Ifj. Lomnici Zoltán: „Ez súlyos kudarc az európai liberálisok számára”
Mint arról már mi is írtunk korábban, Macron pártjának kampányfőnöke, Stéphane Séjourné bejelentette, az En Marche nem lép szövetségre a liberális pártokat tömörítő ALDE-val, miután kiderült, hogy a pártszervezet több vállalattól is kapott jelentős anyagi támogatást. Annak ellenére, hogy a bejelentés után az ALDE közölte, a jövőben nem fogadják el az efféle adományokat, Macron pártja tartja magát döntéséhez. Ennek kapcsán ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogászt kérdeztük.
– Hogyan értékeli Macron bejelentését, valamint az ezzel kapcsolatban kialakult jelenlegi helyzetet?
– Egy választási kampányban nyilvánvalóan minden ilyen lépésnek van kampányértéke, s ez a lépés üzenet is akar lenni a választói közösség felé. Ha a francia elnök valóban követni szeretné a saját maga által nemrég meghirdetett új irányvonalat Európa megújítására, ilyen és hasonló lépések növelhetik pártjának hitelességét, amely azonban rendkívüli módon erodálódott mind a hazai, mind a nemzetközi színterén a kiszámíthatatlan francia kormányzati politika következtében. Macron helyzetét tovább nehezíti, hogy az EP-választáson belpolitikai szempontok alapján dönt nagyon sok választó, és ez nincs másként Franciaországban sem. Emellett természetesen ez súlyos kudarc az európai liberálisok, elsősorban Guy Verhofstadt számára.
– Egy cég milyen formában támogathat egy politikai szervezetet az Európai Unióban?
– A céges támogatás lehetséges, azonban az európai uniós pártok politikai alapítványai – évente és adományozónként – 18 ezer eurót meghaladó adományt nem fogadhatnak el természetes vagy jogi személyektől, vállalkozásoktól. Ez az érték korábban 12 ezer euró volt, amit a 1141/2014/EU, Euratom rendelettel emeltek meg. Verhofstadtnak nem ez az első ilyen ügye, a Sofina nevezetű befektetési céggel és további mellékállásaival kapcsolatos összeférhetetlenség miatt korábban már magyarázkodásra kényszerült.
– A támogatásért elvárhat valamit cserébe a párttól egy vállalat?
– Minden uniós párt végezhet adományszervezési tevékenységet, és adományokat fogadhat el az általa megadott alapelvek szerint, a párt által meghatározott célok elérése érdekében és azok feltételeivel. Egy párt ugyanakkor a választópolgárok, nem pedig vállalatcsoportok érdekét képviseli, így az ALDE-nek juttatott konszerntámogatások ügye semmiképpen nem fér össze a pártfinanszírozásról szóló uniós szabályozás szellemiségével. Az EP liberálisai ráadásul az általuk korrupcióval szembeni harcnak titulált korábbi törekvéseiket a jövőben biztosan nem tudják hitelesen folytatni.