Koronavírus-járvány gyógyszerész szemmel

– Úgy tűnik, hogy az elmúlt időszakban nagyon felértékelődött az egészségügyben dolgozók szerepe az életünkben. Mintha eddig kevésbé értékeltük volna ezeket a hivatásokat. Gondoltad volna a pályád elején, hogy milliók egészsége múlik majd a gyógyszerészeken is?

– A gyógyszerészek mindig is szerepet vállaltak a helyes gyógyszerszedés ellenőrzésén kívül az egészséges életmód és az alapvető egészségkultúra megőrzésében, illetve terjesztésében. Erről szól gyakorlatilag a gyógyszerészi gondozás, amit az egyetemen is sokat hangsúlyoznak. A mostani világjárvány idején is fontos, hogy tanácsokkal lássuk el a betegeket, és figyelmeztessük őket a helyes és bölcs magatartásra.

– Mi most a helyes és bölcs magatartás?

– Egyrészt azokat az alapvető dolgokat kell megtennünk, amit annyiszor hallunk a médiában. Például a gyakori kézmosás, vagy hogy másokkal lehetőleg ne érintkezzünk, s csak akkor menjünk ki az utcára, ha tényleg szükséges.


Hirdetés

Patikába is csak olyan dolgokért térjünk be, ami elengedhetetlen!

Ilyenek az állandóan szedett medicinák, az életmentő vagy akut esetek kezelésére szánt gyógyszerek…

– Mit takar a gyógyszerészi gondozás fogalma? Kérdezhetek is a patikustól? Miben tudnak segíteni? 

– A gyógyszerészi gondozás része például a gyógyszerek helyes és biztonságos adagolásáról, a mellékhatásokról való felvilágosítás is. Ahogy említettem, ide tartozik az egészséges életmóddal kapcsolatos tanácsok átadása, valamint a beteg életvitelének és terápiájának javítása. És igen, a gyógyszerészektől lehet kérdezni, sőt érdemes is!

Mivel az emberek többsége először a gyógyszertárba tér be, mielőtt orvoshoz menne, nagy felelősségünk van abban, hogy mit mondunk, milyen üzenettel és tanáccsal látjuk el az embereket.

Számomra ez adja az igazi kihívást a munkámban.

– Milyen terheket ró rád a mostani járványhelyzet? Mennyire nehezen viselhető a nyomás?

– A mindennapi munkám abban változott meg, hogy védőfelszerelést (kesztyűt, maszkot) kell viseljek, illetve be kell tartassuk azt, hogy a megfelelő idősávban jöjjenek a patikába az emberek. Ezt sokszor nehézkes megértetni velük, sok türelem és kitartás kell. Sajnos nem mindenki viselkedik elég tudatosan. Viszont – ahogy én látom –, a többség betartja és komolyan veszi ezeket az intézkedéseket, ami megnyugtató.

– Az utóbbi hetekben hosszú sorokat láthattunk a patikák előtt. Mára már kevesebben vásárolnak? Indokolt volt a felvásárlás? Vannak még készletek?

– Persze, hogy vannak! A félelem sajnos ezt hozza ki az emberekből. Nem csak a patikákban volt nagy felvásárlás. Ezt a pánikszerű viselkedést nem tudom felróni senkinek sem, mert bizonytalan helyzetben az ember nem mindig tud átgondoltan és higgadtan cselekedni. De igen, vannak készletek és lesznek is. Sokan több havi gyógyszert váltottak ki. Voltak jócskán olyanok is, akik valamilyen immunerősítőt kerestek. Itt az volt a nehézség, hogy a nagykereskedők egyszerűen nem tudták tartani a tempót, ami a hirtelen óriási mértékű felvásárlás következtében alakult ki. Ezért borult a rendszer. De most mar úgy látom, hogy visszaállt minden a régi kerékvágásba.

– Te is a frontvonalban harcolsz a vírus ellen és az emberek egészségéért. Mi, akik betérünk a gyógyszertárakba mit tehetünk értetek?

– Mindenkit arra kérek, hogy egyrészt maradjon otthon, amennyit csak lehet! Csak akkor menjünk a patikába, amikor tényleg szükséges! Tartsuk be az előírásokat, és legyünk türelmesek! Ez az időszak erre tanít minket. Ha elfogadjuk a mostani helyzetet, és meg tudjuk őrizni a türelmünket, akkor sikerül majd mögöttünk hagyni ezt a nehéz időszakot.

– Van gyógyszer a koronavírus gyógyítására? Mit érdemes beszerezni a kialakult járványhelyzetben? 

– A koronavírus gyógyítására jelenleg nincs gyógyszer, reménykedem abban, hogy fél éven belül megjelenik a kifejlesztett vakcina, ami valószínűleg jócskán meg fogja állítani a vírus terjedését. Viszont a vírusfertőzés tüneteit lehet enyhíteni. Ajánlott ilyenkor lázcsillapítót beszerezni, illetve száraz köhögés tüneteit enyhítő gyógyszert. Ezekhez vény nélkül is hozzájuthatunk. De még egyszer hangsúlyozom, a legjobb „gyógyszer” a megelőzés! Aki veszélyeztetett vagy idős, és potenciális vírushordozó (azaz mindenki), maradjon otthon, és legyen türelmes! Paradox módon ez a legtöbb, amit tehetünk.

 

Dobrai Zoltán

'Fel a tetejéhez' gomb