Több mint húsz embert mentettek ki a Balatonból hétvégén
A hétvégén a strandolók többször kerültek olyan helyzetbe, amiből a vízirendőrök segítsége nélkül nem tudtak volna biztonságosan partra jutni. Az időnként viharosra élénkülő szélben elsodródott kiteszörfösök, SUP-osok, veszteglő csónakok mellett homokpadra futott vitorlás, felborult katamarán és kalózcsónak utasait segítették ki szorult helyzetükből az egyenruhások – közölte a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság több tanácsot is megosztott a hasonló esetek elkerülésére:
- Aki nem tud úszni, ne menjen be a természetes vizekbe, inkább a parti sávban hűsítse magát.
- Gyengén úszók csak a sekély vízben fürödjenek.
- Soha ne távolodjunk el messze a parttól olyan eszközökkel, amelyek használatával még csak most ismerkedünk.
- Kerüljük a vízibicikliről egyéb fürdőeszközökről a hirtelen vízbe ugrást, hiszen nem biztos, hogy tisztában vagyunk a mélységgel, és a vízhőmérséklet is hirtelen sokkhatással van a szervezetre.
- Ha nem vagyunk biztosak saját úszni tudásunkban, a vízi járműveken mindenképpen viseljünk mentőmellényt.
- Lehetőleg kerüljük extrém melegben, hőcsúcsokban, délelőtt tizenegy és délután négy óra között a nyílt vízen tartózkodást.
- Lehetőleg ne fogyasszunk alkoholt, ittas vagy bódult állapotban a fürdőzés életveszélyes.
- A parttól távol kerüljük az egyedül úszást, fürdőeszköz-használatot.
- Aki nem tud úszni, mély vízben ne használjon felfújható fürdőeszközt. Ha a part mellett elalszik valaki a gumimatracon, akkor is besodródhat a mély vízbe.
Vízen vagy a vízben különösen fontos betartani a viharjelzési szabályokat, figyelni kell egymásra, hiszen egy veszélyhelyzet nagyon gyorsan kialakulhat:
- Elsőfokú viharjelzésnél a lámpa percenként 45-öt villan. Ebben az esetben úszni, illetve csónakkal és más vízi sporteszközzel csak a parttól számított ötszáz méteren belül szabad tartózkodni.
- Másodfokú viharjelzés esetén a berendezés percenként 90-szer villan fel. Ilyenkor fürödni tilos, és szintén nem szabad csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni (a vitorlás hajók kivételével).
- A viharjelzés figyelembevételével, jó helyzetértékeléssel és az alapvető biztonsági intézkedések betartásával legtöbbször megelőzhetők a veszélyhelyzetek.
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság felhívta a figyelmet, hogy aki a tó vízfelületén bajba kerül vagy bajba jutott személyt észlel, tegyen bejelentést az ingyenes 1817-es segélyhívó telefonszámon.
Forrás: Police.hu
A címlapképen fürdőzők a Balatonban Siófoknál 2023. június 14-én.
MTI/Vasvári Tamás