Önkormányzati választás – nem biztos, hogy voksokat hoz a gyűlölködés
Úgy néz ki, hogy bár teljes ellenzéki összefogás nem mindenhol jön össze, jelöltet Budapesten minden kerületben állít az ellenzék. Az egység és a teljes összhang látszatát keltő kommunikáció sem változtat azon, hogy a Jobbik több kerületben nem áll be az ellenzék többsége által preferált polgármesterjelölt mögé, (ilyen a II. és a VII. kerület is), és eddig a baloldali pártok sem tudtak minden helyen megegyezni a jelöltek személyében (ahogyan az az V. és a VIII. kerületben történt). Bő egy hónappal a jelöltek és a listák véglegesítése előtt több mint 40 városban jelentett be az ellenzék együttműködést valamilyen formában, a 23 megyei jogú városból pedig eddig 18 helyen született megállapodás a közös ellenzéki polgármester-jelöltről. A többi településen még folynak a tárgyalások.
A fentiek fényében, bár taktikailag a legbölcsebb dolog, amit az ellenzék tehet, hogy a marakodás és áskálódás helyett inkább a közös jelöltekre igyekeznek koncentrálni várható szavazataikat, a hasonló összefogások kapcsán mindig nagy kérdés, hogy mi lesz a választások után. Ugyanis összefogás ide vagy oda,
az ideológiából, érdekből és politikai orientációból fakadó különbségek előbb-utóbb kiütköznek, minél nagyobb az összefogás, annál inkább.
Képzeljük el, hogyan tudnák a pártok összeegyeztetni politikájukban homlokegyenest eltérő álláspontjaikat, ideológiájukat! Valószínűleg nagyon nehezen. Ezzel viszont a választókat arra ösztönözhetik, hogy figyelmen kívül hagyva az ellenzék kormányzópártok elleni gyűlöletkeltését inkább városuk, illetve kerületük érdekeit szem előtt tartva adják le szavazataikat.
A jelöltek állításra szeptember 9-ig van lehetőség, így addig csak következtetni tudunk az erőviszonyokra, szeptember 10-re azonban a listák véglegesítése is megtörténik.
A következő egy hónap így mindenképpen feszültségekkel teli lesz, főként az ingatag kézfogókat erőltető ellenzékiek számára.
A hivatalos kampányidőszak augusztus 24-től egészen október 13-ig, a szavazás napjáig tart. A választópolgárok augusztus 23-ig megkapják választási értesítőjüket, ezután már csak a jelölteken és pártjaikon áll, hogy sikerül-e megszólítani a választásra jogosult lakosságot.