Négy fontos belpolitikai következtetés az EP-választás után
1. A magyar társadalom nem vevő a patkányozásra
Bár az MSZP azt gondolta: megússza annyival Bangóné Borbély Ildikó patkányozását, hogy eltünteti őt a kampány hátralévő időszakában, nem jött be a szocialisták számítása. A választók keményen megbüntették az egyébként is gyengélkedő pártot. Ne feledjük el, a Párbeszéddel való szövetség miatt a vasárnap elért alig 7%-os „eredmény” egy országgyűlési választáson azt jelentené, hogy a kommunista utódpárt és törpe szövetségese kívül marad a parlamenten. Kíváncsian várjuk, van-e még innen felfelé a szocialistáknak.
2. Sikeres évet zár a Gyurcsány és Társa Bt.
Ha Gyurcsány Ferencen múlik, valószínűleg inkább lefelé tart majd az MSZP útja. Világosan látszik, hogy a Bangóné miatt a szocialistákat büntetők egy jó része a DK-nál talált menedékre. Nem csoda, hogy a volt kormányfő igencsak hűvösen és csendben fogadta az MSZP-s botrányt. De van itt még más is: ismét rá kellett jönni, hogy a választói memória véges. Mert bár most a családi vállalkozás másik szereplője tündököl a rivaldafényben, ugyanazt a szellemi műhelyt látjuk megerősödni, amely 2004-től 5 év alatt egyszer már csődbe vitte az országot. Egy biztos: a House of Cards című sorozatot Gyurcsány Ferenc is látta.
3. Nincs igény a zöld politikára
Sok tényezőnek köszönhető, hogy az LMP még az MSZP-nél és a Jobbiknál is jobban lenullázta magát, és került olyan mélyre, ahonnan már csak a végelszámolók jöhetnek ki elégedetten. Az egyik legfontosabb ezek közül az, hogy Magyarországon nincs igény a nyugat-európai értelemben vett zöld politikára. A környezet észszerű védelme ugyanis teljesen normális alapérték, ráadásul keresztényi kötelezettség minden ember számára. Az ezzel kapcsolatos világos célokat pedig a kormányzat is támogatja. A hangsúly pedig ebben az esetben az észszerű szón van. A Németországban célt ért „zöld extremizmust” ugyanakkor – a többi szélsőséggel egyetemben – a magyarok elutasítják.
4. Budapest, te csodás liberális város!
Bokros Lajos főpolgármester-jelöltsége óta tudjuk, hogy a fővárosban bárkit is indít el az ellenzéki összefogás, bármennyit is bénáznak a jelöltek és a kampánystábok, a szavazatok 35%-ára akkor is számíthatnak. Volt olyan időszak, amikor ezt az SZDSZ kapta meg, majd annak eltűnésével ez az „örökség” az MSZP-re szállt. Az elmúlt időszakban azt láttuk, hogy sokfelé oszlik. Vasárnap pedig bebizonyosodott, hogy a budapesti ballib tábor új üdvöskéje a Momentum.