Még egyszer a „húsvét-tisztelőkről”
https://www.youtube.com/watch?v=teG-OuSgfX8
A videós először Barack Obama és Hillary Clinton egymáshoz hasonló tweetjeit elemezte, kiemelve azt, hogy egyik írásban sem jelenik meg a „keresztény” szó. „Talán megégetné ez az szó a szájukat, ha kimondanák?” – tette fel a költői kérdést az influencer.
The attacks on tourists and Easter worshippers in Sri Lanka are an attack on humanity. On a day devoted to love, redemption, and renewal, we pray for the victims and stand with the people of Sri Lanka.
— Barack Obama (@BarackObama) April 21, 2019
On this holy weekend for many faiths, we must stand united against hatred and violence. I'm praying for everyone affected by today's horrific attacks on Easter worshippers and travelers in Sri Lanka.
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) April 21, 2019
Lucas emellett két demokratapárti elnökjelölt, Kamala Harris és Bernie Sanders tweetjeit is idézte.
Easter is a reminder that there is hope and rebirth even in the darkest of times. We must remember that today, more than ever.
I am horrified by the attacks in Sri Lanka, where so many families were celebrating such a joyous day. Praying for the victims and their loved ones.
— Kamala Harris (@KamalaHarris) April 21, 2019
Our hearts go out to the victims and families of the horrific attacks in Sri Lanka. No person should have to fear for their life in their place of worship. We must work to bring this world together around our common humanity.
— Bernie Sanders (@BernieSanders) April 21, 2019
Harris és Sanders szintén tartózkodtak a keresztény szó leírásától. Harris a keresztény vallás helyett – Obamáékhoz hasonlóan – csupán a húsvéti ünnep jelentőségére koncentrált, Sanders pedig csak arról írt, hogy „senkinek sem kellene féltenie életét az istentisztelet helyszínén„, ezáltal szintén megkerülve a „vallás” vagy a „keresztény” szó említését.
Az influencer mindezt azzal is összehasonlította, hogy az említett politikusok mennyiben másképp írtak a christchurchi muszlimok ellen elkövetett merényletről. Jelentős különbség volt például az, hogy a politikusok kifejezetten a muszlim közösségek felé nyilvánították ki együttérzésüket ezekben az írásokban:
Michelle and I send our condolences to the people of New Zealand. We grieve with you and the Muslim community. All of us must stand against hatred in all its forms.
— Barack Obama (@BarackObama) March 15, 2019
My heart breaks for New Zealand & the global Muslim community. We must continue to fight the perpetuation and normalization of Islamophobia and racism in all its forms.
White supremacist terrorists must be condemned by leaders everywhere. Their murderous hatred must be stopped.
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) March 15, 2019
My heart is heavy with grief for New Zealand & Muslims worldwide affected by the tragic murders in Christchurch. The massacre of those in a house of worship, in prayer, is evil & cowardly. We stand with our friends around the world to condemn hate & speak out against intolerance.
— Kamala Harris (@KamalaHarris) March 15, 2019
Our thoughts are with the victims of the horrific attack in Christchurch, New Zealand. No one should have to fear for their life because of their religion. We must come together to condemn all forms of hate and violence to build a future of respect and understanding.
— Bernie Sanders (@BernieSanders) March 15, 2019
A videós továbbá kiemelte azokat a különös szalagcímeket is, amelyek helyenként megjelentek a Srí Lanka-i támadás kapcsán. Ezek közt volt olyan is, amely a christchurchi támadásra való reakcióként elemezte a dolgokat, a videós szerint ez pedig áldozathibáztatásként értelmezhető, amelyet általában éppen a liberálisok szoktak elítélni. A Sputnik News pedig ennél is tovább ment azzal a szalagcímmel, hogy „A Srí Lanka-i muszlimok bosszútól tartanak a keresztény templomok elleni támadás után”.
Az influencer videója végén azt a következtetést vonta le, hogy a twitter-bejegyzések és a média reakciója alapján úgy tűnik: csakis a keresztényeket érő támadások nem érdeklik a demokrata politikusokat és a liberális médiát, akik rajtuk kívül minden más társadalmi csoportot védelmeznek: „Ki tudjátok mondani azt, hogy LGBT, és azt is, hogy muszlim, de a k betűs szót már nem sikerült leírni” – fogalmazott.