárháború miatt jelentősen megnőtt a keresztények üldöztetése – erre figyelmeztet a Barnabas Aid. A jótékonysági szervezet jelentése szerint a Szudáni Fegyveres Erők (SAF) október első hetében legalább 95 keresztényt tartóztattak le, az elmúlt időszakban pedig legalább 8 millió ember kényszerült elhagyni hazáját. A katolikus szervezetek és egyházi vezetők közben megkongatták a vészharangot: humanitárius katasztrófa alakulhat ki a szudáni konfliktus miatt.

A Barnabas Aid szervezet vezetője, Jeremy Frith nyilatkozott arról, hogy meggyőződése szerint a dzsihadisták a szudáni kormány beleegyezésével vették célba a keresztényeket. Arról is beszélt a The Tablet nevű lapnak, hogy „a büntető törvénykönyvek a saríán alapulnak”, holott ez alkotmányellenes. Kiemelte az országban tapasztalható vallási intolerancia jelentős mértékét is, amit a dél-szudáni Iszlám Dzsihád csoport tevékenysége befolyásol.

„Amikor a szudáni konfliktusokról van szó, a vallás válik kulcskérdéssé. Ez még inkább így van, amikor a szudáni kormány a keresztényeket veszi célba” – fogalmazott. Majd arról beszélt, hogy a szudáni keresztények „megtanulták a túlélést, mert nincs választási lehetőségük ”. Arra is felhívta a figyelmet, hogy „Szudán engedve a nemzetközi nyomásnak, 2020-ban mérsékelte az istenkáromlásról szóló törvényeit, de sok [keresztény] még mindig hosszú börtönbüntetését tölti”. A Szudáni Egyházak Tanácsa beszámolójából kiderül: egyházi vezetőket, keresztény csoportokat, illetve egyházi épületeket is ért támadás. De templomok kifosztásáról/ felgyújtásáról vagy az épület katonai támaszpontként való használatáról is érkezett bejelentés. Sok keresztény ezért a szomszédos országokba (pl. Csádba) menekül Szudánból.

A SAF és a Rapid Support Forces (RSF) közötti konfliktus 2023-as kirobbanása óta ezrek haltak meg, és legalább 8,2 millió embert kényszerült elhagyni hazáját. A Barnabas Aid jelentése szerint a harcok különösen a vallási kisebbségeket érintették.

Egy férfi tiltakozik a szudáni polgárháború ellen Manchesterben, 2024. májusában – A nemzetközi sajtó figyelmét sajnos egyáltalán nem keltette fel…

„Humanitárius katasztrófa, amit többé nem lehet figyelmen kívül hagyni” – Mégis megteszik…

John Gbemboyo Joseph Mbikoyezu atya, a Szudáni Katolikus Püspöki Konferencia koordinátora a The Tabletnek arról beszélt, hogy a közel-keleti és ukrajnai háborúk elvitték a fókuszt a szudáni válságos helyzetről, az ott történt súlyos bűncselekményekről. Véleménye szerint „azért kevés a médiafigyelem, mert Palesztinára koncentrálnak a híradások”.


Hirdetés

Paul Swarbrick lancasteri püspök kijelentette: „a polgárháború olyan humanitárius katasztrófát hozott létre, amelyet többé nem lehet figyelmen kívül hagyni”.

Swarbrick, az Angliai és Walesi Püspöki Konferencia Afrikáért felelős vezetője közölte, hogy „a szudáni tragédia kevesebb figyelmet kap a nemzetközi médiában, mint a világ többi konfliktusa, noha az erőszak és a szenvedés óriási”. Véleménye szerint nyilván ennek az az egyik oka, hogy „nem tartanak attól, hogy a konfliktus a térségen túli területeket is érintheti, így nem befolyásolhatja a globális biztonsági helyzetet sem. (…)De sok millió ember szenvedését globális tragédiának kell tekinteni” – hangsúlyozta.

Magyarország segít!

A gyorsan növekedő népességű afrikai Száhel-övezet egyre nagyobb és számosabb kihívással néz szembe. Az elsivatagosodás, a víz- és élelemhiány, a lassú gazdasági fejlődés, a politikai instabilitás, fegyveres konfliktusok, szélsőséges mozgalmak – köztük a keresztényeket és más vallási közösségeket üldöző dzsihadista terrorizmus – azzal fenyeget, hogy a régió történelmi léptékű tartós humanitárius válságba süllyed. Mindennek pedig az emberi szenvedés mellet több tízmilliós európai irányú migráció is velejárója lehet.

Magyarország Kormánya felismerte, hogy a Száhel-övezetben tapasztalható problémák korábban nem látott humanitárius katasztrófához vezethetnek, ezért a Hungary Helps Programon keresztül támogatja a térség kevés stabil országainak egyikét, Csádot.

A Hungary Helps Program alapelve a helyben történő segítségnyújtás. Ezzel összhangban a Száhel-övezetben történő humanitárius segítségnyújtás és fejlesztés céljából 2024 januárjában a Hungary Helps Ügynökség megnyitotta csádi központját.

A csádi szerepvállalás célja olyan összetett humanitárius és fejlesztési partnerség megvalósítása, amely nem csak a külföldről az országba menekültek, hanem a helyi közösségek életfeltételeinek megóvásához és megélhetésének megteremtéséhez járul hozzá, fenntartható megoldásokkal. Az összetett megközelítés azt az elvet tükrözi, hogy a migráció akkor előzhető meg, ha annak okait helyben kezelik és a helyi szervezetekkel, helyi igények felmérésével és a helyi szükségleteknek megfelelően kezelik. Ezekkel a hosszútávú célkitűzésekkel Magyarország hozzájárulhat ahhoz, hogy Afrika a veszélyek helyett a lehetőségek földrésze legyen.

'Fel a tetejéhez' gomb