Miért valótlanok az Európai Bizottság állításai?
Az Alapjogokért Központ múlt héten kiadott közleménye szerint jogos problémákat vetett fel a kormány múlt hét hétfőn bemutatott plakátja, az Európai Bizottság (EB) erre adott válasza pedig valótlan. Kiemelték: „az uniós intézmények az elmúlt hónapok-évek során maguk terjesztettek elő olyan jogalkotási javaslatokat, melyek ösztönzik a bevándorlást és csorbítják a tagállami szuverenitást”. Állításuk szerint ebből az látszódik, hogy
„az illegális bevándorlást legálissá ‘átalakító’ mestertervet továbbra sem tette félre az unió jelenlegi vezetése.
Az intézet szerint komoly veszélyt jelent az, hogy 2016. május 4-én az Európai Bizottság kezdeményezte a dublini rendelet reformját, amely által azokat a tagállamokat, amelyek nem kívánnak bevándorlókat befogadni „pénzügyi szolidaritás címszó alatt meg akarják büntetni”. Minderről jelenleg is zajlanak még a tárgyalások.
Az Alapjogokért Intézet azt is kifogásolta, hogy a bizottság 2018. szeptember 12-én javaslatott tett az Európai Határ- és Parti Őrség (Frontex) hatásköreinek bővítésére is. Véleményük szerint ennek a javaslatnak a „valódi célja” az, hogy ha „a Frontex vezetője nem találja ‘megfelelőnek’ valamely tagállam határvédelmi intézkedését”, akkor az ott lévő „készenléti alakulatokat saját hatáskörben is utasíthatja”. Ezáltal tehát csorbulnának a határvédelem lehetőségei.
Az elemzők szerint komoly veszélyt jelentenek a migránsvízumot érintő kezdeményezések is. Arra hivatkoznak, hogy „Az Európai Parlament 2018. december 11-én fogadta el saját kezdeményezésű jogalkotási javaslatát a migránsvízumokról, melyről a bizottságnak március végéig kell kidolgoznia a részletes tervezetet. Ennek értelmében az uniós tagállamok külképviseletein benyújtható ‘humanitárius’ vízumkérelem alapján a menedékkérelem benyújtása céljából Európába utazhatna az igénylő”.
Ezen eljárás által sérülne az az elv, amely szerint az uniós határokon kívül kell eldönteni azt, hogy ki jogosult menekültstátuszra. Ha mindez az Uunió területén belül történik meg, akkor már nagyon nehéz visszatoloncolni azokat, akik nem jogosultak a státuszra – mutattak rá.
(Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet)