Közvetítők a bűnelkövető, az áldozat és a társadalom között


Hirdetés

A 20. század elején Magyarországon az alternatív szankciók bevezetése, alkalmazása nagyfokú tudományos és politikai támogatást élvezett. 1905-ben Budapesten nyílt meg a VII. Nemzetközi Börtönügyi Kongresszus, ahol először fogalmazódott meg nemzetközi szinten a szabadságelvonással nem járó, alternatív büntetések és az azokat végrehajtó szervezet jelentősége. 

A Pártfogó Felügyelői Szolgálat célja ennek mentén a bűnismétlés kockázatának csökkentése. A pártfogó felügyelő a közösségi büntetések végrehajtásával, az elkövető közösségben történő ellenőrzésével elősegíti a büntetőjogi következmények érvényesülését. Továbbá az adott közösség biztonságának javulását, védelmének erősítését is segítik, és támogató tevékenységével növelik az elkövető társadalmi integrációjának esélyét. A szolgálat beavatkozásainak egyik célja, hogy az elkövetők felelősséget vállaljanak az általuk okozott sérelmekért, az áldozat és a közösség szükségletei érvényesüljenek. Jelenleg 340 pártfogó felügyelő évente több mint százezer ügyet lát el. 

Fotó: Pixabay
 
A szolgálat alapelvei a következők: közösség védelme, helyreállítás, az elkövetők reintegrációja, a közösségi szankciók hatékony végrehajtása, a közösségben történő felügyelet, a bűnismétlés kockázatainak értékelése. A helyreállító igazságszolgáltatás alapelveinek érvényesítése pedig főként a szabálysértési ügyekben alkalmazott közvetítői eljárások során mutatkozik meg. Fontos a munkavégzésben, hogy olyan üzenetet hordozzanak, amely képes megnyugtatni a társadalmat afelől, hogy az állam – polgárai védelmében – bizonyos magatartásokat nem tűr.
 
Az elkövető reintegrációja abban áll, hogy a pártfogó felügyelők beavatkozásai elősegítik a kriminális viselkedés korrekcióját, az elkövetők ismételt beilleszkedéséhez szükséges készségek erősítését, illetve a társadalmi beilleszkedéshez elengedhetetlen körülményeik rendezését. A pártfogó felügyelők a gyermekvédelmi tevékenységükkel a gyermekek kriminális veszélyeztetettségének csökkentését is szolgálják.
 
Fotó: Pixabay

A pártfogó felügyelői tevékenységet – a büntetés-végrehajtással összefüggő feladatok kivételével – a fővárosi és megyei kormányhivatalok látják el. A feladatokat a nagyobb megyékben és a fővárosban a kormányhivatalok Gyámügyi és Igazságügyi Főosztályán, a kisebb megyékben a Hatósági Főosztályon dolgozók végzik, minden esetben jelentős terheket véve le a bíróságok válláról. A pártfogó felügyelői tevékenység szakmai irányításáért az igazságügyi miniszter felelős, a szakmai irányító jogköröket pedig az igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkár gyakorolja.
 
A pártfogó felügyelőknek kiemelkedő szerepük van, mert a bűncselekmény sérelmet okoz az egyénnek és általa a közösségnek is, a pártfogó felügyelő pedig mindkettő felé összekötő, közvetítő szerepet játszik. Ezek az emberek azok, akik korunk csendes, példaértékű elhivatottságú munkatársai, akik nem csupán a jog, hanem emberségük eszközeivel segítenek rehabilitálni.
 
Fotók forrása: Pixabay.com

Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb