Megosztja a világot Oroszország megítélése


Hirdetés

A világ rendkívül megosztott Oroszország megítéléséről, és ezen az ukrajnai háború csak mélyített – írja a Magyar Nemzet a Cambridge-i Egyetem nemrégiben megjelent tanulmánya alapján. A csaknem minden országra kiterjedő közvélemény-kutatásokból az derült ki, hogy míg a nyugati országok teljesen kiábrándultak az oroszokból, addig a világ más pontjain még javult is a róluk alkotott kép.

A Cambridge-i Egyetem emlékeztetett, az Egyesült Államok és annak európai szövetségesei régebben barátságosabban viszonyultak Oroszországhoz, viszont a Krím félsziget annektálása, valamint a szakadár területek felett lelőtt utasszállító katasztrófája megtörte a bizalmat. Így az alapból alacsonyan, mindössze 23 százalékra süllyedt támogatottságuk az ukrajnai háború kirobbantásával még jobban bezuhant, most alig 12 százalékon áll – írják. Ráadásul nem kivételek ez alól az olyan, egyébként partneri országok sem, mint Magyarország, Görögország vagy Olaszország. A nyugati világon kívül azonban más a helyzet, például Dél-Ázsiában a válaszadók háromnegyede, Afrika frankofón országainak 68 százaléka tekint pozitívan Oroszországra, de a háború kirobbanásáig a Közel-Keleten és Latin-Amerikában is javítottak.

A felmérések arra is rámutattak, hogy néhány országban – például Vietnamban, Szaúd-Arábiában, Malajziában és Szerbiában – még kedvezőbb is az oroszokról alkotott vélemény az ukrajnai események óta.

A tanulmány rámutatott, hogy a nyugati világon kívül élő 6,3 milliárd ember kétharmada valójában szimpatizál az oroszokkal.  A tanulmány a jelenségre nem kínál részletes magyarázatot, alapvetően a demokráciát,a gazdasági érdekeket, az értékek különbségét nevezi meg szakadékként.

A tanulmány egyébként kitér Kína és az Egyesült Államok szerepére is. Fontos tanulsága, hogy a fejlődő országokban Kínára már többen tekintenek pozitívan, mint az amerikaiakra. Ennek árát azonban szintén a fejlett világban fizetik meg: a kínaiak támogatottsága alig 23 százalékos, miközben öt éve még ennek duplája volt – írják a tanulmányban.

(Forrás: Magyar Nemzet)

A címlapképen Vlagyimir Putyin orosz elnök látható. Forrás: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml/pool/Mihail Klimentyev

'Fel a tetejéhez' gomb