Az egyházi iskolákat támadja a DK
Negyedére csökkentené a DK az egyházi iskolákba járó gyerekek fejkvótáját – derült ki a párt országgyűlési képviselőjének minapi felszólalásából. Arató Gergely május 27-én intézett meglehetősen demagóg azonnali kérdést az Emberi Erőforrások Minisztériumához.
Tette mindezt annak ellenére, hogy a korábbi, baloldali-liberális kormányzat által elfogadott törvényt és gyakorlatot az Alkotmánybíróság megsemmisítette, éppen annak diszkriminatív, az egyházi intézményeket és azok tanulóit hátrányosan érintő jellege miatt.
Arató beszédében egyrészt azt kifogásolta, hogy a kormány „államosította az oktatási rendszert”. Lehetséges, hogy a DK-s képviselő valójában időutazó – és éppen eltévedt a különböző történelmi korszakok labirintusában, ugyanis iskolák államosítására éppenséggel inkább bő hetven évvel ezelőtt, egy másik politikai rendszerben került sor.
Arató azt is kifogásolta továbbá, hogy az országban az utóbbi évek során „kiépült egy árnyék-iskolarendszer”. Nem tudni, hogy a képviselő mire gondolhatott, hiszen ”árnyék-intézmények” felépítésében inkább az ellenzék jeleskedett az utóbbi időben.
A baloldali ideológiákra jellemző materializmus köszön vissza Arató Gergely azon megállapításában, amely szerint a szülők nem „lelkiismereti okokból”, hanem a megnövekedett állami támogatásokra tekintettel íratják egyházi iskolákba gyermekeiket.
Mindebből úgy tűnik, hogy Arató Gergely és a DK számára kívánatos lenne az egyházi iskolák leépítése, azok színvonalának csökkentése.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára válaszában szintén utalt arra, hogy mindez évek óta a DK politikájának részét képezi: „elég régóta van önökben egy egyházellenesség, egyháziiskola-ellenesség, amit tűzzel-vassal, ha kell, törvényesen, ha kell, törvénytelenül, de igyekeznek végigvinni” – mutatott rá.
Az államtitkár válaszában azt is kiemelte, hogy a DK politikusai álhíreket terjesztenek akkor, amikor azt mondják, hogy az egyházi iskolák törvénytelen támogatásokat kapnak a kormánytól. Kiemelte továbbá azt is, hogy a DK politikusai csupán gyűlöletet próbálnak kelteni az egyházak iránt: „Ez önöknek csak egy egyházellenes retorika erősítésére alkalmas mondatuk” – emelte ki.
A DK által tehát ismét csak egy olyan kezdeményezés került terítékre, amely nem építeni akar, hanem rombolni. Bár a múltat tekintve ezen talán nem is kell meglepődnünk.
A DK-s politikusok által az egyház ellen indított támadások már az utóbbi években is jelen voltak. 2018 februárjában Niedermüller Péter EP-képviselő azt kifogásolta, hogy a magyar egyházak – köztük elsősorban a református egyház – jelentős támogatásokat kapnak az elkövetkező évek során
Néhány nappal Niedermüller megszólalása után pedig Gyurcsány Ferenc is alkotott, ő már egyenesen azzal fenyegetett, hogy majd a DK-s politikusok fogják „megtanítani a szentírást” az egyháziaknak.
Azokat pedig, akik nem hallgatnak a Demokratikus Koalíció szavára, a párt már személyesen is megfenyegette. Így tettek idén januárban Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspökkel is. Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára ezt az esetet így kommentálta: „A magát demokratikusnak nevező ellenzéknek el kell döntenie, hogy ehhez az antidemokratikus és gyűlöletkeltő politikához kíván-e csatlakozni”.