Soha nem volt nyertes stratégia az, ha kereszténydemokrata, konzervatív pártok a baloldal elvárásainak akartak megfelelni

A lap felidézte, Radoslaw Sikorski szerint Donald Tusk EPP-elnök, volt lengyel miniszterelnök nem nácizta le Orbán Viktort, pusztán arra igyekezett rávilágítani, hogy a lengyel és a magyar populisták cinikus politikai játszmákra használják a társadalom megosztottságát.

Tényleg emlékeztetni akar minket arra, hogy Magyarország melyik oldalon harcolt a második világháborúban? Tényleg fel kellene tennünk a kérdést, hogy a Fidesz vezetői vagy az önök nagyapái melyik oldalon harcoltak? – írta Sikorski a Mandiner szerint.

Nos, nem gondolja, hogy e tekintetben a jelenlegi EPP elnöknek kellene megvizsgálnia a saját tetteit és megjegyzéseit? Sértő és megalapozatlan szavak használata politikai vezetőtárssal szemben – nem ez a par excellence megosztó magatartás? Az ideológiailag motivált, üres politikai támadások ismételgetése az EPP egyik legsikeresebb miniszterelnöke ellen – ezt tekinti Ön egyesítőnek? Erősíti ez politikai családunkat? – tette fel a kérdéseit levelében Deutsch Tamás.

Mint írta: a Donald Tusk megjegyzéseit illetően tehet úgy, mintha nem értene valamit, ami elég világos minden tanult ember számára (és ami azt illeti, az interjúról tudósító minden médium számára is). Ez az ürügy azonban nem teszi ki nem mondottá az elhangzottakat.


Hirdetés

A fideszes politikus szerint a legfontosabb kérdés itt valójában az, hogy hogyan lehet fenntartani az EPP egységét és növelni annak politikai erejét az európai politikai küzdőtéren. Hozzátette, a baloldal elvárásainak való megfelelés soha nem volt nyertes stratégia a kereszténydemokrata, konzervatív pártok számára, s ez Lengyelországban sem működött.

Nem szabad engednünk, hogy politikai ellenfeleink mutassák, jelöljék ki az utunkat és határozzák meg nekünk, hogy ki a jó demokrata. Néhány függetlenebb gondolat és politikai bátorság jó szolgálatot tenne nekünk – hangsúlyozta Deutsch Tamás, hozzátéve, reméli, hogy amint véget ér a világjárvány, képesek lesznek újjáépíteni a kölcsönös tiszteleten alapuló normális együttműködést.

A politikus a levél utóiratában megjegyzi azt is, a Fidesz egyik alapítójaként 22 éves volt, amikor 1988-ban létrehozták az első demokrácia-párti ifjúsági szervezetet a kommunista Magyarországon.

Büszkén harcoltam a szabadságért és a demokráciáért Magyarországon, büszke voltam arra, hogy Prágába mentem és nyilvánosan elnézést kértem a cseh és a szlovák néptől a kommunista Magyarország részvételéért Csehszlovákia 1968. évi Varsói Egyezmény szerinti inváziójában. Akkor rendőrségi őrizetbe vettek minket, de ez volt a helyes cselekedet – emelte ki azzal együtt, hogy a családjában a holokausztnak vannak áldozatai és túlélői egyaránt.

Nagyapám a munkaszolgálat és a budapesti gettó túlélője volt. Ezért megértheti, hogy nehezen viselem a nácizmusra tett túl egyszerű és felelőtlen utalásokat. Úgy fogom fel, mint ami valójában: egy cinikus arculütés – zárta levelét Deutsch Tamás.

Forrás: MTI

Kiemelt képünk forrása: MTI/Balogh Zoltán

'Fel a tetejéhez' gomb