„Szívtől szívig kommunikációról álmodom” – mondta Ferenc pápa újságíróknak


Hirdetés

 
Október 28-30-a között tartotta plenáris ülését a Vatikánban a Kommunikációs Dikasztérium „Egy szinodális jellegű kommunikációért” – címmel. A pápa csütörtökön fogadta audiencián a dikasztérium tagjait, akiket arra buzdított, hogy keressék az igazságot, álljanak a gyengék mellé, munkájukkal hidakat építsenek és a szeretetközösséget szolgálják – számolt be róla a Vatican News.

A szinodális kommunikáció a digitális korban és a mesterséges intelligencia közegében – ezekről a témákról értekeztek a dikasztérium vezetői, valamint a világ minden tájáról érkezett egyházi és világi szakértők, akikkel Ferenc pápa osztotta meg gondolatait. Ezekből idézünk.

A jó kommunikátor ismérvei

„Így készüljetek föl: csatoljátok derekatokra az igazság övét, öltsétek magatokra a megigazulás páncélját, sarunak meg a készséget viseljétek a békesség evangéliumának hirdetésére” (Ef 6,14-15) – buzdít Szent Pál a mai liturgiában, mely akár a jó kommunikátor meghatározása is lehet. És valóban, a tiétek hivatás és küldetés egyben! – kezdte beszédét Ferenc pápa.

Munkátokkal és kreativitásokkal, a technológia eszközeinek okos felhasználásával, de elsősorban a szívetekkel egy nagy és lelkesítő feladatot kell végeznetek: hidakat építeni, amikor sokan falakat emelnek; a közösséget segíteni, amikor sokan megosztást szítanak; hagyni, hogy megszólítsanak korunk drámái, miközben sokan inkább a közönyt választják.

Egyház vagyunk és az Úr irgalmasságáról tanúskodunk

Ezekben a napokban a plenáris ülésen arról gondolkodtatok, miként lehet egy szinodális kommunikációt elősegíteni. A most lezárult, szinodalitásról szóló szinódus stílusát kell átvennie ezentúl az egész egyháznak. Közösségi életünk minden megnyilvánulásában az a feladatunk, hogy visszhangozzuk azt az isteni szeretetet, amely Krisztusban vonzott és vonz minket. Ez jellemzi az egyházhoz tartozást: ha ugyanis politikai vagy vállalati kategóriák szerint gondolkodnánk és cselekednénk, akkor nem volnánk egyház. Ha világias szempontokat alkalmaznánk, vagy ha szervezeteinket bürokráciára redukálnánk, akkor nem lennénk egyház.

Egyháznak lenni azt jelenti, hogy abban a tudatban élünk, hogy az Úr szeret minket előbb, ő hív minket először, ő bocsát meg nekünk először. Mi pedig ennek a határtalan irgalmasságnak a tanúi vagyunk, amelyet ingyenesen kaptunk és ezzel megváltozott az életünk.

Milyen a jó újságíró?

Vajon ennek mi köze az újságírói munkához? – kérdezhetnétek tőlem. Nagyon is sok! – mondta a pápa, majd kifejtette: Kommunikátorként éppen az a hivatásotok, hogy az egyházi szeretetközösséget szőjétek az igazság övével a derekatokon, a megigazulás páncéljával, lábatokon a készség sarujával készen a béke evangéliumának hirdetésére. Ferenc pápa ekkor egy álmát osztotta meg a Kommunikációs Dikasztérium tagjaival.

Olyan kommunikációról álmodom, mely össze tud kötni személyeket és kultúrákat. Olyan kommunikációról, mely képes elmesélni és felmutatni a világ minden sarkán történő eseményeket és tanúságtételeket, és azt mindenki számára elérhetővé teszik. Ezért örömteli számomra, hogy a gazdasági nehézségek és a költségcsökkentés mellett bővítettétek az immár több, mint 50 nyelvű vatikáni média kommunikációs kínálatát, a bantu lingala, a mongol, és az indiai kannada nyelvekkel.

A pápai audienciáról szóló teljes beszámolót a Vatican News oldalán olvashatják el teljes terjedelmében.

Címlapkép: Ferenc pápa hetenkénti általános kihallgatásán 2024. március 13-án. Fotó: MTI/AP/Andrew Medichini


Hirdetés

Forrás:
Vatican News
'Fel a tetejéhez' gomb