Továbbra is csak Orbán Viktor gondolkodik távlatokban


Hirdetés

A hétvégén tartotta meg szokásos helyzetértékelő beszédét Orbán Viktor, miniszterelnök a 32. Bálványosi Szabadegyetem és Diáktáborban, Tusnádfürdőn. A kormányfő ezúttal is bizonyította: távlatokban gondolkodik és minden irányba figyel.

Elképesztően zűrzavaros, képlékeny és veszélyes helyzet uralkodik a világpolitikában, ez volt az egyik legfontosabb kérdés, amelyre reflektált a miniszterelnök Tusnádfürdőn. Nyugat-európai kollégáival és hazai baloldali ellenfeleivel szemben azonban a kialakult geopolitikai szituációt nem az amerikai szemüvegen keresztül szemlélte. Reális értékelést adott arról, hogy minden mutató Kína megerősödését, felemelkedését mutatja, amely kihívást jelent az USA világhatalmi pozícióját illetően. Az erőegyensúly már felborult és az új balansz kialakulásáig még sok idő van hátra. Orbán Viktor a realitás talaján állva beszélt a két nagyhatalom összeütközéséről, arról szólva, hogy nekünk ebben a helyzetben észen kell lennünk. 

És éppen ez a legfontosabb. Persze minden okunk megvan a bizakodásra, hiszen míg a nyugati politikusok Kína egyértelmű ellenségként való beállításával és az USA mindenekfelettiségében bízó hurráoptimuzmussal reagálnak az új helyzetre, addig a magyar kormányfő képes reálisan gondolkodni.

Ugyanúgy, ahogyan az Európai Uniót illető kérdésekben, ahol szintén jól látja, hogy az EU a jelenlegi világpolitikai színpadon a gazdag, de gyenge szereplő, amelyet szorongás gyötör emiatt. A versenytől való félelem és az arra való képtelenség pedig gazdasági, politikai és kulturális gettóba taszítja az EU-t. Az, hogy a kormányfő pontosan látja a közösség helyzetét, esély kínál arra, hogy Magyarország egy másik utat válasszon, hogy ne kerüljön bele ebbe a csapdahelyzetbe. Se a világpolitika, se az európai politika színpadán. 

De, vajon miért van az, hogy Orbán Viktor a látható folyamatokat képes reálisan, a maguk helyén kezelve értékelni, szemben sok nyugati kollégájával, akik egy rózsaszín ideológiával átitatott szemüvegen keresztül szemlélik a körülöttük zajló eseményeket?

A nyugat-európai politikai elit ugyanis elfelejtett távlatosan, a saját érdekei szerint gondolkodni.

Megrengette a nemzetközi sajtót Orbán Viktor tusványosi beszéde

Van ebben egy nagyfokú kontraszelekció is, a ’68-as generáció fémjelezte szellemi közösség ugyanis egyszerűen már túl régóta van hatalmon. Éppen ezért jelentkeznek a kényelmesség és a szellemi tunyaság jelei, amelynek köszönhetően sokszor a legegyszerűbb utat, az Amerikából érkező kulturális, politikai és gazdasági áramlatok átvételét és európaivá tételét választják. Csakhogy Európa helyzete már csak földrajzi elhelyezkedéséből adódóan is teljesen más, éppen ezért kellene saját utat járnia. Az óceánoktól védett Amerika ugyanis megteheti, hogy csak magára figyel és mindenkitől tisztes földrajzi távolságra játssza a világ csendőre szerepet. Európának azonban – ha sikeres szeretne lenni – együtt kellene mőködnie a környezetével. Figyelnie kellene arra, hogy mit gondol, hogyan cselekszik Oroszország, Törkország, Kína, a Balkán, az Arab-világ. Közöttük egyensúlyozva kellene megtalálni a sajátos európai utat, ahogyan azt egyébként Orbán Viktor teszi Magyarország esetén.

Olyan ez, mint a migrációnál: ha kicsiben működik, működhetne nagyban is, ha lenne rá igény. A szellemi tunyaság, az elkényelmesedés és a lassan 80, békében eltöltött év azonban nem készteti gondolkodásra Európa vezetőit.

Pedig ahhoz, hogy a következő 80 évünk is békében teljen, határozott érdékérvényesítésre, európai útra, önálló gondolatokra, stratégiára lenne szükség. Erre pedig úgy tűnik, hogy ma egyedül Orbán Viktor képes a kontinensen.


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb