Éleződik a feszültség Karácsony és Magyar között


Hirdetés

Ahogyan közeleg a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésének az időpontja, úgy válik egyre feszültebbé a viszony Karácsony Gergely főpolgármester és a Tisza Párt elnöke, Magyar Péter között. A tét persze nem kicsi.

Nehéz helyzetbe került az önkormányzati választások után a szűk többséggel újraválasztott Karácsony Gergely. A városvezetőnek nemcsak a választóktól kapott felhatalmazása jóval kisebb, mint az előző ciklusban, de a közgyűlésben sincs többsége. 2019 és 2024 között Karácsony viszonylag kényelmes helyzetben volt, hiszen hiába volt sokszor nagyon komoly vita az őt támogató pártok között, a szavazásokon többé-kevésbé működött a fegyelem, így a javaslatai kényelmesen átmentek a közgyűlésen. Most ugyanakkor nem elég, hogy az őt támogató három párt, a DK, az MSZP és a Párbeszéd csupán 7 helyet szerzett meg a 33-ból, az előterjesztések megszavazásához vagy a 10 mandátummal rendelkező Fideszre, vagy a szintén 10 helyet elnyerő Tisza Pártra mindenképpen szüksége van.

A hatalomtechnikai helyezkedés pedig viszonylag hamar, már a nyáron elkezdődött a baloldalon, és közeledve az alakuló üléshez, egyre élesebb.

Magyar Péter érzi a kezében lévő hatalmat, és megpróbál a dolgok alakítója lenni, a háttérből irányítva azt, hogy mi történjen a fővárosban. Ennek köszönhetően egyre élesebb szóváltásba keveredik a főpolgármesterrel, akitől a kiszivárgó információk szerint azt várja, hogy nevezze ki helyettesének Vitézy Dávidot. Hogy a színfalak mögött mi történik, arról keveset tudunk, a felek ugyanis kevés konkrétumot osztanak meg a nyilvánossággal, vagyis a választókkal. A nyilatkozatok alapján azonban a feszültség most már óriási. Vegyük ugyanakkor észre, hogy

Budapesten most is ugyanaz történik, mint amit az elmúlt 5 évben láttunk, és amit 2010 előtt megtapasztaltunk: a város sorsa piszkos hatalmi játszmák során, füstös szobákban dől el. A különbség annyi, hogy az alkudozásoknak most már Magyar Péter is része.

A Tisza Párt vezetőjének tehát úgy tűnik, ebből a szempontból is hamar sikerült felvennie a baloldali tempót. Mert hiába hirdeti folyamatosan ő is az átláthatóságot és a transzparenciát, neki sem sikerült tájékoztatnia legalább azt a rá szavazó több százezer embert arról, hogy milyen céljai és milyen javaslatai vannak a főváros működését illetően. Az elmúlt napok Karácsony, Magyar és Vitézy részéről is csak a vádaskodásról és a pozíciók elosztásáról szóltak.

A budapestiek pedig – ahogyan sajnos már megszokhatták -, most sem tudják, hogy kinek higgyenek.

Elképesztő, hogy újra arról szól a vita, ki legyen a főpolgármester-helyettes, és hogy kik kerüljenek be a különböző cégek vezetésébe, ahelyett, hogy a felek onnan közelítenének, miként lehet az elmúlt évek elhibázott intézkedéseit kijavítani.

Pedig komoly változásokra lenne szükség például a közlekedésszervezésben, a fővárosi cégek működésében, vagy épp a beruházások átláthatóságát illetően. Erről ugyanakkor egyetlen szó sem esik, mindenki csak azzal van elfoglalva a baloldalon, hogy ki, milyen pozíciót kap.

Pedig az árvízi helyzet is megmutatta, hogy ha baj van, a kormánnyal lehet együttműködni.

Persze ezt már korábban is láthattuk, elég megkérdezni erről Botka László baloldali szegedi polgármestert, akinek a városában az elmúlt évek egyik legnagyobb beruházása, a BYD autógyár építése zajlik éppen. Persze a budapesti konfliktus szereplői most is igyekeznek részben a kormányra mutogatni, a választók számára ugyanakkor egyre nyilvánvalóbb: Budapest ismét, most már a Magyar Péterrel kibővült baloldal osztozkodási harcának az áldozata lesz.


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb