Bernek Ágnes: Nem véletlen, hogy Prigozsinnal együtt Dmitrij Utkin is lezuhant


Hirdetés

Augusztus 23-án egy Moszkvából Szentpétervárra tartó magánrepülőgépen tíz személy, többek között Jevgenyij Prigozsin, illetve a Wagner-csoport második legfontosabb embere, Dmitrij Utkin is életét vesztette. A Wagneresek halálával kapcsolatban több feltételezés kering a világsajtóban. A legfontosabb kérdések mellett Bernek Ágnes Oroszország szakértő, a Neumann János Egyetem Eurázsia Központ Geopolitikai Kutatócsoportjának vezetője háttérsztorikat is mesélt a Wagner alapítóiról. 

Pontosan két hónappal a puccs után életét veszti nemcsak Prigozsin, hanem Dmitrij Utkin is – aki gyakorlatilag az operatív katonai irányító, a Wagner-csoport második legfontosabb vezetője volt. A világ arra akar választ kapni, hogy ez gyakorlatilag megrendezett baleset volt, vagy nem – fogalmazott Bernek Ágnes. Kiemelte, a geopolitikai szakértőkkel együtt ő sem hisz a véletlenekben. 

Vlagyimir Putyin erkölcsi értékrendje és kijelentései szerint a hazaárulás a legsúlyosabb bűncselekmény.

Putyin szemében Prigozsin maga volt a hazaáruló – fejtette ki. Az Oroszország szakértő szerint igaz, hogy komoly harctéri eredményei voltak már korábban a Wagner-csoportnak Ukrajnán kívül is, viszont a Kreml ellen fordulás magában rejthette egy polgárháború kezdetét is. Ugyan végül a csapatok visszafordultak az orosz főváros előtt, de az árulás az akkor is árulás – fogalmazott Bernek Ágnes.

Ha hatalomtechnikai szempontból elemezzük a dolgokat, akkor szerintem Vlagyimir Putyinnak ez a két hónap pontosan arra kellett, hogy úgy tűnjön, hogy látszólag megbékül a Wagner-csoporttal, hiszen a csoport például hatalmas nagy áldozatokat hozott a bahmuti véres ütközetnél, becslések szerint a Wagner-csoport több mint 30 ezer katonája halt meg. Ugyanakkor ebben a két hónapban Putyin már megkezdhette a Wagner-csoport teljes átszervezését. 

– mondta az Oroszország-szakértő. 

Kuzsenkino, 2023. augusztus 24. Az Orosz Nyomozó Bizottság által közreadott kép a mentőalakulatok tagjairól az oroszországi Tver megyében lévő Kuzsenkino község közelében lezuhant magánrepülőgép roncsa mellett 2023. augusztus 23-án. A gépen háromfős személyzet és hét utas tartózkodott, köztük Jevgenyij Prigozsin orosz üzletember, a Wagner katonai magánvállalat alapítója és Dmitrij „Wagner” Utkin a csoport parancsnoka. A balesetet senki sem élte túl. MTI/EPA/Orosz Nyomozó Bizottság

Prigozsin csak a Wagner arca

Bárki, aki az orosz viszonyokat ismeri, mindenki tudja, hogy mivel egyközpontú vezetési modell érvényesül, így teljesen kizárt az, hogy bárki magán katonai vállalatot hozzon létre a Kreml jóváhagyása nélkül – folytatta Bernek Ágnes. Kiemelte, már 2010-ben a Kreml részéről felmerült az, hogy létre kell hozni egy magán katonai alakulatot.

Ebben az évben a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumra meghívták Eeben Barlowt, akit a modern magán katonai vállalatok „keresztapjának” tartanak. Ő a Dél-afrikai Köztársaság védelmi erőiben szolgált, majd 1989-ben saját magán katonai vállalatot hozott létre, később erről mintázták többek között az egyik legnagyobb amerikai katonai magánvállalatot, a Blackwatert is. Eeben Barlow a legfelsőbb orosz vezetőknek tartott előadást a modern magán katonai vállalatok modelljéről és működéséről: vagyis innen kezdődött az, hogy a legfelsőbb orosz vezetés részéről felmerült az, hogy Oroszországban is létre kellene hozni egy ilyen magán katonai szervezetet

– fogalmazott az Oroszország szakértő. Leszögezte, hogy a Wagner-csoportot az orosz katonai hírszerzés (a GU – korábbi nevén a GRU) hozatta létre, 2013-tól kezdi meg a működését, s minden valószínűség szerint maga Putyin jelölte ki Prigozsint arra a feladatra, hogy névleg legyen ő a Wagner tulajdonosa és a Wagner arca. 

Nem véletlen, hogy Prigozsinnal együtt Dmitrij Utkin is lezuhant, aki korábban az orosz katonai hírszerzés ezredese volt: gyakorlatilag ő volt a Wagner katonai műveleteinek irányítója –

– jelentette ki Bernek Ágnes. Hozzátette, Dmitrij Utkin Putyinnal való kapcsolatát bizonyítja az is, hogy még 2016-ban magas katonai kitüntetést kapott az orosz elnöktől.

Moszkva, 2023. augusztus 26. Dmitrij „Wagner” Utkinnak, a Wagner orosz zsoldoshadsereg parancsnokának a portréja a moszkvai kormányzati negyed, a Kreml közelében rögtönzött emlékhelyen 2023. augusztus 26-án. Három nappal korábban az oroszországi Tver megyében lévő Kuzsenkino község közelében lezuhant az Utkint és a katonai magánvállalatot alapító Jevgenyij Prigozsin orosz üzletembert szállító magánrepülőgép útban Moszkvából Szentpétervárra. A gépen háromfős személyzet és hét utas tartózkodott, a balesetet senki sem élte túl. Fotó: MTI/AP/Alekszandr Zemljanyicsenko

Kezdünk, számítsatok ránk

A zsoldosokhoz köthető Telegram-csatornákon Prigozsin gépének lezuhanása után jelent meg egy felvétel, amin három maszkos férfi látható.

Ezt nyilván úgy kell értelmezni, hogy ők dühükben és végleges elkeseredettségükben írták ezt, de egyébként annak a valószínűsége minimális, hogy a Wagner-csoport katonái a vezetők nélkül bármilyen akciót indítanának a Kreml ellen.

– fogalmazott Bernek Ágnes a videóüzenettel kapcsolatban.

Mi lesz a Wagner sorsa?

Az Oroszország szakértő szerint ezek után valószínűleg a Wagner-csoportot teljesen át fogják szervezni, sőt, még az is lehet, hogy a nevét is megváltoztatják. Egyébként a csoport onnan kapta a nevét, hogy Dmitrij Utkinnak még hírszerző éveiben a Wagner volt a hívóneve

– fejtette ki Bernek Ágnes. Hozzátette, szerinte a hatalom érdeke egyértelműen azt kívánja, hogy egy új, vagy egy teljesen átszervezett katonai magánszervezetet hozzanak létre.

Prigozsin az üzletember

Vlagyimir Putyin és Prigozsin már az 1990-es évektől ismerték egymást. Prigozsin ekkor üzletemberként tevékenykedett, nem szolgált korábban hivatásos katonaként. Otthon volt a szerencsejáték-bizniszben, aminek felügyeletét is többek között Vlagyimir Putyinra bízták Szentpéterváron, a városi polgármesteri hivatalban. Prigozsin karrierje 2003-tól kezdett el igazán fölfelé ívelni – Putyin első elnöki ciklusában -, mikor is ő volt a teljes orosz katonaságnak a legfontosabb élelmezési, catering beszállítója. 2003-tól Prigozsin Putyin egyik legfőbb bizalmasának számított.  

Ezért is hívták Putyin séfjének. Olyan éttermei voltak Szentpéterváron, ahol vezető politikusok fordultak meg. Egyébként Prigozsin éttermeiben többször volt vendég maga Vlagyimir Putyin is, akinek mindig személyesen Prigozsin szolgálta fel az ételeket. Prigozsin hatalmas nagy bevételekre tett szert, de ő a vagyonát csakis kizárólag Putyinnak köszönheti.

– fogalmazott Bernek Ágnes. A szakértő kifejtette, szerinte az, hogy szembe ment a Kreml vezetésével, az vagy annak köszönhető, hogy Prigozsin a közel tíz hónapig tartó bahmuti nagyon véres harcoknál idegösszeomlást, harctéri sokkot kapott, vagy pedig felismerte azt, hogy a Wagner-csoportnak egyetlenegy célja van, legalábbis Vlagyimir Putyin számára: a csoport föláldozható, a legvéresebb harcokat kell, hogy megvívja, akár teljes megsemmisülés árán is.  

Milyen hatással lesz ez az ukrajnai háborúra?

Bernek Ágnes szerint abban az esetben, hogyha Prigozsin elérte volna Moszkvát a katonai erőkkel, az rendkívüli módon negatív hatással lett volna Oroszországra, hiszen az ország belső rendjét bontotta volna meg egy olyan helyzetben, amikor háborúban állnak. Nem véletlenül már a júniusi puccs megkezdését a nyugati szakértők teljes egészében úgy kezdték el kommentálni, hogy megrendült Vlagyimir Putyin hatalma.

Az orosz társadalom tűrőképessége nagyon nagy. Ez mindig is így volt a történelem során, de az már más kérdés, hogy meddig tart ez a tűrőképessége, hogy kik szimpatizálnak a Wagner-csoporttal, és kik nem

– fogalmazott az Oroszország-szakértő. Kiemelte, már a puccs megkezdése előtt is olyan nyilatkozatokat adott ki Prigozsin, miszerint „újabb mozgósítást kell elrendelni, mert nincs elég katonánk”.

Bernek Ágnes hangsúlyozta, a Wagner átszervezése mellett szól az is, hogy katonai magánvállalatra mindenképp szüksége van az országnak, enélkül nincs elég katonája az oroszoknak Ukrajnával szemben. 

Minden katonai magánvállalatról, s így a Wagner-csoportról is a nemzetközi szakértők úgy vélekednek, hogy nagyon veszélyesek, hiszen a törvényi elszámoltathatóság igen minimális, s átláthatatlan az, hogy a katonai magánvállalatok valójában milyen pénzügyi forrásokat kapnak, illetve mennyiben kapnak forrásokat közvetlenül (vagy közvetítő cégeken keresztül) az államtól

– mondta a szakértő.

A címlapképen Bernek Ágnes.


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb