Ismeri egymást az MSZP álmentőse és a korábban elítélt álorvosnő
1988 januárjában kezdődött tárgyalás Budapest XX-XXI. kerületi bíróságán az akkor 30 esztendős Szentpéteri Zoltánné (született Deáki Márta) ellen kuruzslás, lopás, csalás, közokirat-hamisítás, sikkasztás bűntette, valamint sikkasztás és gondatlan veszélyeztetés vétsége ügyében. Az igen tekintélyes lista hátterében
az aszisztensi, ápolónői és védőnői képesítéssel rendelkező szélhámos szövevényes történetei álltak.
A nő az okmányaiba doktori címet írt be, ismerőseinek orvosként mutatkozott be, 1987 elején pedig magát orvosnak kiadva „kezelni” is kezdett egy hazánkban közismert, gyógyíthatatlan beteg zeneszerzőt, aki nem sokkal később elhunyt.
Deákit egy évvel az első tárgyalás után már ötrendbeli kuruzslás bűntettével és nagyobb kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás, sikkasztás, lopás, közokirathamisítás, illetve foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés bűntettével vádolta meg az ügyész. A hatóság szerint Deáki Márta a zeneszerző „kezelésekor” olyan tevékenységet végzett, amelyhez szakképesítéssel nem rendelkezett, olyan gyógyszereket alkalmazott, amelyek hatását nem ismerte. Zmeskál Zoltán Tamás Mentőből a pulpitusra – Egy volt mentős emlékei című könyvében az eset egészen vérfagyasztó részleteit feltárva azt írja, az álorvosnő a halálos beteg zeneszerző álmatlanságát Haloperidollal és Seduxennel is „kezelte”, amivel „a dühöngő elmebetegeket szokták megfékezni a pszichiátrián”.
Deáki Mártát – aki a dr. Markos Márta nevet is használta és még pénzt is kicsalt a haldokló férfi családjától – végül elítélték, mint Zmeskál Zoltán Tamás könyvéből is kiderül, hat évet ült. A Népszava arról írt, hogy az ítélet indoklásában szerepel, hogy a nő megrövidítette a zeneszerző életét, közvetlenül hozzájárult annak halálához.
A csalásokkal Deáki később sem hagyott fel, újabb és újabb feljelentések érkeztek ellene, a 2010-es évek elején például megint bíróság előtt állt, az ügyét akkor a II-III. Kerületi Bíróság tárgyalta.
Mostanra egymás után látnak napvilágot Németh Athina korábbi ténykedésével kapcsolatban is olyan esetek, amikor orvosnak adta ki magát – a Magyar Nemzet információi szerint még Schmuck Andor is „felléptette” ilyen minőségében. Ráadásul az Origo.hu kiderítette, hogy két éve elítélték kuruzslásért.
Németh Athina és Deáki Márta pedigréje tehát elég sok ponton hasonlóságot mutat,
s mivel egykorúak, még akár egyetlen személy is lehetnének – nos, nem azok, viszont az bizonyos, hogy ismerik egymást.
Miután felfedeztük Deáki Mártát (immár Sz. Márta néven „fut”) néhány nappal ezelőtt Németh Athina ismerősei között, a ténnyel szembesítettük is az MSZP új sztárját telefonon. Németh Athina azt válaszolta, hogy „nem túl régóta”, de ismeri Deáki Mártát, bővebben azonban nem volt hajlandó beszélni róla – azaz „nem tudott”, mondván, napok óta nem alszik…
Ugyanakkor Németh, bár egyáltalán nem állt szándékában,
elismerte, hogy az elítélt szélhámosnővel az ismeretségük nem új keletű:
ugyanis kérdésünk Deáki Mártára vonatkozott, nem pedig Sz. Mártára, ahogyan az álorvosnő Németh Athina ismerősei között szerepelt. Ráadásul Sz. Márta „eredeti” neve egy felületes Facebook-ismeretségből nem derülhet ki, mi is fotókat szereztünk az egyezőség bizonyítására.
További érdekesség, hogy miután Németh Athinának feltettük a kérdésünket Deákival kapcsolatban, Sz. Márta eltűnt az ismerősök listájáról. Hogy a „kapcsolat” Deáki Sz. Mártának lehetett-e kínos, vagy Németh Athinának, netán mindkettőjüknek, egyelőre nem tudjuk. Amint reagálnak ezirányú megkeresésünkre, frissítjük cikkünket.
Kiemelt képünkön: Rendőrségi felhívás Szentpéteri Zoltánné, azaz Deáki Márta ügyével kapcsolatban a Népszabadság 1987. február 25-i számában.