Trump a Fehér Házban fogadta az 50 évvel ezelőtti Holdra szállás két űrhajósát

„Szombaton nagyszerű napot köszöntünk, ötven éve lesz, hogy egy szép amerikai zászlót helyeztünk el a Holdon”

– fogalmazott az elnök a két asztronauta tiszteletére rendezett ünnepségen.

Buzz Aldrin az Egyesült Államok lobogója előtt tiszteleg – Forrás: Wikipedia

1969. július 20-án lépett először ember a Holdra. A NASA (amerikai űrhajózási hivatal) Apollo-programja keretében ez volt az ötödik Apollo-küldetés. Miután az Apollo 11 holdkompja landolt a bolygón, először a parancsnok, Neil Armstrong lépett ki, majd 19 perccel később követte őt Buzz Aldrin. Mintegy két és egynegyed órát töltöttek a Holdon, talajmintákat gyűjtöttek és 21 kilogrammnál is több anyagot hoztak a Hold felszínéről a Földre. A harmadik űrhajós, Michael Collins a Hold körüli pályán keringő parancsnoki űrhajón maradt.

A világraszóló eseményt élő adásban közvetítették a televíziók.


Hirdetés

Neil Armstrong 2012-ben elhunyt. A Fehér Ház ünnepségén a két fia és a családtagjai vettek részt. A 89 éves Aldrin és a 88 esztendős Collins azonban – a családtagokkal együtt – jelen volt az ünnepségen.

Nagyszerű találkozó Donald Trump elnökkel. Arról beszélgettünk, hogy milyen legyen Amerika jövője a világűrben, hogyan válaszoljuk meg a világűr kihívásait, és hogy szükség van a horizonton túli további kutatásokra” – írta az ünnepség utáni Twitter-bejegyzésében Aldrin. Majd hozzáfűzte: „őrizzük meg Amerika nagyságát a világűrben!”.

Az űrhajósok egyik feladata volt a küldetések emblémájáinak megtervezése is. Armstrongék az egész Apollo-program legminimalistább logóját tervezték meg, egyértelmű üzenetet szerettek volna kifejezni: az Egyesült Államok békével érkezett a Föld lakóinak nevében a Holdra. A képen egy fehérfejű rétisas szállt le a kráteres holdi tájra, karmai között – a béke jeleként – olajágat szorít, a háttérben az Apollo–11 felirat és a Föld.

 

Az Apollo 11 személyzete: Edwin Aldrin, Neil Armstrong, Michael Collins

Szombaton a texasi Houstonban, a NASA-központban tartanak megemlékezést a Holdra szállásról, de az Egyesült Államok több városában és településén is rendezvények lesznek. A washingtoni National Geographic-múzeumban például interaktív kiállítás nyílt, kedden este az Apolló 11 kilövésének pillanatait idézte fel egy fényjáték az amerikai fővárosban, és a főváros szívében lévő Washington-emlékműre pedig az Apolló-űrhajót vetítették.

MTI

'Fel a tetejéhez' gomb