Rendkívüli sajtótájékoztatót tart a honvédelmi miniszter


Hirdetés

Benkő Tibor honvédelmi miniszter és Ruszin-Szendi Romulusz tartanak közös sajtótájékoztatót az afganisztáni mentőakcióról és kivonulásról.

Magyarország 2003-ban csatlakozott az afganisztáni békefenntartáshoz és 18 évig szolgált ott. A NATO célkitűzése az volt, hogy „együtt megyünk be és együtt jövünk ki Afganisztántól”– mondta a honvédelmi miniszter.

Benkő Tibor kitért arra, hogy az amerikai elnök, Joe Biden áprilisi bejelentését követően kezdődött a tálibok előrenyomulása.

A magyar kormány kiemelt célja az volt, hogy magyar állampolgár ne maradjon Kabulban és Afganisztán területén. Augusztus 17-én kapta ezt a feladatot a honvédelmi tárca, ennek mentén dolgozta ki a mentési akciótervet a Honvédség.

Különleges műveleti feladatokra felkészített katonai csoportokat indították útnak, saját képességeinkre és eszközeinkre támaszkodva kellett kivitelezni. Airbus 319-es csapatszállító gépekkel menekítették az embereket Kabulból. Ezen gépek egyikét életmentő berendezésekkel is ellátták.

A repüléshez szükséges diplomáciai engedélyeket is be kellett szerezni, ebben nagy segítségre volt a Külgazdasági- és Külügyminisztérium. Továbbá a Belügyminisztérium is közreműködött a menekítés végrehajtásában.

A művelet végrehajtása során 540 főt, magyar, amerikai, osztrák és afgán állampolgárokat tudtak elhozni Kabulból. Minden magyar állampolgárt, akik felvették a kapcsolatot a külképviselettel, kimenekítették és Magyarországra hozták. Az afgán állampolgárok, 57 család, közöttük 180 gyerek, az elmúlt 18 év során segítették a magyar csapatok és személyzet munkáját. A repülőgépek tizennégyszer tették meg az utat a biztonságos Üzbegisztán és Afganisztán között.

A kimenekítési tervet a Magyar Honvédség parancsonksága készítette el. Erről és a művelet részleteiről Ruszin-Szendi Romulusz a magyar honvédség parancsnoka számolt be.

Kiemelt képünk forrása: Szennyes Krisztián / Vasarnap.hu


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb