Kína ragaszkodik Tajvanhoz
Országa területi egysége és szuverenitása védelmét hangoztatta a kínai légierő egyik szóvivője egy légi parádén.
Sen Dzsin-ke az állami médiában leszögezte: a parádén olyan harci repülőgépeket is bemutatnak, amelyek „képesek körbevenni anyaországunk drága szigetét”.
Kiemelte: a légierőnek mind az eltökéltsége, mind a szükséges kapacitása megvan ahhoz, hogy megvédje Kína területi egységét.
Jóllehet Tajvan 1949 óta saját politikai vezetéssel rendelkezik, Kína saját részének tekinti, és a sziget miatt az utóbbi hetekben nőtt a feszültség Washington és Peking között.
A héten mintegy kétórás telefonbeszélgetést folytatott Joe Biden amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök, az egyeztetésen Hszi Tajvannal kapcsolatban arra figyelmeztette Bident, „ne játsszon a tűzzel”. A beszélgetést követően Tajpej bejelentette: szorosabbra fűzi biztonsági partnerségi viszonyát az Egyesült Államokkal.
Bár Washington nem ismeri el hivatalosan a szigetet, Tajpej legnagyobb fegyverszállítója.
Mindeközben Nancy Pelosi, az Egyesült Államok képviselőházának elnöke vasárnap megerősítette ázsiai körútjáról szóló terveit. Bár Pelosi korábban már azt mondta, ellátogat Tajvanra is, a hét végén tett bejelentésében Japánt, Szingapúrt, Malajziát és Dél-Koreát nevezte meg úti céljaként.
Biden a múlt héten újságíróknak elismerte, hogy Pelosi augusztusra tervezett tajvani utazása az amerikai hadsereg tisztségviselői szerint „nem volna jó ötlet”.
(MTI)
A címlapképen kínai Népi Felszabadítási Hadsereg tagjai menetelnek a pekingi Tiltott Város épületegyüttese előtt 2020. május 18-án. Forrás: MTI/EPA/Roman Pilipej