Fricz Tamás: Orbán Vikor felvette a kesztyűt és válaszolt uniós bírálóinak

Orbán Viktor már beszédének legelején kitért az Európai Néppárt (EPP) és a Fidesz viszonyára, és egy igen markáns álláspontot fogalmazott meg.

A választások után majd meglátjuk, merre fordul az Európai Néppárt. Most úgy tűnik, hogy balra, a liberális európai birodalomépítés és a bevándorlók Európájának irányába fordul. Oda nem fogjuk őket követni.

Fricz Tamás szerint a miniszterelnök nagyon bátor beszédet mondott, annak ellenére, hogy sokan voltak, akik egy óvatosabb és visszafogottabb szónoklatra számítottak, ő „helyesen” nem így tett, és erőteljesen, határozottan fogalmazott. Ez egyben azt is mutatja, hogy a Fidesz nem hajlandó engedni azokból a pártot meghatározó értékekből és alapelvekből, amiket képvisel az unió politikai színterén – vélekedett a szakértő.

Fricz Tamás szerint Orbán Vikor felvette a kesztyűt és válaszolt uniós bírálóinak.


Hirdetés

A beszéd ugyan alkalmas lehet arra, hogy tovább mélyítse a jövőben a kormánypárt és az EPP közötti konfliktust, ugyanakkor mindez azért sem lehet elkerülni, hiszen nem a Fidesz, hanem a Néppárt távolodott el az alapvető értékeitől – hansúlyozta a politológus.

Ahogy Manfred Weber is kimondta: az EPP a jobbközépről, a politikai közép felé távolodott. Ráadásul ő az elmúlt hetekben tett nyilatkozataival vérig sértette a Fideszt és szimpatizánsait, elég csak arra az esetre gondolni, amikor az EPP-frakcióvezetője kifejtette, hogy ha a Fidesz szavazatai kellenek hozzá, akkor inkább nem vállalja az Európai Bizottsági megbízatást.

Brüsszel, 2019. január 31.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke (j) és Manfred Weber, az Európai Néppárt, az EPP frakcióvezetõje és csúcsjelöltje az európai parlamenti választásokon az Európai Parlament brüsszeli plenáris ülésén 2019. január 31-én.
MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Jean-Claude Juncker leköszönő európai bizottsági elnökhöz is volt néhány megjegyzése, amikor tőrőlmetszett szocialistának nevezte, akinek döntő felelőssége van a Brexitben, a migrációs invázióban és a Közép-Európa és Nyugat-Európa között egyre mélyülő konfliktusban.

A szakértő elmondta, hogy a kormány legfőbb ellenfele valójában az a brüsszeli elit, amelyik kifordítaná Európát önmagából. Ezzel szemben fogalmazza meg Orbán Viktor a kereszténység védelmének fontosságát és az Európai Egyesült Államok kiépítésével szembeni fellépés szükségességét. Ez a brüsszeli elit a választópolgárok fölé emelkedve egy olyan nézőpontot és egy olyan jövőképet képvisel, amivel a Fidesz semmi szín alatt nem tud azonosulni.

A politológus hangsúlyozta, hogy a rendezvényen elhangzott beszédek mindegyikéből kitűnik, hogy a Néppárton belüli küzdelem nem önfeladással ér majd véget, hanem a hagyományos konzervatív, nemzeti keresztény értékek vállalása mentén.

Orbán Viktor a féktelen migráció megállítását és az erős nemzetek Európáját hirdette beszédében.

A magyar miniszterelnök által meghirdetett hétpontos programról a politológus kifejtette, hogy nem gyakran fordul elő, hogy egy párt az EP-kampányban ilyen konkrét javaslatokkal állna elő.

Orbán Viktor már egy hétpontos családvédelmi tervet is megfogalmazott – úgy látszik, ez egy fideszes recept – tréfálkozott a szakértő.

Az eddigi Európai Parlamenti választásoknak lényegesen kisebb volt a tétje, így nem voltak annyira markánsan körvonalazott távlati célok sem. Ezek a szavazások korábban kisebb volt a jelentőségük a nemzeti választásoknál, tehát a pártok is általában belpolitikai célokat fogalmaztak meg, továbbá  általánosabb kérdésekre adtak általánosabb választ – emelte ki a szakértő. A helyzet a tömeges migrációval azonban alapjaiban változott meg. 

A Fidesz egyfajta vezérszerepet játszik  az EP kampányban a globalisták és a szuverenisták szembenállásában. A magyar miniszterelnök a szuverenisták legmeghatározóbb alakja.

A politológus szerint Orbán Viktor beszédének fő üzenete, hogy a jelenlegi brüsszeli elitet le kell váltani és Európát vissza kell terelni a hagyományaihoz: egy demokratikus Európához,  továbbá meg kell akadályozni, hogy „Eurábia” jöjjön létre a kontinensünkön.

'Fel a tetejéhez' gomb