2020 a világ legnagyobb keresztútja lesz – avagy büntetés a járvány?

Emlékezetes nagyböjtöt hozott a 2020-as esztendő. Otthoni karanténnal és bezárt templomokkal készülünk a kereszténység legnagyobb ünnepére, s nem tudjuk, mi lesz az eddigi, oly biztosnak hitt életünkkel. Mi lesz egészségünkkel, szeretteinkkel, lesz-e munkánk, lesz-e betevő falat, mikor érnek véget a kényszerű megpróbáltatások? A megváltozott mindennapok azonban magukban hordozzák a lehetőséget, hogy változtassunk eddigi életünkön. Ráismerjünk, mi az, ami valóban fontos, és mi az, amiről csak azt gondoltuk. Önkéntes akciócsoportok kezdték el megsegíteni az egyedülálló idős embereket, sokan pedig most ébrednek rá az istenkapcsolat fontosságára.

A középkor embere a jelenlegi világjárványhoz hasonló jelenségekre Isten csapásaként tekintett. De 2020-ban hogyan tekinthetünk rájuk?

– Talán ez az utolsó nagy figyelmeztetés, amelyben még kicsit fölébredhetünk, és észhez térhetünk abból, hogy mennyire eltértünk a helyes úttól, mennyire eltávolodott az ember Istentől, a teremtett világtól, és magát helyezte a világmindenség középpontjába.

Ez az ember most egyedül van, kiszolgáltatott és sebezhető. Most szembesülünk ezzel. Hiába küldünk szondákat a Marsra, döntünk életről és halálról, ha egyszer csak érkezik egy járvány, amely szabad szemmel nem látható ellenségként ránk tör, és két nap alatt a világ összes országát térdre kényszeríti – kezdte Bese Gergő atya.


Hirdetés

Vágvölgyi Gergely elmondta, sok mindent rontottunk el az elmúlt években, évtizedekben, Ferenc pápa szentbeszéde éppen erre világított rá elemi erővel: áttörte az ingerküszöböt, mert pontosan arra mutatott rá, hogy valahol valamit nagyon elrontott az ember.

– Ha vége a járványnak, nem szabad elfeledkezni a szentbeszédről, a tapasztalatokról, amiket gyűjtöttünk… Nem szabad visszatérni abba a kerékvágásba, amiből kizökkentett minket ez a vírus – emelte ki a Vasárnap.hu főszerkesztője.

Don Bosco példája és az önfeláldozó papok

Olaszországban csak egy tartományban már több mint ötven pap halt meg a vírus következtében, mert ugyanúgy jártak a hívekhez és a betegekhez, mint azelőtt. Bese Gergő atya rámutatott, Don Bosco is így lett korának legnagyobb szentje: a járvány idején olyanokhoz is oda mert lépni, akiktől mások elmenekültek.

– Ezek az atyák szentek. És a példaképeink, akik a járvány után előttünk megmaradnak, tűzoltók, orvosok, pedagógusok és atyák, akik tették, amit a szívük diktált. Ennél szebb nincs, mint szolgálatban adni azért, amiért feltették az életüket: Krisztusért – szögezi le az atya.

Vágvölgyi Gergely folytatva a gondolatmenetet hangsúlyozta: maga

Jézus Krisztus mondja, hogy senkinek nincsen nagyobb szeretete annál, mint aki az életét adja barátaiért.

– Ebből most tömegesen látunk gyönyörű példákat. Ez nem büntetés, hanem egy hatalmas felkiáltójel: megtérésre hív bennünket. Mit mondanak a legnagyobb szentjeink? Azt tanítják, hogy ha ilyen típusú problémával nézünk szembe, akkor zárkózzunk be, imádkozzunk, olvassunk szent könyveket, dicsőítsük az Urat, elmélkedjünk, mert ez egy kihívás, próbatételként kaptuk. Nekünk, 2020 keresztényeinek úgy kell helytállnunk, hogy vigyázunk az idősekre, családtagjainkra, azokra, akik ránk vannak bízva – munkatársakra, szomszédokra –, és meg kell tennünk mindent a lehető legtisztább lelkiismerettel. Úgy kell helytállnunk a kihívásban, hogy közben Istenre kell összpontosítani – magyarázta Vágvölgyi Gergely.

2020 – a világ legnagyobb keresztútja

Bese Gergő atya szerint 2020 valószínűleg a világ legnagyobb keresztútja lesz. Elmondása szerint miden nap és minden egyes fordulópontja a járvány kiteljesedésének egy stáció. Lehet, hogy ez a keresztút augusztusig vagy szeptemberig elhúzódik, de a világon mindenki tudni fogja, milyen egy koronavírusos helyzetet átélni, milyen bekopogni a szomszédhoz, hogy mire van szüksége, mit jelent egyedül állni egy temetésen, mert hozzátartozók nem mehetnek be, mit jelent üres templomokban misézni… És még csak a második stációnál tartunk: vállunkra vesszük a keresztet.

– Nagyon nehéz, mert Pannonhalmán ahhoz van szokva az ember, hogy tele van a templom. Fáj a szívünk, mert a gyerekekkel készültünk az elsőáldozásra, a nagyböjtben fogadalmakkal készültünk a húsvétra. Sok erő kell ahhoz, hogy végigcsináljuk a miséket online közvetítéssel. De vége lesz… – mesélt az atya elérzékenyülve személyes tapasztalatairól.

Ezt követően Vágvölgyi Gergely mesélt arról, hogyan éli meg a nagyböjtöt karanténban, otthon, a családdal.

– Nálunk a második baba az élet örömét hozta egy egyre nehezedő helyzetben két héttel ezelőtt, ez egy nagy lelki töltést adott a családnak. Én az egésznek a pozitívabb oldalát ragadnám meg. Nagyon nagy áldás az a része, hogy otthon lehetek a családommal, otthonról dolgozhatok már hetek óta. Mindig szoros kapcsolatom volt a másfél éves kislányommal, de soha nem volt annyira közeli, mint most, hiszen folyamatosan együtt vagyunk: rengeteget veszem ölbe, játszunk, kimegyünk sétálni… Ezek nagy kegyelmek, és arra buzdítok mindenkit, hogy

ismerjük fel a kegyelmet ebben a nehéz helyzetben is, találjunk újra egymásra a családtagjainkkal. Próbáljunk úgy áldozatokat vállalni, hogy jó szívvel felajánljuk Istennek, és az örömünket találjuk meg benne

– hangsúlyozta a főszerkesztő.

Fájdalmas nagyhét lesz, de ugyanúgy készüljünk!

A nagyhét idén fájdalmas és emlékezetes lesz mindenki számára. Ahogy Bese atya elmondta, lehetőség szerint online fogják közvetíteni az atyák a szertartásokat, amelyek csonkábbak lesznek, mint szoktak, hiszen bizonyos részeket elhagynak, mint például a körmenet, a lábmosás vagy a virágvasárnapi bevonulás.

– Abban nagyon bízom, és az imaszándékaim oda vannak helyezve, hogy a Szentlelket már nyitott templomban nagy közösségben fogjuk várni, és amit most húsvétkor nem tudunk átélni, a Lélek kiáradásakor százszorosan fogjuk átélni

– mondta bizakodva Bese Gergő, majd kiemelte, nagyon fontos, hogy ugyanúgy készüljünk, böjtöljünk, imádkozzunk és olvassuk a Szentírást, hiszen most jobban bele is tudunk mélyülni. Hangsúlyozta a bűnbánat fontosságát is: ahogy mise előtt végiggondoljuk bűneinket, és letesszük őket, a böjtben is le lehet ülni és listát készíteni hibáinkról, gyarlóságainkról. Javasolta, hogy miután megbántuk és végiggondoltuk bűneinket, égessük el a listát, és ahogy az imádság felszáll az égbe, a bűneinket Isten elé téve kérjük a bocsánatát.

Európát behálózó imaláncok

A 777 blog.hu által indított imalánc-kezdeményezés bejárta egész Európát. Vágvölgyi Gergely elmondta, a Vasárnap.hu is számos lelki tartalommal segít az olvasóknak. Kiemelte, az Egyházközségi nővérek egy új imaláncot indítanak a napokban, amit a mi oldalunk mutat be. Végül mindenkit arra buzdított, hogy keressék ezeket a tartalmakat, éljenek a lehetőséggel, hogy lelki nehézségben segítséget nyújthassanak nekik.

A teljes beszélgetés itt megtekinthető:

'Fel a tetejéhez' gomb