Izraeli olyan mértékű légicsapást hajtott végre, hogy bekapcsoltak a földrengésjelző rendszerek (Frissítve!)


Hirdetés

Iráni célpontokat támadott az izraeli légierő szombat hajnalban. A légitámadás több órán át, több hullámban tartott, a gépek katonai célpontokat, elsősorban rakéta- és légvédelmi rendszereket bombáztak – közölte az izraeli média.

Cikkünk folyamatosan frissül.

A vadászgépek Izraelt fenyegető rakétákat gyártó üzemekre, iráni légvédelmi létesítményekre mértek csapást, amelyek korlátozhatnák a légierő cselekvési szabadságát, valamint föld-föld ballisztikus rakéták indító állomásait támadták. Egy katonai forrás szerint mintegy húsz iráni célpontra mért csapást Izrael. A hadműveletben több tucat izraeli vadász-, hírszerző, és légi-üzemanyagtöltő repülőgép vett részt Irán területén, több helyszínen.

A harci gépek biztonságban visszatértek – közölte az izraeli média. Az okozott károk felmérése tart, de az IDF már most szélesebb cselekvési szabadsággal rendelkezik – jelentették izraeli katonai források. Közölték: bebizonyították, hogy a zsidó állam bárhol támadhat a Közel-Keleten. „Ha az iráni rezsim elköveti azt a hibát, hogy újabb eszkalációba kezd, kötelesek leszünk válaszolni rá” – közölte az izraeli hadsereg szóvivője szombat reggel.

Észak-Izraelben földrengésriasztások léptek életbe, melyek kiváltó oka valójában az Izraeli Védelmi Erők (IDF) által végrehajtott, tervezett robbantás volt, nem pedig természetes földrengés.

Teherán szerint nem okozott jelentős károkat az Irán elleni izraeli légitámadás

Irán légvédelmi parancsnoksága sikeresen elhárította a síita állam több területe ellen szombat hajnalban végrehajtott izraeli légtámadást, amely csak „korlátozott károkat” okozott – közölte a Tasnim iráni hírügynökség.A jelentés szerint az izraeli erők Teherán, Huzesztán és Ilám tartományokban lévő katonai létesítményeket vették célba annak ellenére, hogy Irán korábban arra figyelmeztette Izraelt, kerülje az ország ellen irányuló „kockázatos akciókat”.

Teherán állítása szerint az integrált iráni légvédelmi rendszer sikeresen elhárította a hajnali támadást, illetve jelentősen korlátozta a légicsapások okozta károk mértékét. Az incidens kivizsgálása folyamatban van – tették hozzá. Az iráni hadsereg nyilatkozatát az állami televízióban is felolvasták, felvételeket azonban nem mutattak a károkról.

Korábban a Tasnim ügynökség egy meg nem nevezett kormányzati forrásra hivatkozva azt írta, „nincs kétség afelől, hogy Izrael megfelelő választ fog kapni bármilyen akcióra”. Irán hetek óta készült egy izraeli válaszcsapásra, miután október 1-jén mintegy kétszáz ballisztikus rakétát lőtt ki a zsidó államra, megtorlásul a Teheránnal szövetséges libanoni Hezbollah síita milíciával szemben indított izraeli szárazföldi katonai műveletért.

Az izraeli média beszámolói szerint az Irán ellen szombat hajnalban végrehajtott légitámadás több órán át, több hullámban zajlott, a harci repülőgépek Izraelt fenyegető katonai célpontok, elsősorban rakéta- és légvédelmi rendszerek ellen hajtottak végre légicsapásokat Iránban.

Több ország óva intette Teheránt a válaszcsapástól

Az Irán elleni szombat hajnali izraeli légitámadást követően több ország kormánya is óva intette Teheránt a válaszcsapástól, és az eszkalációval fenyegető katonai konflikus azonnali lezárására szólította fel a feleket.

Az Egyesült Államok továbbra is teljes mértékben támogatja a zsidó állam önvédelemhez való jogát – jelentette ki izraeli kollégájának Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter. A Pentagon közleménye szerint Austin telefonon egyeztetett a fejleményekről Joáv Gallant izraeli védelmi miniszterrel, akinek megerősítette az Egyesült Államok „sziklaszilárd elkötelezettségét Izrael biztonsága és önvédeleméhez való joga mellett”.

Világossá tette azt is, hogy Washington rendületlenül hozzájárul a térségben állomásozó amerikai katonák és létesítmények, valamint Izrael és más partnerállamok védelméhez Iránnal és a Teheránból támogatott terrorista csoportokkal szemben. Egyúttal eltökélt abban is, hogy „megakadályozza, hogy bármely szereplő kihasználja a feszültségeket vagy kiterjessze a konfliktust a régióban – fűzte hozzá.

A Fehér Ház egyik magas rangú tisztviselője az AP hírügynökségnek azt mondta, az amerikai kormány szerint a szombati izraeli műveletnek „le kell zárnia” az Izrael és Irán közötti katonai konfliktust. Teheránnak ugyanakkor számolnia kell a „következményekkel”, ha az izraeli légitámadásra válaszlépéseket tesz – tette hozzá.

A tisztviselő emellett hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak nem volt köze az izraeli hadművelethez, amelyet átfogónak, célzottnak és precíznek nevezett. Szintén önmérsékletre szólította fel szombaton mindkét felet Keir Starmer brit miniszterelnök. A jelenleg az egykori brit gyarmatok alkotta Nemzetközösség szamoai csúcstalálkozóján tartózkodó kormányfő kijelentette, hogy Izraelnek joga van megvédeni magát az iráni agresszióval szemben, másfelől óva intette Teheránt a katonai válaszcsapástól. Törökország szombaton arra szólított fel, hogy vessenek véget az Izrael által a „térségben teremtett terrornak”, és elítélte az Irán elleni izraeli csapásokat.

A nemzetközi biztonság és béke megteremtéséhez történelmi feladattá vált, hogy véget vessünk a térségben Izrael által létrehozott terrornak”

– áll a török külügyminisztérium közleményében. „

A lehető legnagyobb határozottsággal elítéljük az Irán elleni izraeli támadást. Izrael népirtást elkövetve Gázában, Ciszjordánia bekebelezésére készülve és Libanonban naponta polgári személyeket gyilkolva térségünket egy kiterjedtebb háború küszöbére taszította”

– tette hozzá a tárca, amely felszólította a nemzetközi közösséget, hozzon azonnali intézkedéseket „a törvények betartatása és Netanjahu-kormány leállítása érdekében”.

A térség országait és a térségen kívüli politikusokat ugyanakkor arra kérte, hogy „tanúsítsanak észszerű és óvatos magatartást”. Az izraeli légitámadást több arab ország is élesen bírálta.

Szaúd-Arábia elítélte és Irán szuverenitásának, valamint a nemzetközi törvények megsértésének minősítette a szombati izraeli támadássorozatot. Rijád maximális önmérsékletre szólított fel minden érintett felet, a nemzetközi közösséget pedig arra kérte, hogy tegyen mielőbb lépéseket a térségbeli konfliktusok de-eszkalációja érdekében.

A két rivális közel-keleti középhatalom Kína közvetítésével hétévi feszültség után döntött úgy tavaly, hogy helyreállítják diplomácia kapcsolataikat. Katar szintén önmérsékletre szólított fel az izraeli támadás után, amelyet az iráni szuverenitás durva megsértésének nevezett, és Egyiptomhoz hasonlóan aggodalmának adott hangot a lehetséges következmények, illetve a konfliktus további eszkalációjának veszélye miatt.

Más arab országok – Irak, az Egyesült Arab Emírségek és Omán – mellett Pakisztán is elítélte az izraeli légitámadást, amely válaszcsapás volt arra, hogy Irán október 1-jén mintegy kétszáz ballisztikus rakétát lőtt ki a zsidó államra, megtorlásul a Teheránnal szövetséges libanoni Hezbollah síita milíciával szemben indított izraeli szárazföldi katonai műveletért.

Rendőrségi konvojra támadtak dzsihadisták Iránban, többen meghaltak

Legalább 10 ember vesztette életét Irán Szisztán-Beludzsisztán tartományában szombaton, amikor fegyveres támadás ért egy járőröző rendőrségi konvojt – jelentette a helyi és az iráni állami média.

A fővárostól, Teherántól 1200 kilométerre délkeletre fekvő Gohar Kuh városában haladó két szállítójármű összes utasa meghalt, de az elkövetés módjáról és a tettesek sorsáról nem közöltek részleteket. Az Iránban domináns síita irányzattal szemben az iszlám szunnita ágához tartozó, és az Iránon kívül Pakisztánban illetve Afganisztánban élő beludzs kisebbséget képviselő társadalmi szervezet, a HalVash ugyanakkor olyan fotókat posztolt a közösségi médiafelületén amelyek azt mutatták, hogy a merényletet lőfegyverrel követték el.

Az akciót a pakisztáni Dzsais al-Adl („az igazság hadserege”) nevű, beludzs dzsihadista szervezet vállalta magára a Telegram-csatornáján közzétett üzenetében. A 2012-ben alapított és Irán, valamint az Egyesült Államok által is terrorszervezetként kezelt, az iráni síita vezetés ellen lázadó csoport az utóbbi hónapokban több ehhez hasonló támadást követett el és vállalt magára az Irán egyik legszegényebb régiójaként ismert Szisztán-Beludzsisztánban.

A régióban rendszeresek a fegyveres összecsapások a beludzs kisebbség szeparatista szélsőségesei és más radikális szunnita csoportok, a területen aktív drogkereskedő bandák, valamint az iráni biztonsági erők fegyveresei között. Október elején két fegyveres összecsapásra került sor, amelyekben szintén legalább tízen haltak meg. A helyi Mehr hírügynökség jelentése szerint ennek egyik előzménye az volt, hogy Irán légicsapásokat intézett a Dzsais al-Adl pakisztáni főhadiszállása ellen januárban.

Izrael előzetesen tájékoztatta az Egyesült Államok vezetését az Irán elleni támadásról

Izrael előzetesen tájékoztatta az Egyesült Államok vezetését az Irán ellen végrehajtott támadásról – ezt Joe Biden amerikai elnök közölte újságírók előtt szombaton. Az államfő egyben reményét fejezte ki, hogy az izraeli válaszcsapással véget ér a közel-keleti konfliktus eszkalációs szakasza.

Úgy tűnik, hogy izraeli részről nem vettek célba mást, mint katonai célpontokat. Az a reményem, hogy ezzel lezárult”

– fogalmazott Joe Biden Philadelphiában, hozzátéve: nyilatkozatát megelőzően hírszerzői tájékoztatást kapott a fejleményekről.

A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője szombaton arra szólította fel Iránt: ne folytassa a támadásait Izrael ellen annak érdekében, hogy elkerüljék a további eszkalációt. A szombaton iráni célpontok ellen végrehajtott izraeli csapás az október 1-jén Iránból indított rakétatámadásra adott válasz volt.

Forrás: MTI


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb