„Minden külföldi bűnözőt” kiutasítana Franciaországból Le Pen pártja

A fenti idézettel reagált a migránslázadásra Marine Le Pen pártjának, a Nemzeti Tömörülésnek (RN) az elnöke, Jordan Bardella. Ami azért pikáns, mert maga Bardella is bevándorló családból származik.

Jordan Bardella igen jól ismeri a helyzetet, mert fiatalabb éveiben az egyik leghírhedtebb – Párizshoz közeli – no-go zónában, Seine-Saint-Denisben élt. Abban a zónában már öt évvel ezelőtt is a Mohamed volt a leggyakoribb fiúnév, és abban a zónában már 2018-ban is körülbelül 400 ezer illegális bevándorló élt. (Az akkori felmérést a Francia Nemzetgyűlés megrendelésére készítették.)

Bardella „a társadalom növekvő barbárságáról” is beszélt, amely „egy teljesen őrült bevándorlási politikából ered”, és megígérte, hogy minden „külföldi bűnözőt” kiutasít Franciaországból, ha az RN megnyeri a 2027-es elnökválasztást – írta a Deutsche Welle.


Hirdetés
@vasarnap.hu Migránslázadás #Franciaországban. #francia #migráns #bevándorlás #rendőrség #lázadás #párizs #migráció #nahel #erőszak ♬ eredeti hang – Vasarnap.hu – Vasarnap.hu

A szóban forgó cikk azt fejtegeti, hogy profitálhat-e Marine Le Pen „szélsőjobb” pártja a migránslázadásból? Bardelláról szólva, idézi Gilles Ivaldi-t, a párizsi Sciences Po Politikai Kutatóközpontjának (CEVIPOF) politológusát, aki szerint a pártelnök még keményebb vonalat képvisel, mint maga Marine Le Pen. „A párt kettős stratégiát követ, amely egyaránt játszik a hagyományos, szélsőséges szavazókkal és a potenciális új szavazókkal, akik aggódnak a biztonság miatt, és az RN-t olyan pártnak tekintik, amelyet Le Pen látszólag elfogadhatóvá tett, és amely helyreállítja a rendet” – mondta Ivaldi.

„A párt véget akar vetni minden Európán kívülről érkező bevándorlásnak, és egyértelműen ellenzi az integráció és az egyenlőség értékeit” – nyilatkozta a DW-nek Sylvain Crepon, a közép-franciaországi Tours Egyetem politikatudományi tanára.

Marine Len Pen pártja az „öltöny-nyakkendő stratégiáját képviseli” – mondta Benjamin Morel, a párizsi Pantheon-Assas Egyetem közjogot oktató tanára. A Nemzeti Tömörülés évek óta próbál mérsékeltnek tűnni – magyarázta. „Mindenütt öltönyt és nyakkendőt viselnek – például a Nemzetgyűlésben – és nem hívják fel magukra a figyelmet nagyon radikális kijelentésekkel, mint régen.”

Abban mindhárom kutató egyetértett, hogy a jelenlegi válság újabb lökést adhat a szélsőjobboldalnak. Hogy ez mennyire lesz elég, ma még nem tudni. Az RN-t ugyanis a kormánypárti sajtó az első perctől kezdve elhelyezte a „szélsőjobb” kategóriába és ez annyira meggyökeresedett a választók fejében, hogy onnan nagyon nehéz lesz kitörölni.

Még akkor is, ha Macron elnök most három, nem túl meggyőző ígérettel próbál meg tüzet oltani. Az egyik, hogy kárpótlást kapnak a tűz és egyéb kárt szenvedett üzletek tulajdonosai (mert a biztosításuk nem terjed ki „utcai harcok” eseteire), a másik, hogy majd pénzbüntetéssel sújtják a letartóztatott kiskorú garázdák szüleit (…), a harmadik, hogy a jövőben, a hasonló zavargások idejére leállítanák a közösségi médiát, mert a bandák azokon keresztül szerveződtek és mozogtak egyik célpontról a másikra.

Ezek persze még csak elképzelések, de könnyen belátható, hogy nem megoldások. A kormány szóvivője így fogalmazott: „el akarjuk kerülni a társadalom megosztottságát.”

Pedig ami már megtörtént azt igen nehéz, szinte lehetetlen lesz elkerülni.

Címlapkép: Könnygázt vetnek be a rendőrök által lelőtt tinédzser halála miatt tüntetőkre Párizs Nanterre nevű elővárosában 2023. június 29-én. Két nappal korábban egy közúti ellenőrzést végző francia rendőr intézkedés közben lelőtt egy 17 éves fiatalt a városban. A fiatal életét kioltó rendőrt kihallgatása után előzetes letartóztatásba helyezték, mivel az ügyészség szerint a buszsávban autót vezető fiú igazoltatásakor nem volt jogos a fegyverhasználat. Fotó: MTI/EPA/Yoan Valat

'Fel a tetejéhez' gomb