Iszonyatos erejű szupertájfun közelít Japán felé

A meteorológus kiemelte: a trópusi ciklon eddig lakott területet nem érintett, azonban szombat délutánra elérheti Japán Honsú szigetét, az ázsiai ország legsűrűbben lakott területeit, köztük a fővárost. Hozzátette, mire a tájfun eléri a hidegebb tengervizet és a szárazföldet, valószínűleg csökken az ereje.   

A vihar egyetlen nap alatt 300-400 millimétert meghaladó csapadékot hozhat, ami Magyarország éves csapadékmennyiségének a háromnegyede. Ez pusztító árvizekkel járhat. A Hagibisz 140-160 kilométer per órás széllökésekkel éri el a szigetországot – jelentette ki a meteorológus.

Több mint hatvan éve nem volt olyan heves tájfun Japánban, mint a Hagibisz, amely szombat estére éri el az ország fő szigetének partjait, a hatóságok a legmagasabb szintű készültséget rendelték el. A trópusi vihart megelőző heves széllökések szombaton felborítottak egy autót, vezetője meghalt a Tokiótól keletre fekvő Csiba prefektúrában – jelentette híradásában az NHK japán közszolgálati televízió. Ugyanitt négy ember megsérült, amikor a szél tetőket sodort el. Mintegy 7 ezer 200 háztartásban nincs villany a területen, ahol a múlt hónapban a Fakszaj tájfun 30 ezer épületet megrongált és jelentős áramkimaradásokat okozott.

A Hagibisz, amely azt jelenti, hogy sebesség, szombat késő este éri el Japán fő szigetét Honsút. A vihar magja óránként húsz kilométeres sebességgel mozog, a Csendes-óceánon egyes helyeken a szél sebessége elérte az óránként 260 kilométert. A hatósági előrejelzés szerint ezer milliméternyi csapadék hullhat 24 óra alatt Japán középső részén, Kanto régióban. Mintegy 7,6 millió embernek javasolták, hogy készüljön fel a kimenekítésre, és 1,7 milliónak pedig közvetlen evakuálási ajánlást adtak.


Hirdetés

A tájfun miatt a rögbi világbajnokság két meccsét is törölték, valamint a Formula 1-es japán nagydíj kvalifikációs futamát is szombatról vasárnapra tették át, és szombaton minden rendezvény elmarad a szuzukai pályán. A fővárosban, Tokióban zárva tart az üzletek, éttermek, gyógyszertárak többsége. Nem fogad és nem indít légi járatokat a tokiói Haneda nemzetközi repülőtér.

 A japán meteorológiai intézet a Hagibiszt az országra 1958-ban lecsapó Ida tájfunhoz hasonlította, amikor is a rendkívüli időjárás pusztításában 1200 ember halt meg.

MTI    Fotó: pixabay.com

 

'Fel a tetejéhez' gomb