Így ír a külföldi sajtó Ferenc pápa magyarországi látogatásáról 


Hirdetés

A katolikus egyházfő péntek délelőtt érkezett Budapestre, és az első útja azonnal a Sándor Palotába vezetett, ahol találkozott többek között Novák Katalinnal, Orbán Viktorral és a kormány tagjaival. A külföldi sajtó élénk érdeklődést mutat Ferenc pápa látogatása iránt, és megpróbálják megragadni egy-egy aspektusát az útnak. 

A francia Le Monde „Ferenc pápa magyarországi látogatásán elítéli »a háború jeges szeleit«” címmel közölt írást péntek hajnalban, amelyben még a Szentatya a Vatikánban elmondott szavait idézik fel. Itt nem felejtik el felemlegetni, hogy „pápa, aki sok nyugati vezetővel ellentétben még nem járt Kijevben, várhatóan Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel tárgyal az ukrajnai háborúról. A két férfi a tervek szerint közvetlenül azután találkozik, hogy Ferenc péntek reggel leszáll Budapesten. Találkozójukat alapos vizsgálatnak vetik majd alá, mivel kapcsolatuk eddig hűvös, sőt feszült volt. 2021 szeptemberében, a pápa rövid budapesti látogatása során, amikor az Eucharisztikus Kongresszust tartották, a sajtó kizárásával röviden beszéltek. Vitájuk középpontjában a kereszténység Orbán által képviselt identitásalapú változata és a migránsokkal szembeni igencsak korlátozó politikája áll, ami valószínűleg nem tetszik Ferencnek, aki 2013-as megválasztása óta a befogadásukra szólít fel”. 

A BBC azt írja, hogy Ferenc pápát egészen eddig távol tartotta az Magyarországtól, hogy „Orbán Viktornak kemény migránsellenes” politikája van. Azt nem teszik hozzá, hogy a Szentatya azt nyilatkozta korábban, hogy „megígértem az elnökötöknek, akivel találkoztam – ez a harmadik alkalom, hogy találkozom vele –, hogy átgondolom, vajon jövőre vagy a rákövetkező évben el tudnék-e jönni, mert nagyon sok értékük van a magyaroknak.” Valamint úgy fogalmazott, amikor bejelentette a látogatását, hogy „lehetőségem lesz arra, hogy újra megöleljem a számomra oly kedves Egyházat és népet”. 

Kiemelik, hogy „a kormány miniszterei kővé dermedve hallgatták”, amikor a Szentatya a menekültekről beszélt, de azt csak megemlítik, hogy „a pápa beszédében dicsérő szavak is elhangzottak a magyar kormánynak a hagyományos család védelmére tett kísérleteiről”, azt nem jegyezték meg, hogy úgy fogalmazott, hogy „úgy látszik, végig kell néznünk, hogy a háború szólistái törnek utat, miközben a békét éneklők eltűnnének”, majd olyan európai egységről beszélt, ahol senkinek nem csorbul az érdeke. „A szupranacionalizmus az ideológiai gyarmatosítás útja. Mint az úgynevezett genderkultúra esetében” – tette hozzá a pápa. 

A lap nem felejti el megemlíteni a kiugrott papot, Hodász Andrást, megjegyezve, hogy „Orbán-kormány egymást követő 13 éves hatalma alatt nagy összegeket juttatott Magyarország fő egyházainak, de cserébe az egyházi vezetők ritkán bírálják a kormány politikáját”.  

Az ABC News a szombati programról értekezik, és azt írják, hogy „Ferenc pápa megköszönte a magyaroknak, hogy befogadták az ukrán menekülteket, és sürgette őket, hogy segítsenek minden rászorulónak, miközben jótékonyságért könyörgött egy olyan országban, ahol a miniszterelnök azzal indokolta a bevándorlásellenes politikát, hogy a migráció veszélyezteti Európa keresztény kultúráját”.  

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b) fogadja Ferenc pápát Novák Katalin köztársasági elnök jelenlétében a Karmelita kolostorban 2023. április 28-án. A katolikus egyházfõ háromnapos apostoli látogatásra érkezett Magyarországra. Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A New York Times néhány idézett személlyel együtt azon aggódik, hogy „bármennyire is nemesek Ferenc szándékai, utazása egyszerűen Orbán Viktor ügyes politikai kezére játszik”. 

„Nem tudom, hogyan értelmezi ezt a Vatikán, vagy miért döntöttek így” – mondta Stefano Bottoni, a Firenzei Egyetem Budapesten élő történésze. „De Magyarországon a pápa látogatása a rezsim rendkívüli kirakatává vált”.

Érdekes módon pont egy olyan fiatalt szólítottak meg a Bazilikánál, aki azt mondta, hogy Orbán „ezt ki fogja használni”. Hozzátette, hogy Ferenc pápa különösen népszerű az idősebb katolikusok körében, akikre a miniszterelnök a politikai támogatását alapozza: „Orbán erre épít, és ezt tökéletesen csinálja”.  

Ferenc pápa a Szent István-bazilikában. Fotó: Szennyes Krisztián/Vasarnap.hu

A Reuters csak a menekültek kérdésével és a nacionalizmus erősödésével foglalkozik, azt ő sem tartották említésre méltónak, hogy melyek azok a pontok, amelyekben a magyar kormány és Ferenc pápa véleménye megegyezik. 

„Ferenc pápa pénteken magyarországi útjára indulva élesen figyelmeztetett az Európában erősödő nacionalizmus veszélyeire, és azt mondta a budapesti kormánynak, hogy a migránsok befogadása a kereszténység igazi jele lenne. A kormány vezetőihez, köztük Orbán Viktor miniszterelnökhöz intézett kemény hangú beszédében Ferenc a »populizmus önreferenciális formáinak« és a szigorúan nacionalista érdekeknek az elutasítását is sürgette”. 

A családpolitikát, az abortuszt és a gendertémát, valamint a szupranacionalizmust mint az ideológiai gyarmatosítás útját, az egyediségen alapuló európai egységet és a „békét szolgáló kreatív erőket” ők sem hozták szóba. 

A Catholic News Agency viszont egy teljesen más aspektusból közelít: „Ferenc pápa pénteken határozottan felszólalt az abortusz és a genderideológia ellen, és mindkettőt az »ideológiai gyarmatosítás« példájaként említette budapesti beszédében” – írják. 

Megemlítik, hogy a Szentatya arról beszélt, hogy a „szupranacionalizmus” helyett „mennyivel jobb lenne egy olyan Európát építeni, amelynek középpontjában az emberi személy és a népek állnak, hatékony politikával a születés és a család érdekében – olyan politikával, amelyet ebben az országban figyelmesen folytatnak –, egy olyan Európát, amelynek különböző nemzetei egyetlen családot alkotnának, amely megvédi minden egyes tagjának növekedését és egyediségét”.  

Kiemelik a Novák Katalin családközpontú intézkedésit, valamint azt, hogy bár Magyarországon az abortusz a terhesség első 12 hetében legális, egy tavaly kiadott új rendelet értelmében az abortuszt kérő nőknek először meg kell hallgatniuk a magzat szívhangját.

 A címlapképen Ferenc pápa és Novák Katalin a Sándor-palota előtt. Fotó: Szennyes Krisztián/Vasarnap.hu


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb