Erasmus+ Budapesten, a biztonság szigetén
Francia, nagyváradi és magyarországi fiatalok vettek részt egyhetes budapesti Erasmus+ rendezvényen, amely keretében többet megtudhattak Magyarországról, egymás kultúrájáról és szokásairól, és nem utolsó sorban bővebb betekintést nyerhettek abba, hogy milyen helyzetben vannak a keresztények a világ egyes pontjain.
A francia és a nagyváradi csoport pénteken érkezett meg, a megnyitóra szombat délután került sor, amely után a franciák bemutatták az országukat.
Vasárnap szentmisére mentek a résztvevők, délután pedig a Terror Háza múzeumot látogatták meg, ahol a kommunista és a nyilas diktatúrákat ismerhették meg közelebbről, este pedig a nagyváradiak mutatták be, hogy honnan jöttek.
Hétfőn parlamenti látogatással kezdődött a program, ahol az épület megtekintése után Rétvári Bence miniszterhelyettes bemutatta, hogy mi a magyar kormány álláspontja a kereszténység védelmével kapcsolatban, miért keresztény ország Magyarország, és miért élvez a kormány ilyen nagy támogatást a magyarok részéről, majd válaszolt kérdésekre a V4-ek, a bevándorlás és az európai parlamenti választások témakörében is.
Délután a csoportok a szerkesztőségünkbe látogattak, ahol többet megtudhattak a lap működéséről, később pedig a Mathias Corvinus Collegiumban vettek részt sajtóműhelyen Kálnoky Borisz vezetésével.
https://vasarnap.hu/2023/09/22/nagyvaradi-es-francia-fiatalok-jartak-vasarnap-hu-szerkesztoseg/
Kedden a Katakombában – amely egész héten otthont adott a játékoknak és az ismerkedésnek – az Életjel Életmentő Csapat egy tagja a kutyája, Smiley társaságában mesélt arról, hogy hogyan vettek részt a mentésben a szíriai és törökországi földrengések után. Később a résztvevők a Budai Várba látogattak, ahol Kovács Péter, a Hungary Helps Ügynökség igazgatója tartott idegenvezetést.
Turi László: Egy mentés során több lelki traumával kell szembenéznie a mentőknek is
Szerdán egy city rally keretében, vegyes csapatokkal járták a várost a résztvevők, akiknek az volt a feladatuk, hogy többek között megtudakolják azt, hogy a járókelők szerint mi a legnagyobb nehézség, amellyel a keresztényeknek szembe kell nézniük. Ezután a magyarországi csapat mutatta be Magyarországot, a magyar nyelvet, majd egy táncház keretében a franciák is megtanulhattak néhány lépést.
Csütörtökön a csoport Azbej Tristan, az üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps program lebonyolításáért felelős államtitkárhoz látogatott, délben pedig a palesztinai Bejt Jalából érkező delegációval találkozott.
Aki követni akar, vegye fel keresztjét mindennap – Bejt Jala-i keresztények jártak Budapesten
Pénteken Hölvényi György szervezésében rendeztek beszélgetést a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán.Szombaton Alexandre Goodarzy könyvét mutatták be, aki a Közel-Keleten esett terroristák fogságába, ezután pedig a záró estre került sor a Katakombában.
Hölvényi György: A normalitás mintha nem lenne többé szitokszó, mint pár éve
A franciák benyomása meglehetősen pozitív volt Budapestről, kiemelték, hogy egy pillanatig sem érezték veszélyben magukat, ahogy az sokszor előfordul Párizsban, valamint meglepődtek, hogy a magyarok milyen közvetlenek, és milyen sokszor mondják, hogy „köszönöm”.
A nagyváradiak is egyértelművé tették, hogy annyira tetszett nekik a város, hogy szívesen visszatérnének a jövőben, a többieket pedig szívesen látják Erdélyben.
Címlapkép: Vasárnap.hu/Szennyes Krisztián