Megemlékeznek a gyulai vár 1566-os török ostromáról

Hétvégén a harci jelenetek újrajátszása mellett felidézik a török kori Gyula hangulatát – írják a közleményben. A látogatók benézhetnek a vár tövében táborozó hagyományőrző egyesületek sátraiba, megismerhetik, hogy mit ettek, hogyan öltöztek és éltek közel ötszáz éve. A hagyományőrző csoportok látványos fáklyás felvonulást tartanak, hadijátékot játszanak csatajelenetekkel, várostrommal; zenélnek, korhű kellékekkel bemutatják a tábori életet, a török hódoltság meséit és a korabeli mesterségeket.

1566 nyarán 30 ezer fős oszmán sereg ostromolta a mintegy 2600 keresztény katona védte gyulai várat.

A magyar hadtörténetben példátlanul hosszúra nyúlt ostromnak Kerecsényi László várkapitány és Pertev pasa, Szulejmán sógora megállapodása vetett véget: a várbeli készletek fogyása és a kitörő vérhas járvány miatt szabad elvonulás fejében adta át a várat a magyar hadvezér. A törökök azonban megtámadták a kivonuló sereget, az emberek többségét megölték, vagy fogságba hurcolták. Kerecsényit láncra verték, előbb a szigetvári török táborba, majd Nándorfehérvárra vitték, ahol kegyetlenül megkínozták, majd néhány hónapnyi rabság és kiszabadításának eredménytelen kísérlete után kivégezték.

Bár a maga korában Kerecsényi tette árulásnak számított, a történettudomány ma már másként tekint rá.


Hirdetés

Az ingyenes programsorozaton a többi között bemutatót tart Mónus József történelmi cél- és harci távlövő világbajnok íjász, Hunyadi Mátyás korának kultúráját és hadtörténetét pedig a Szent Sebestyén Számszeríjász Társaság mutatja be.

A Gyulai Végvári Napok részletes programja megtalálható a www.gyulavara.hu és a www.gyulakult.hu oldalakon.

 

(MTI)

Lövéseket adnak le korabeli fegyverek másolataival katonai hagyományőrzők a gyulai várnál 2021. január 1-jén. A történelmi épület legkiemelkedőbb időszakának emlékére 16. századi fegyverekből leadott lövésekkel köszöntik az új esztendőt január 1-jén délben. MTI/Rosta Tibor

'Fel a tetejéhez' gomb