Élelmezési válságot okozhat az orosz–ukrán háború az arab világban

Az elemző leírja, hogy már a koronavírus-járvány előtt is voltak gondok, amire a pandémia még ráerősített. „Ukrajna orosz inváziója súlyosbítja ezeket a problémákat, növeli az élelmiszer-ellátás bizonytalanságát” – olvasható a tanulmányban.

Az elemzésből kiderül, hogy Oroszország és Ukrajna 2021-ben a világ búzájának több mint egynegyedét exportálta. A közel-keleti és észak-afrikai arab országok pedig importra szorulnak, de az élelmiszer behozatala most akadályokba ütközik.

Ehhez hozzájárulnak még az Oroszországgal szembeni nyugati szankciók, ami tovább emeli az élelmiszerárakat.

„Az élelmiszerválság különböző mértékben érinti az egyes országokat. Az erőforrásban szegényebb vagy konfliktusokkal sújtott államok, mint Jemen, Libanon vagy Szíria külső támogatásra szorulnak. A tehetősebb öböl menti olajállamok, köztük az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia proaktív stratégiákat dolgoznak ki. Az észak-afrikai országok, mint Marokkó, Tunézia, Algéria megtiltják az exportot és felhalmoznak, de világos tervük egyelőre még nem körvonalazódik. Az olaj exportjából élő Irak új, távoli beszállítók után néz.”

Az arab országok válsága és instabilitása a többi ország helyzetére is komoly kihatással lehet, ezért nemzetközi érdek, hogy ne súlyosbodjon tovább a helyzet.


Hirdetés

A teljes tanulmány itt olvasható.

Címlapkép: Pixabay.com

'Fel a tetejéhez' gomb