Videofelvételen mutatta be az iraki televízió a terrorszervezet vezetője elleni amerikai akciót

Az OSDH szerint az akcióban meghalt kilenc ember, köztük Bagdadi, felesége és számos gyerek. A támadásban részt vettek a kurdok vezette Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű katonai szövetség fegyveresei is.

A török és az amerikai katonai hatóságok információt egyeztettek és cseréltek még a támadás előtt az ügyben – közölte a török védelmi minisztérium.

Az OSDH értesülése szerint Bagdadi az Idlíb térségében lévő Barisa településen rejtőzött egy épületben, és amikor rajtaütöttek, felrobbantotta a testén lévő robbanómellényt. Szemtanúk szerint az akciót követően az amerikai katonák az épület romjaiból egy holttestet emeltek ki, amely valószínűleg Bagdadié volt.

Az iraki titkosszolgálatok egy tisztje elmondta, hogy az akcióról folyamatosan egyeztettek az amerikai Központi Hírszerző Ügynökséggel (CIA), értékes adatokat szolgáltattak Bagdadi helyváltoztatásairól és rejtekhelyéről. Tudatták egyben az Egyesült Államok vezette katonai koalícióval azokat a pontos földrajzi koordinátákat is, amelyek utolsó tartózkodási helyét jelölték.    


Hirdetés

Az iraki titkosszolgálat az után került ezeknek az adatoknak a birtokába, hogy Bagdadi belső köréből őrizetbe vettek egy férfit és egy nőt az iraki nyugati sivatagban egy titkos helyszínen. Az ott talált dokumentumokból derült ki búvóhelyének holléte.

Az amerikai sajtóértesülések szerint Bagdadit egy amerikai katonai műveletben ölték meg, és Donald Trump amerikai elnök várhatóan vasárnap közép-európai idő szerint kora délután bejelentést tesz a Fehér Házban.   

Iraki és iráni biztonsági illetékesek is arról számoltak be, hogy tájékoztatást kaptak szíriai forrásaiktól arról, hogy al-Bagdadit és testőrét megölték az Idlíb körzetében végrehajtott akcióban.   

A libanoni al-Majadin televízió iraki forrásokat idézve azt közölte, hogy az iraki titkosszolgálatok létfontosságú információkkal segítettek rábukkanni Bagdadi tartózkodási helyére.

A 48 éves Bagdadi valódi neve Ibrahim Avad al-Badri, és 2014 júniusában jelentette be kalifátusa, vagyis az Iszlám Állam megteremtését.   

 Az amerikai külügyminisztérium 2016-ban 25 millió dolláros jutalmat ajánlott annak, aki információt szolgáltat a férfi elfogásához vagy megöléséhez.

Abu Bakr al-Bagdadi halott – jelentette be a Fehér Házból közvetített, magyar idő szerint kora délután elhangzott beszédében hivatalosan is az amerikai elnök. A terroristavezér likvidálását Trump az amerikai kormányzat első számú nemzetbiztonsági céljának nevezte.

„Úgy halt meg, mint egy kutya, egy gyáva ember”, aki menekülés közben egy alagútban felrobbantotta magát és megölt három gyermeket is – fogalmazott Trump. Leszögezte: az amerikai katonák nagyszerű munkát végeztek, egyetlen amerikai sem sebesült meg. Al-Bagdadi földi maradványait az amerikaiak a hírszerzés birtokában lévő DNS-minták alapján a helyszínen 15 percen belül azonosították.

Elmondta: al-Bagdadi számos társát is megölték. Az épületben 11 gyermek is volt, őket épségben kimentették. Az al-Bagdadi társaságában lévő két nőt – akik információk szerint a feleségei voltak – szintén holtan találták.

Az amerikai elnök közölte: rendkívül értékes dokumentumokat találtak az épületben az Iszlám Állam további terveiről, terrorakcióinak előkészítéséről.

Harcolunk az Iszlám Állam és más terrorszervezetek teljes megsemmisítéséig – jelentette ki az Egyesült Államok elnöke, és utalt arra, hogy néhány héttel ezelőtt Oszama bin Laden volt terroristavezér fiát, az al-Kaida terrorszervezet irányítását átvett Hamza bin Ladent is megölték.

Donald Trump elmondta: az amerikai különleges egységek nyolc helikopterrel támadtak, előzetesen elaknásították az épület környékét, ahol al-Bagdadi tartózkodott. Az amerikai kommandósokat fegyverropogással fogadták az épületben. Az egész akció nem tartott tovább másfél-két óránál.

Az amerikai elnök köszönetet mondott az irakiaknak, a kurdoknak, a törököknek és az oroszoknak és – ahogyan fogalmazott – bizonyos mértékig a szíriaiaknak is az akcióhoz nyújtott hírszerzési és információs segítségükért. Külön megemlítette, hogy Oroszország megnyitotta a légterét az amerikaiak számára.

Kérdésekre válaszolva Trump nem kívánta megjelölni, hogy pontosan hol hajtották végre az akciót.

Előzetesen nagyon kevesen, nagyon szűk körben tudtak az akcióról – tájékoztatta a meghívott újságírókat az elnök. Kifejtette: az Egyesült Államok pár héttel ezelőtt szerzett tudomást al-Bagdadi hollétéről, a rajtaütést három nappal ezelőtt tervezték el.

Donald Trump ugyancsak újságírói kérdésre reagálva megerősítette: nem vizsgálja felül az amerikai csapatok Szíriából való kivonásának a tervét.

Forrás: MTI – Fotó: MTI/EPA

'Fel a tetejéhez' gomb