Nógrádi György: A világháború széléről sikerült visszatáncolni


Hirdetés
– Két hete történt Ukrajna megtámadása, ezzel Európa biztonsága is teljesen megváltozott. Mi történt az elmúlt 14 napban?

– Gyakorlatilag a két fél álláspontja már közelíthetetlen volt: ez vezetett a háborúhoz. Az első lépés az volt, hogy az oroszok Donbászba úgynevezett békefenntartó erőket telepítettek, majd több irányból, Belarusz felől, a Krím félsziget felől és Donbász felől megtámadták Ukrajnát.

A világ kettőtől négy napig tartó villámháborút várt, még a CIA is.

Ezzel szemben az oroszok rendkívül lassan nyomultak előre.

– Mi lehet ennek az oka?

– Rengeteg minden. Belarusztól száz kilométerre van Kijev, amely előtt az orosz csapatok megálltak: nyilvánvalóan a politika utasította őket erre. Nem akarták fölvállalni a városi harcokat, mert az óriási pusztítással és emberáldozattal járna. Az is szerepet játszott ebben, hogy már így is elképesztő mennyiségű ember hagyta el Ukrajnát.

A háború első tíz napjában a menekültek száma túllépte a kétmillió főt.

Több, mint kétmillióan hagyták már el Ukrajnát (Forrás: MTI/AP/Emilio Morenatti)
– Történnek háttértárgyalások a béke érdekében?

– Természetesen, az oroszok is rengeteg szinten tárgyalnak. Tíz nap alatt négyszer telefonált Emmanuel Macron francia elnök Vlagyimir Putyin orosz elnöknek. A német kancellár, az izraeli miniszterelnök is így tett. Azaz a háttérben egy óriási diplomáciai tárgyalássorozat folyik, amiből semmi nem kerül nyilvánosságra. Nyilván ezek eredményeként az orosz csapatok a városi harcot nem vállalták föl.

– Zelenszkij nyilatkozatai jól felépítettek, pátosszal teliek. Szerepet  játszik a színészből lett államférfi?

– Meggyőződésem, hogy azt játszik, de ennek ellenére pillanatok alatt nemzeti hős lett. Az ukrán lakosság és az oligarchák is felsorakoztak mögötte. Gyönyörű nyilatkozatokat tett az elmúlt órákban is, éppen a brit parlament alsóházában, vastapsot kapott érte, de ettől a helyzet nem változott meg:

senki nem hajlandó Ukrajnáért belemenni a harmadik világháborúba.

– Úgy néz ki, mintha az ukrán vezetésnek semmi nem számítana, mintha a háború kibontakozását szeretnék elérni.

– Sajnálatosan az ukrán politika olyan lépéseket tesz, amelyekkel a harmadik világháború szélére próbálja sodorni az emberiséget. Csak ha az elmúlt órákat veszem: a lengyelek által átadandó korábbi szovjet-orosz típusú MiG gépeket az Egyesült Államok nem hajlandó továbbítani a németországi ramsteini támaszpontról, mert az a véleményük, hogy ez világháborús kockázatot jelentene.

A német külügyminiszter, Annalena Baerbock úgy fogalmazott, hogy választhatnak a pestis és a kolera közt, de nem hajlandók Németországot a harmadik világháborúba belevinni.

Erre Volodimir Zelenszkij nem túl gálánsan kijelentette, hogy az orosz harckocsik a berlini falig nem állnak meg, holott annyit már tudhatna, hogy a berlini fal már rég nem létezik…

 –  Az orosz támadás ugyanakkor megmutatta, hogy pillanatok alatt megváltozhat a világ.

– Igen, tudomásul kell venni, hogy Oroszország a harmadik globális játékos az Amerikai Egyesült Államok és Kína mellett. A NATO a 80-as évek vége óta folyamatosan terjeszkedett keletre. Első körben beolvasztotta az NDK-t, utána pedig az összes volt európai szocialista ország is belépett a NATO-ba. A további térnyerést megelégelték az oroszok.

A háború hatására a németek és a hollandok bejelentették, hogy ha Ukrajna be akarna lépni a NATO-ba, akkor azt megvétózzák.   

Nem kétséges, hogy a háború morális győztesei az ukránok lesznek, de Putyint nem érdeklik Oroszország óriási presztízsveszteségei: nem engedi el Ukrajnát.

Megrongálódott orosz harci járművek mellett tolja kerékpárját egy férfi a Kijev közelében lévő Bucsa településen 2022. március 1-jén. (Forrás: MTI/AP/Szerhij  Nyuzsnyenko)
– Miért olyan fontos számukra?

– Mert az orosz politika abból indul ki, hogy jelenleg orosz–ukrán ellentétek vannak: ilyen a Dombász és a Krím félsziget kérdése. Azonban ha Ukrajna belépne a NATO-ba, akkor mindez orosz–NATO ellentétté növekedne. Nem engedik meg, hogy Ukrajnában megjelenjenek az amerikai csapatok és az amerikai haditechnika, mert az gyakorlatilag egy teljesen új biztonságpolitikai helyzetet hozna létre a számukra.

Ezt bármi áron el akarták hárítani: akár háborúval – vállalva a morális vereséget is.

– Lesz megoldás a mostani krízisre?

– Úgy néz ki, hogy végre létrejöhet egy orosz–ukrán megállapodás, ahol Ukrajna hajlandó elfogadni azt, hogy nem léphet be a NATO-ba és nem lehet oroszellenes politikája. A nyugat pedig hajlandó elfogadni azt, hogy az oroszok katonai eszközökkel próbálják céljaikat elérni.

Nagyon nagy a feszültség, de egy kicsit az emberiség a harmadik világháború széléről – hála Istennek – kissé visszatáncolt.

Tóth Gábor

A háború gazdasági világválságot hozhat

Nógrádi György: Ez már kőkemény háború

Milliók érkezhetnek – Magyarország jelentős szereplője lett a menekültválságnak

Címlapkép: az ukrán elnöki sajtóhivatal által 2022. március 8-án, az Instagramon közzétett képen Volodimir Zelenszkij ukrán elnök beszél Kijevben. Forrás: MTI/AP/Ukrán elnöki sajtóhivatal


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb