Sorozatos templomgyalázással indult az év Franciaországban

Templomi értékek rombolásával indult az új év

Nem kellett sokat várni az első rongálásra a szilveszteri pezsgőbontás után, hiszen január elsején és másodikán törtek be a Cher megyében található Saint-Symphorien-templomba. Az elkövetők elloptak egy monstranciát (az Eucharisztia ünnepélyes megmutatására szolgáló liturgikus edény), és feltörték a tabernákulum ajtaját is, hogy onnan az Eucharisztia őrzésére szolgáló kelyhet, a cibóriumot vigyék magukkal – írja a The European Conservative.

Január 4-én a Poitiers melletti Saint-Porchaire-templomban található Szent Szív-szobrot rongálták meg, ám a település nem úszta meg ennyivel. Január 6-án a Sainte-Thérèse-templomban „fejeztek le” hat szobrot, köztük a templom betlehemi jelenetében található kis Jézus szobrát. Az egyházmegye általános helynöke nem nyilatkozott az esetről, s bár rendőrségi feljelentés történt az ügyben, arról a helyi sajtó nem tudósított.

Folytatódó vandalizmus

Szintén január 4-én érte atrocitás a francia királyok végső nyughelyének számító Saint-Denis (Szent Dénes)-székesegyházat. Az elkövető egy vasrúddal rongált meg három szobrot: Párizs első püspökének és Franciaország védőszentjének, Szent Dénesnek, Szent Genovévának, Párizs védőszentjének és Szent Antalnak az emlékművét, valamint a templom betlehemét. Tekintettel az épületnek a francia történelemben és kultúrában betöltött szerepére az eset felháborodást váltott ki. Indulatának adott hangot többek között a bazilikában eltemetett királyok leszármazottja, Anjou hercege is. Felhívásában kiemelte, hogy a székesegyházban történtekhez hasonló esetek szinte minden héten előfordulnak a francia templomokban. Ez pedig elfogadhatatlan, és nagyobb védelem illeti meg a hit ezen helyeit – jegyezte meg az egykori uralkodók leszármazottja.

Január 7-én Val-de-Marne, Párizs külvárosának egyik temploma lett betörés áldozata, ahonnan szintén az áldozáshoz tartozó tárgyakat vittek el az elkövetők. Január 8-án pedig az elzászi Strasbourgban található Szent Péter-templom (Saint-Pierre-le-Vieux) Szűz Mária szobrát rongálták meg.


Hirdetés

A cikk kiemeli, hogy a francia egyház épületeit sújtó vandalizmushullám Seine-Saint-Denise megyét érintette a leginkább. A már említett Szent Dénes-székesegyház mellett másik két kisebb templom is betörés és rongálás áldozata volt.

A megye maga is elég rossz hírnévnek örvend az országban. Ráadásul Saint-Denis városában a legnagyobb a bevándorlók aránya és szintén itt a legmagasabb a munkanélküliség és a szegénység az országban.

Ellenszenv a katolikus egyházzal szemben

A publikáció szerint bár a vandalizmus természete eltérő volt az egyes esetekben, a különböző értékekre irányuló lopásokat szándékos megszentségtelenítések kísérték. Ezek pedig a katolikus hittel szembeni általános ellenséges légkörről tanúskodnak az országban.

Azt is megjegyzik, hogy sokat elárul annak ténye, hogy a francia sajtó meglehetősen keveset foglalkozott a sorozatos betörésekkel és lopásokkal. A politikai reakciók pedig bátortalanok voltak és késve érkeztek. Valérie Boyer szenátor január 10-én Twitter-bejegyzésében ismételte meg évek óta hangoztatott kérését egy olyan vizsgálóbizottság felállítására, amely a kegyhelyek és keresztény temetők meggyalázása ügyében tevékenykedne. Gérald Darmanin belügyminiszter kezdetben csak rövid posztban biztatta támogatásáról és az elkövetők azonosításáról a katolikus egyházat január 12-én. A tanulmány hozzáteszi, hogy a hallgatás kérdéseket vet fel és éles ellentétben áll a mecsetek és zsinagógák elleni támadásokra adott szinte azonnali reakciókkal.

A katolikus egyház ellen elkövetett barbarizmus azonban egyéb cselekedetekben is megmutatkozik. A hónap elején írt róla a Vasárnap.hu, hogy régiségkereskedelem céljára kívánta megvásárolni az ország egyik katolikus templomát a France 2 tévécsatorna ismert műsorvezetője, Julien Cohen. A Châteaudunban található Madeleine-templom megmentéséért a helyi katolikus közösség petíció indításával, az egyház pedig egy régi francia törvényre támaszkodva küzdött. A hetekig tartó csatározás végén a város úgy döntött, felmondja az üzletet a francia médiaszemélyiséggel. 

Mindazonáltal a hónapban elkövetett franciaországi betörésekre és lopásokra már a vatikáni sajtó is felfigyelt. Ráadásul a párizsi Notre-Dame-ot elpusztító tűz óta a téma rendkívül kényessé vált a francia közvéleményben. Az érdekesség kedvéért jegyzi meg a cikk, hogy 2019-ben a francia belügyminisztérium 1052 keresztényellenes cselekményt számolt össze az ország területén, míg antiszemita cselekményből 687-et, muszlimok elleni támadásokból pedig 154-et.

Címlapfotó: Jean Bexon/Twitter

 

'Fel a tetejéhez' gomb