Orbán-Trump találkozó: Savanyú a szőlő?
A németek hűvösen, a franciák kakasként. Az oroszokat a gáz érdekelte.
Németországban alig jelent meg véleménycikk tegnap délutánig. Csak találgatni lehet, hogy miért. Így kénytelen-kelletlen mi is találgatunk. A fegyelmezett német sajtó bármennyire is kritikus Magyarországgal, az USA elnökébe nem mernek még csak belecsípni sem. Pedig milyen érdekes lett volna egy Webernek üzenő véleménycikk Trump üzeneteivel – főképp a migrációról. Ehelyett például a Badische Neueste Nachrichten magyarázatokba bocsátkozott:
„A budapesti jobboldali kormány teljesen az USA-republikánusa ízlése szerint való. Ezért keresi a kapcsolatot Olaszországgal és Lengyelországgal is. Szándéka az, hogy Európát kilendítse a ritmusból, és az EU-t megfertőzze. Ugyanezt teszi Vlagyimir Putyin is, habár a Kreml urához sokkal közelebb áll Orbán, mint Trumphoz. A jogállam és a hatalommegosztás elvei Trump és Orbán számára is finoman szólva rugalmasak és többféleképpen értelmezhetők. Ezért nem hozza szóba Washington sem a magyar támadásokat a demokrácia ellen. Habár nem tetszik Trumpnak, hogy Orbán szégyentelenül flörtöl Oroszországgal és Kínával, de a többi kérdésben túlsúlyban van a populista belátás.”
Mi tagadás, savanyú a szőlő, hiszen ha máskor nem, ilyenkor kiderül, hogy van élet Németországon kívül is. Nem minden olyan fekete fehér, mint amilyennek Berlinben vagy épp Párizsban gondolják. Apropó: Párizs. A L’Obs a régi ATV stílusában, már-már Halmai Gábort és Heller Ágnest megidézve böffentett valamit a késsel, villával evő olvasók elé.
„A látogatás nemcsak azért hatalmas hiba, mert egy olyan vezetőt támogat, aki sikeresen felszámolt egy demokráciát, hanem mert egy olyan menetrendet hagy jóvá, amely alapvetően veszélyezteti a transzatlanti biztonságpolitikát.”
Itt, úgy tűnik, nem csak a szőlő savanyú. Szerencsére azért nem minden francia lap kezdte ezzel a sorait, ám nehéz pozitív cikkre találni – legfeljebb pozitívabbra. Ezzel szemben a világhatalomért folyó versenyben kevésbé érdekelt országok jó szemmel fogadták a találkozót – erre tökéletes példa az Irish Times tegnapi írása.
Érdemes azonban keletre is tekinteni. Oroszországban ugyanis egyáltalán nem fogadták hűvösen a találkozót, ami persze nem jelenti azt, hogy ne egy emberként féltette volna az orosz újságírói szakma a Kreml érdekeit. A Cargrad nevű online portál megjegyzi, Orbán Viktorban és Donald Trumpban közös, hogy mindketten „kiközösítettek” („száműzöttek”). Trumpot nem csak a demokraták, hanem a sajátjai, a republikánusok is támadják.
Trumpra és Orbánra is nyomást gyakorolnak a liberálisok és a globalisták az óceán mindkét oldalán.
Kritizálják őket a konzervativizmusuk, a demokraták és eurobürokraták számára idegen tradicionális keresztény értékek védelme miatt, és azért, mert küzdenek az „újonnan érkezőkkel” szemben. Közös továbbá az is, hogy valódi konzervatívok, így ellenzik a migrációit, és ezért a globalisták ellenségei. A Cargrad is kiemeli természetesen, hogy az energiabiztonság kérdése Trump számára elvi jelentőségű – és elégedetlen azzal, hogy Magyarország, Németország és Európa többi része is Oroszország „gázbéklyójába” van kötve.