A palesztinok minden kapcsolatot megszakítanak Izraellel és az Egyesült Államokkal


Hirdetés

Abbász megerősítette, hogy nem volt hajlandó átvenni a Trump-adminisztráció által kidolgozott izraeli-palesztin rendezés tervét, valamint leszögezte: nincs kapcsolat a Fehér Ház és a palesztin vezetés között.   

Az arab politikus hangsúlyozta: teljes mértékben elutasítja a Trump-tervet, amelynek értelmében egy demilitarizált palesztin állam jönne létre olyan határok között, amelyeket Izrael biztonsági elvárásainak megfelelően alakítanának ki.

Tájékoztattuk az izraeli felet, hogy semmilyen kapcsolatot nem fogunk fenntartani sem velük, sem az Egyesült Államokkal, véget ér a biztonsági együttműködés is – hangsúlyozta Abbász. Ennek az ad különös jelentőséget, hogy Ciszjordánia egy részét az izreali és a palesztin hatóságok együtt ellenőrzik, valamint a palesztin hatóság hírszerzési információkkal  eddig segítette az amerikai Központi Hírszerző Ügynökséget (CIA).

A Palesztin Hatóság elnöke egyértelművé tette, nem fog úgy bevonulni a történelembe, mint az az ember, aki eladta Jeruzsálemet. Elmondta, telefonon sem hajlandó Trumppal tárgyalni a béketervről, és azt kézbe sem hajlandó venni, hogy tanulmányozza. Abbász szerint a Trump-terv sérti az 1993-ban kötött, történelmi jelentőségű oslói egyezményt, amelyben több évtizedes szembenállást követően először fektették le az együttműködés és a megbékélés alapjait.

Abbász arra is kitért, hogy a palesztinoknak törvényes joguk, hogy békés módon harcoljanak, hogy véget vessenek az izraeli megszállásnak.

A külügyminiszterek tanácskozását követően kiadott közleményben az Arab Liga bejelentette: az arab országok elutasítják a javaslatot, mert megítélésük szerint a tervezet igazságtalan és sérti a palesztinok alapjogait.

Az Arab Liga úgy véli, hogy az amerikai elnök által bemutatott javaslat nem teremthet igazságos békét, ezért az arab országok nem fognak együttműködni az Egyesült Államokkal a terv végrehajtásában, Izraelt pedig óva intették attól, hogy megpróbálja erőszakkal megvalósítani az amerikai elnök javaslatait. Az arab országok ragaszkodnak ahhoz, hogy a palesztin állam az 1967-ben elfoglalt területeken jöhessen létre, és fővárosa Kelet-Jeruzsálem legyen.

A Trump-terv értelmében Izrael elcsatolhatná az 1967-ben elfoglalt Ciszjordánia azon részeit, ahol zsidó telepek épültek, amelyeket az ENSZ törvénytelennek tekint. Izrael részévé válna a Jordán folyó völgyének nagy része is, így a zsidó állam venné körbe a palesztin állam zsidó telepektől szabdalt ciszjordániai részét. A terv értelmében Jeruzsálem egésze Izrael egy és oszthatatlan fővárosa, a palesztin állam székhelye Kelet-Jeruzsálem egyik peremvárosába kerülne. Izraeli fennhatóság alá kerülne a Templom-hegy és az al-Aksza mecset is, amely az iszlám egyik legszentebb helye, ahol Izrael feladata lenne garantálni a vallásgyakorlás szabadságát

MTI

Kiemelt képünkön: Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke (j2) beszédet mond a ciszjordániai Rámalláh kormányzati negyedében 2020. január 28-án, miután Donald Trump amerikai elnök felvázolta az amerikai kormányzatnak az izraeli-palesztin konfliktus rendezésére irányuló elképzelését Washintonban Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő jelenlétében.
Fotó: MTI/EPA/Alaa Badarneh


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb